22. grudnia. Przygotowujemy ryby na Wigilię. Karp w galarecie, pasztet z łososia czy śledź w oleju?

 Tradycyjny karp w galarecie

Wielu z nas nie wyobraża sobie kolacji wigilijnej bez karpia w galerecie. Jest to jedna z bardziej skomplikowanych potraw do przygotowania, jednak warto się na skusić ponieważ pod wzgledem dietetycznym jest najlżejszym spośród dwunastu dań smażonych, z kapustą, grzybami i makiem.

Fot. Thinkstockphotos.com

Wigilia podczas świąt Bożego Narodzenia to czas ryb. Co roku przygotowujemy je w ten sam sposób. Coraz częściej szukamy jednak choćby nowego sposobu podania. Dzisiaj, na dwa dni przed Wigilią, jest odpowiedni moment do przygotowania pracochłonnych dań z ryb.

Kolacja wigilijna zwyczajowo jest postna. Zamiast mięsa na stole pojawią się ryby. Przygotowujemy je według dobrze znanych przepisów – często jest tak, że Wigilia jest jedynym dniem w roku, kiedy jemy ryby przyrządzone w ten konkretny sposób. Czasem jednak szukamy pomysłów na delikatną odmianę dania lub chociaż inną formę podania. Dzisiaj jest dobry moment na przygotowanie pracochłonnej ryby w galarecie lub włożenia śledzia do oleju z odpowiednimi przyprawami. Możemy także przygotować rybę po grecku, pasztet z łososia itp. Ważne by tradycji stało się zadość, a goście byli zaskoczeni czymś nowym.

Boże Narodzenie: przepis świąteczny na tradycyjnego karpia w galarecie

Większość z nas nie wyobraża sobie kolacji wigilijnej bez ryby w galarecie. Dla większości powinien to być karp. Wielu z nas woli jednak sandacza lub szczupaka. Ryba w galarecie jest chyba najlżejszym daniem podczas kolacji wigilijnej. Dobrze jest więc podtrzymywać tradycję jedzenia ryby w galarecie mimo, że jest to dosyć trudne danie do przygotowania. Warto skorzystać z trochę starszych przepisów lub wiedzy mam i babć, jak gotować rybę, żeby jej nie rozgotować i jak zrobić idealnie przezroczystą galaretę. Pamiętajmy jeszcze o jednym . Gotowej ryby w galarecie nie można zamrozić, ponieważ galareta straci swoje właściwości i się rozpuści. A szkoda by było. Także pod żadnym pozorem nie zostawiajmy ryby w galarecie na balkonie na noc podczas nawet niewielkiego mrozu.

 

Boże Narodzenie: różne wcielenia śledzia w oleju

Śledź w oleju ma wielu zwolenników w ciągu całego roku. Jednak podczas Bożego Narodzenia, a szczególnie w Wigilię śledź w oleju jest daniem tradycyjnym. Najczęściej śledzia w oleju podajemy w formie tradycyjnej, z drobno posiekaną cebulką. Coraz częściej szukamy jednak nowych sposobów podania tego tradycyjnego dania. Możemy podać śledzia na mini kromeczkach chleba razowego  jako porcję na jeden kęs. Możemy do śledzia dodać słodko – kwaśną żurawinę – w ciekawy sposób przełamie tradycyjny smak. Innym pomysłem na wigilijnego śledzia jest podanie w go w małych ziemniaczkach w mundurkach. Naprawdę warto czasem „podkręcać” tradycję. Goście kosztują czegoś nowego, a tradycji staje się zadość.

 

Boże Narodzenie: pasztet z łososia w cieście francuskim

Nowoczesny pasztet z łososia z białym winem będzie miłym akcentem podczas eleganckiej kolacji wigiljnej. Tradycji stanie zadość - jest to danie bezmięsne, a pojawi się nowy smak. Wykwintny pasztet z ososia będzie także alternatywą dla tych, którzy nie przeadają za karpiem.

 
 Pasztet z łososia w cieście francuskim

Pasztet z łososia w cieście francuskim w formie babeczek. Można także przygotować pasztet w jednej formie. Póżniej serwować tradycyjnie pokrojony na plastry.

Fot. Thinkstockphotos.com

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY