Jeśli chcesz mieć własne zioła na balkonie, sprawdź jak je uprawiać. wyjaśniamy jakie zioła można hodować na balkonie w bloku.

Zioła na balkonie: jakie je uprawiać

Ze względu na to, że większość znanych ziół nadaje się do uprawy na balkonie, to przy wyborze ziół na balkon powinniśmy głownie kierować się własnym upodobaniem oraz stanowiskiem, na którym będą rosły. Wybierając te gatunki ziół, które najczęściej wykorzystujemy w kuchni, nie tracimy cennego miejsca na balkonie, które w przeciwieństwie do ogrodu jest mocno ograniczone. Do najczęściej spotykanych w uprawie ziół na balkonie należą rośliny jednoroczne np. pietruszka naciowa, trybula ogrodowa, bazylia pospolita, cząber ogrodowy, koper ogrodowy, majeranek, kolendra siewna, rzeżucha, ogórecznik lekarski. Natomiast zioła na balkonie wieloletnie, które chcętnie są uprawiane to: estragon, lawenda lekarska, lubczyk ogrodowy, melisa lekarska, mięta pieprzowa, rozmaryn, szałwia, tymianek.

W czym sadzić zioła na balkonie

Zioła na balkonie możemy uprawiać w stojących donicach, doniczkach, skrzynkach glinianych. Ich ciężar nie pozwoli, by przewróciły się czy spadły podczas wiatru. Podłoże w nich wolniej przesycha niż w doniczkach plastikowych. Jednak gdy nie posiadamy glinianych donic równie dobrze sprawdzają się do uprawy ziół na balkonie drewniane skrzynki lub plastikowe pojemniki, które muszą mieć otwory na dnie. Zapewne wybór będzie  zależał od naszych upodobań i środków, które posiadamy oraz od wielkości balkonu.

Dobra rada!

Aby zioła na balkonie pięknie się krzewiły i wypuszczały nowe liście, należy je przycinać nożyczkami w słoneczne dni, najlepiej przed południem.

Na większe powierzchnie na pewno warto wybierać większe pojemniki do uprawy ziół, co w późniejszym czasie zdecydowanie ułatwi pielęgnacje, szczególnie przy ziołach, które szybko się rozrastają np. mięta, melisa. Na dnie donic tworzymy warstwę drenującą z keramzytu lub żwiru, którą przykrywamy ziemią próchniczną, żyzną, przepuszczalną, dobrze utrzymującą wilgoć, ale nie tworząc zastoisk wodnych. Zioła źle znoszą środowisko zbyt wilgotne. Kiedy podłoże jest przygotowane, możemy do niego wysadzić już rosnące rośliny, które nabyliśmy w centrach ogrodniczych lub przepikować siewki ziół z naszej uprawy. Albo najprościej wysiać nasiona bezpośrednio do podłoża.

Jak pielęgnować zioła na balkonie

Zioła na balkonie najlepiej rosną w miejscu słonecznym lub w delikatnym półcieniu. Zioła, które rosną w cieniu są słabsze, wiotkie i mniej aromatyczne. Zioła na balkonie należy regularnie podlewać, szczególnie gdy rosną w pełnym słońcu. Jeśli zioła jednoroczne posadzimy w żyzne podłoże nie będziemy musieli ich nawozić. Zioła wieloletnie możemy podlewać naturalnymi nawozami o dużej zawartości substancji organicznych i mikroorganizmów glebowych, użyźniających podłoże. Zioła wieloletnie zimują na balkonie po wcześniejszym zabezpieczeniu przed przemarzaniem. Doniczki otaczamy styropianem, pędy przykrywamy korą i całość owijamy białą agrowłakniną.