Warto, aby stół na święta podkreślał charakter tych wyjątkowych dni. Dlatego zadbajmy o niebanalną i ciekawą dekorację stołu na Boże Narodzenie. Może się bowiem okazać, że właśnie przy stole spędzimy w te święta najwięcej czasu.

Rodzinne święta: wygoda, potem dekoracja stołu

Pierwsza zasada, która powinna nam przyświecać nie tylko podczas dekorowaniu stołu na święta, to wygoda i komfort biesiadników. Postarajmy się, aby każdy mógł swobodnie przy stole jeść posiłki, a miejsca wystarczyło na tyle, by goście nie trącali się na przykład łokciami i wzajemnie sobie nie przeszkadzali. Rozplanujmy także ustawienie potraw, aby goście mogli bez problemu po nie sięgać. Gdy już upewnimy się, że dobrze zaplanowaliśmy stołową przestrzeń, zabierzmy się do dekoracji.

Dekoracja stołu która zaczaruje

Warto świąteczną dekoracje stołu zaplanować trochę wcześniej, uda się wówczas kupić bądź wykonać dodatki w odpowiednich kolorach. Nasza dekoracja stołu na Boże Narodzenie może być tradycyjna i wówczas jej bazą będzie biel. Biały kolor nie musi być jednak czysty – możemy się zdecydować na złamaną biel – na przykład jasny beż. Do białej bazy w dekoracji stołu na Boże Narodzenie dobierzmy jeden kolor dodatkowy – na przykład czerwony, złoty lub srebrny. W kolorze dodatkowym mogą być serwetki lub świąteczne stroiki.  

Ciekawym pomysłem, z którego możemy skorzystać aranżując świąteczny stół jest utrzymanie tylko jednego koloru na stole. Uważajmy jednak, aby nasza dekoracja nie wydała się gościom zbyt nudna.

Koniecznie postarajmy się, aby na stole na Boże Narodzenie pojawiły się żywe rośliny – na przykład gałązki zielonego świerku lub gwiazda betlejemska.

Stół świąteczny może być przybrany także w stylu vintage – ciekawie się na nim zaprezentuje na przykład obrus z ręcznie robionej koronki, biała, stara rodzinna porcelana i koniecznie stylowe świeczniki.

Stół na Boże Narodzenie może być także utrzymany w nowoczesnej stylistyce. Na stole powinna się wówczas pojawić kolorowa zastawa w nietypowych kształtach – na przykład prostokątnych i designerskie dodatki, które podkreślą styl świątecznej dekoracji stołu.