Oto 3 pomysły na choinkę: nietypowe, tanie i minimalistyczne. Taka choinka sprawdzi się w domu, jak i możecie ją powiesić w biurze. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez choinki, ale nie każdy chce co roku kupować i transportować drzewko do domu, walczyć z opadającymi igłami i na koniec zmagać się z jego wyniesieniem. Dla oszczędzających sobie takiego wysiłku, ekologów czy osób, które poszukują czegoś mniej tradycyjnego proponujemy w Zrób to sam alternatywę - samodzielne zrobienie nietypowej dekoracji świątecznej - choinki, najlepiej przy udziale całej rodziny. Jeżeli zdecydujemy się na płaską przyścienną wersję, dodatkowo zaoszczędzimy miejsce w naszych przeważnie niezbyt obszernych salonach nic nie tracąc z świątecznej atmosfery. Poniżej trzy takie właśnie propozycje na choinkę, które po świętach łatwo usunąć i łatwo przechować w piwnicy.

Pomysł 1 na choinkę z płyty 

Do tej dekoracji świątecznej w kształcie choinki można wykorzystać jakąkolwiek płytę do jakiej mamy dostęp - począwszy od sklejki, pilśni, kartonowo-gipsowej, tworzyw sztucznych itp, ważne jedynie, żeby się nie uginała. Z płyty należy wyciąć stylizowany kształt choinki odpowiadającej nam wielkości. Dobrze się sprawdza nawet zwykły trójkąt, czy trójkąt na nodze - pniu, ale mogą być i bardziej wymyślne kształty. Taką choinkę ustawimy i zamocujemy jak w powyższym przykładzie. Nasz 1 pomysły na choinkę jest naprawdę tani i łatwy do powtórzenia w domu.

Dalsze wykonanie choinki ogranicza jedynie nasza wyobraźnia, a możliwość wielokrotnych zmian czyni inwestycję wielosezonową. Można wycięty kształt choinki pomalować np. farbą tablicową i co roku rysować nowe ozdoby, można wytapetować jakąś ciekawą tapetą albo tkaniną dobraną do wnętrza. Można rozpiąć lampki w zygzak albo też mocować tradycyjne bombki przylepną taśmą. Ciekawie będą wyglądały doklejone nietypowe ozdoby np. foremki do ciastek albo bardziej tradycyjnie - szyszki. Dzieci będą zachwycone, jeśli razem z nimi wykleimy nasze drzewko kolażem z świątecznych ilustracji. A może po prostu z przymrużeniem oka fototapetą zielonych igieł?

 

2 pomysły na choinkę ze sznurów lampek

2 pomysły na choinkę spodoba się miłośnikom lampek i światełek. W mieszkaniu zaczynamy od wybrania miejsca na choinkę: pusty, dobrze widoczny kawałek ściany. Wyznaczamy wielkość naszej "choinki" - trójkąt, najlepiej dość wysoki i strzelisty (możemy chwilowo lekko przykleić taśmę malarską do ściany, żeby sprawdzić czy się dobrze komponuje). W górnym wierzchołku wyznaczonego trójkąta musimy wbić gwóźdź (po świętach nie warto go usuwać, wykorzystajmy go do zawieszenia innej sezonowej ozdoby), a jako jego podstawy użyjemy odpowiednio długiej i ciężkiej rurki leżącej na podłodze (może być np. kawałek rurki wodociągowej, karniszowej, gruby kij czy w wersji rustykalnej gałąź).

Choinkę tworzymy rozpinając lampki promieniście od gwoździa - czubka do rurki, od jej jednego końca do drugiego. W tym wariancie procentuje staranność. Żeby sznury nie zsuwały się wzdłuż rurki należy przymocować je w odpowiednim miejscu samoprzylepną taśmą bądź ozdobnym obwiązaniem. Nagromadzenie kabli na czubku drzewka warto zamaskować np. dużą ozdobną gwiazdą. Jeżeli zastosujemy lampki ze regulacją natężenia światła lub zmiennym kolorem lampek kompozycja zyska jeszcze bardziej na atrakcyjności i będzie można co roku zmienić kolorystykę pomieszczenia.

3 pomysł na choinkę: choinka z desek

Dla wielbicieli drewna i majsterkowiczów dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie dekoracji świątecznej - stylizowanej choinki z desek. Możemy przy okazji zagospodarować zalegające resztki po remoncie bądź rozejrzeć się, czy w okolicy ktoś nie chce pozbyć się takich pozostałości po budowie. To, że mogą być pochlapane farbą czy posiadać różne zabarwienie doda tylko im charakteru. Możemy oczywiście użyć także nowych desek kupionych w tym celu - koszt nie będzie wysoki, a nasze drzewko posłuży nam przecież zdecydowanie dłużej niż prawdziwe.

Najdłuższą posiadaną deskę przeznaczamy na pionowy pień i kładziemy na podłożu. Pozostałe deski układamy na krzyż, w odstępach, poziomo (czyli prostopadle do pnia). Zaczynamy od dołu, pozostawiając wolny kawałek "nogi" drzewka, aż do prawie do czubka naszej choinki wybierając (bądź docinając) coraz krótsze - tak, żeby całość tworzyła mniej więcej trójkąt z nogą - pniem. W zależności od upodobań i umiejętności możemy to wykonać z matematyczną dokładnością, bądź z pewnym luzem - dobrze wyglądać będzie również drzewko z nierównymi ramionami i nierównoległymi "piętrami". O ile kompozycja nas zadawala, każdą poprzeczną deskę solidnie przybijamy do pnia (paroma gwoździami, żeby ramiona się nie obróciły) dobierając tak gwoździe, żeby nie przeszły na wylot.

Gotowe drzewko najłatwiej jest po prostu pod lekkim skosem oprzeć o ścianę Jeśli obawiamy się, że małe dzieci czy pies może je przewrócić, można w czubku wywiercić otwór i stawiając pionowo przy ścianie zabezpieczyć dodatkowo mocując górę na jednym haku, bądź zastosować dające się usunąć bez śladu dwustronnie klejące taśmy.
Taką choinkę łatwo dodatkowo dekorować i co roku mieć inaczej przybraną. Drewno można zostawić surowe bądź pomalować. Można także np. na poziomych ramionach opleść lampki, "zawiesić" bombki wbijając w drewno pineski lub po prostu je namalować na drewnianych poziomach.