Mnóstwo pomysłów na świąteczne dekoracje stołu na Boże Narodzenie

Boże Narodzenie jak żadne inne święto gromadzi wszystkich przy rodzinnym stole. Dlatego dekoracja stołu na święta powinna być wyjątkowa. Postarajmy się, aby nasza zastawa stołowa wyjątkowo ładnie współgrała w tych dniach z obrusem i innymi dodatkami i dekoracjami na świątecznym stole.

Dekoracja stołu w stylu skandynawskim
Dekoracja stołu świątecznego
Dekoracja stołu świątecznego
Dekoracja na stół: świąteczna aranżacja
Świąteczna dekoracja stołu

Zapraszając gości na Wigilię czy świąteczny obiad, dostarcz im nie tylko doznań kulinarnych, ale i estetycznych. Niech stół na święta będzie jak piękny obraz! Podpowiadamy jak do nakryć. Obowiązkowym elementem są dekoracje świąteczne na stół - w tej roli sprawdzą się stroiki, świece i lampiony, kompozycje z gwiazdy betlejemskiej. Warto, aby stół na święta podkreślał charakter tych wyjątkowych dni. Dlatego zadbajmy o niebanalną i ciekawą dekorację stołu na Boże Narodzenie. Może się bowiem okazać, że właśnie przy stole spędzimy w te święta najwięcej czasu.

Rodzinne święta: wygoda, potem dekoracja stołu

Pierwsza zasada, która powinna nam przyświecać nie tylko podczas dekorowaniu stołu na święta, to wygoda i komfort biesiadników. Postarajmy się, aby każdy mógł swobodnie przy stole jeść posiłki, a miejsca wystarczyło na tyle, by goście nie trącali się na przykład łokciami i wzajemnie sobie nie przeszkadzali. Rozplanujmy także ustawienie potraw, aby goście mogli bez problemu po nie sięgać. Gdy już upewnimy się, że dobrze zaplanowaliśmy stołową przestrzeń, zabierzmy się do świątecznych dekoracji.

Świąteczna dekoracja stołu, która zaczaruje

Warto świąteczną dekoracje stołu zaplanować trochę wcześniej, uda się wówczas kupić bądź wykonać dodatki w odpowiednich kolorach. Nasza dekoracja stołu na Boże Narodzenie może być tradycyjna i wówczas jej bazą będzie biel. Biały kolor nie musi być jednak czysty – możemy się zdecydować na złamaną biel – na przykład jasny beż. Do białej bazy w dekoracji stołu na Boże Narodzenie dobierzmy jeden kolor dodatkowy – na przykład czerwony, złoty lub srebrny. W kolorze dodatkowym mogą być serwetki lub świąteczne stroiki. Na świątecznym stole pięknie będą wyglądały dekoracje ze świeżych iglastych gałązek i świec. Stroik można przybrać bombkami lub szyszkami. Postarajcie się, by wasz dekoracja świąteczna stółu co roku był nieco inna. Nie trzeba kupować wszystkiego od nowa. Wystarczy np. zmienić kolor świec i dobrać do nich serwetki. Jeśli poprzednio miałaś czerwone ozdoby świąteczne, dokup do nich wstążkę w szkocką kratę (są w lepszych pasmanteriach) i zrób z niej kokardy, którymi ozdobisz serwetki, oparcie krzesła czy ministroiki przy nakryciach. Może masz ładną kolekcję figurek czy aniołków, którą wyjmiesz z serwantki i ustawisz między talerzami? Warto też kupić do dekoracji świątecznego stołu modne figurki zwierząt czy ptaków. Te zrobione z żywicy i malowane będą niedrogie i można sobie pozwolić na większe stadko, np. jeleni. W dekoracji świątecznej stołu ładnie wyglądają wysokie stożkowe sylwetki choinek zrobione z różnych materiałów (niektóre świecą!), ustawione w szeregu albo w kępce.

Dekoracje świąteczne na stół: wybieramy kolory

Ciekawym pomysłem, z którego możemy skorzystać aranżując świąteczny stół jest utrzymanie tylko jednego koloru na stole. Uważajmy jednak, aby nasza dekoracja nie wydała się gościom zbyt nudna. Skrzące się jak śnieg, kryształowe jak lód - ozdoby świąteczne w zimowej bieli nie wychłodzą wnętrza ani nie zdominują aranżacji stołu, lecz wniosą piękno, wręcz zjawiskowe. Srebrna i złota kolorystyka w dekoracji stołu wniesie do aranżacji elegancję. Tradycyjna czerwona lub zielona ożywi świąteczny stół. Pastelowa doda mu delikatności. A może masz ochotę na zestawienie dekoracji świąteczny stołu w kolorze czarno-białym? Takie zestawienie gwarantuje wyrazisty i nowoczesny efekt świątecznego nakrycia stołu. Od kilku lat nie mija moda na szare Boże Narodzenie. Trudno się dziwić, barwa ta idealnie wpisuje się w różne style, dyskretnie podkreśla atmosferę świąt. Tym, dla których szarość jest zbyt stonowana w dekoracji świątecznego stołu, radzimy: z masą zieleni, akcentami czerwonymi oraz srebrem i złotem będzie prezentować się przepięknie.

Koniecznie postarajmy się, aby na stole na Boże Narodzenie pojawiły się żywe rośliny - na przykład gałązki zielonego świerku lub gwiazda betlejemska.

Świąteczna dekoracja stołu: w jakim stylu?

Dekoracje świąteczne na stoł mogą być w stylu klasycznym, czy vintage - ciekawie się  zaprezentuje na przykład obrus z ręcznie robionej koronki, biała, stara rodzinna porcelana i koniecznie stylowe świeczniki. Stół na Boże Narodzenie może być także utrzymany w nowoczesnej stylistyce. Na stole powinna się wówczas pojawić kolorowa zastawa w nietypowych kształtach – na przykład prostokątnych i designerskie dodatki, które podkreślą styl świątecznej dekoracji stołu.

Ocena: 5
Zdjęcia: agencjafree/living4media, Photos.com, Konrad Kalbarczyk, Stars for Europe, Materiały prasowe VILLEROY_BOCH, materiały prasowe Stars for Europe

POLECANE ARTYKUŁY