Wielkanoc 2016 nie może się obejść bez tradycyjnych potraw i świątecznych dekoracji. Podpowiadamy, które przepisy na Wielkanoc warto wypróbować: jakie zrobić ciasta na Wielkanoc, jajka wielkanocne faszerowane, które ciasta na Wielkanoc będą najpyszniejsze oraz jak udekorować pisanki i dom na Wielkanoc!

Jajka na Wielkanoc:  koniecznie faszerowane

Jajka wielkanocne polecamy zrobić na Wielkanoc 2016 faszerowane. To prosty i niezbyt czasochłonny sposób na zrobienie smacznej, wielkanocnej potrawy. Wystarczy jaka ugotować, obrać ze skorupki (lub nie, poniżej przepis na jajka w skorupkach), wydrążyć i dodać odpowiednie składniki  do farszu, wymieszać i jaka wielkanocne gotowe!
Możliwości i kombinacji na wielkanocne jajka jest mnóstwo, ale nam najbardziej smakowały:

 

  Jajka wielkanocne faszerowane szynką parmeńską – przepis tutaj

  Jajka wielkanocne faszerowane w skorupkach – przepis tutaj

  Jajka wielkanocne faszerowane orzechami – przepis tutaj

 

 

Przepisy na Wielkanoc: żurek, biała kiełbasa, pasztet

Tegoroczne przepisy na Wielkanoc muszą uwzględniać tradycyjne potrawy, ale w wersji dla zabieganych! Na wielkanocnym stole nie może bowiem zabraknąć polskiego żurku na zakwasie, białej kiełbasy – na przykład pieczonej, czy pachnącego, domowego pasztetu. Przepisy na Wielkanoc, które warto wypróbować:

 

  Tradycyjny żurek dla zabieganych – przepis tutaj

  Biała kiełbasa pieczona – przepis tutaj

  Tradycyjny pasztet staropolski – przepis tutaj

 

 

 

Ciasta na Wielkanoc: koniecznie domowej roboty

Nic nie zastąpi pachnących, świeżych ciast na Wielkanoc wyjętych przed chwilą z piekarnika… Wielkanoc 2016 powinna obfitować w świąteczne mazurki, babki, czy serniki. Niektóre z proponowanych przez nas ciast na Wielkanoc są tak proste, że zdążysz je nawet upiec w niedzielę rano.  Koniecznie wypróbuj:

 

  Ciasto na Wielkanoc: mazurek kajmakowy – przepis tutaj

  Ciasto na Wielkanoc: babka czekoladowa ze skórką pomarańczową – przepis tutaj 

  Ciasto na Wielkanoc: pyszny sernik pomarańczowy – przepis tutaj

 

Pisanki i dekoracje na Wielkanoc 2016

W tym roku stawiamy na naturę, dlatego też polecamy zdobienie jajek naturalnymi metodami. W zależności od ulubionych kolorów będziemy potrzebować do barwienia jaj: czerwonej kapusty, hibiskusa, kurkumy, cebuli albo szpinaku. W przygotowanym z nich wywarze wystarczy wystarczy jajka pomoczyć lub zagotować. Możemy tez ekologiczne pisanki ozdobić wzrokami – na przykład z liści.


  Zobacz, jak zrobić ładne pisanki ekologiczne! >>>

 

 

Nie zapomnij też o wielkanocnej dekoracji domu i stołu! Doskonale sprawdzą się dodatki i dekoracje w kolorach zielonym, różowym, niebieskim, a nawet czerwieni. Zobacz w galeriach, jak ładnie udekorować dom i stół na nadchodzącą Wielkanoc!