Kiedy sadzić zioła na balkonie? Zielnik na balkonie - inspiracje

2024-04-03 14:54

Zioła na balkonie to dobry pomysł na to, by mieć zawsze pod ręką świeże zioła. Oprócz walorów zdrowotnych i aromatycznych mogą zastąpić lub uzupełnić kwiatowe kompozycje na balkonie. Jakie zioła na balkon są najlepsze? Co warto uprawiać? Kiedy sadzić zioła na balkonie? Sprawdziliśmy!

Spis treści

  1. Zioła na balkon
  2. Kiedy sadzić zioła na balkonie?
  3. Jakie zioła można uprawiać na balkonie?
  4. W czym sadzić zioła na balkonie? Doniczki na zioła
  5. Zielnik na balkonie - jak pielęgnować?
  6. Zioła na balkonie. Aranżacje
  7. Stojak na zioła do kuchni. Zobacz, jak zrobić domek na zioła, krok po kroku

Zioła na balkon

Zioła na balkonie zazwyczaj rosną bardzo dobrze, zwłaszcza na słonecznych wystawach. Większość gatunków nie jest wymagająca, ale zanim zdecydujemy się na uprawę konkretnej rośliny, pamiętajmy, by sprawdzić, jakie warunki preferuje. W przypadku słonecznych balkonów (zachodnich i południowych), należy zapewnić roślinom odpowiedni dostęp do słońca oraz regularnie je podlewać. 

Wybierając zioła na balkon, raczej skupmy się na gatunkach, które będziemy wykorzystywać w kuchni - nie sadźmy ziół, których nie lubimy lub które nie przydadzą się podczas gotowania. Zajmą tylko cenną przestrzeń na balkonie. Zioła odpowiednio wyeksponujmy, by miały nieutrudniony dostęp do światła, najlepiej, gdy wszystkie zioła na balkonie ustawimy w jednym miejscu, wtedy łatwiej będzie je podlewać, podlewać i doglądać. 

Kiedy sadzić zioła na balkonie?

Zioła na balkonie sadzimy najczęściej na wiosnę, kiedy temperatury dobowe przekraczają 7 stopni. Zioła często nie przeżywają przymrozków, dlatego za optymalną porę uznaje się połowę lub końcówkę maja. Jeżeli dobrze zaplanujesz wysiew, będziesz dysponować świeżymi roślinami przez cały rok.

Jakie zioła można uprawiać na balkonie?

Na balkonie możemy uprawiać różne zioła, ale do najbardziej popularnych gatunków należą rośliny jednoroczne, m.in.:

Natomiast do ziół wieloletnich, które warto posadzić na balkonie należą m.in.:

W czym sadzić zioła na balkonie? Doniczki na zioła

Zioła na balkonie możemy uprawiać w stojących donicach, doniczkach, skrzynkach glinianych. Ich ciężar nie pozwoli, by przewróciły się czy spadły podczas wiatru. Podłoże w nich wolniej przesycha niż w doniczkach plastikowych. Jednak gdy nie posiadamy glinianych donic, równie dobrze sprawdzają się do uprawy ziół na balkonie drewniane skrzynki lub plastikowe pojemniki, które muszą mieć otwory na dnie. Zapewne wybór będzie zależał od naszych upodobań i środków, które posiadamy oraz od wielkości balkonu.

Na większe balkony na pewno warto wybierać większe pojemniki do uprawy ziół, co w późniejszym czasie zdecydowanie ułatwi pielęgnacje, szczególnie przy ziołach, które szybko się rozrastają, takich jak mięta czy melisa. Na dnie donic tworzymy warstwę drenującą z keramzytu lub żwiru, którą przykrywamy ziemią próchniczną, żyzną, przepuszczalną, dobrze utrzymującą wilgoć, ale nie tworząc zastoisk wodnych.

Zioła źle znoszą środowisko zbyt wilgotne. Kiedy podłoże jest przygotowane, możemy do niego wysadzić już rosnące rośliny, które nabyliśmy w centrach ogrodniczych lub przepikować siewki ziół z naszej uprawy. Albo najprościej wysiać nasiona bezpośrednio do podłoża.

Nasza rada: aby zioła na balkonie pięknie się krzewiły i wypuszczały nowe liście, należy je przycinać nożyczkami w słoneczne dni, najlepiej przed południem.

Zielnik na balkonie - jak pielęgnować?

Zioła na balkonie najlepiej rosną w miejscu słonecznym lub w delikatnym półcieniu. Rośliny, które rosną w cieniu są słabsze, wiotkie i mniej aromatyczne. Zioła na balkonie należy regularnie podlewać, szczególnie gdy rosną w pełnym słońcu. Jeśli zioła jednoroczne posadzimy w żyzne podłoże, nie będziemy musieli ich nawozić.

Zioła wieloletnie możemy podlewać naturalnymi nawozami o dużej zawartości substancji organicznych i mikroorganizmów glebowych, użyźniających podłoże. Zioła wieloletnie mogą zimować na balkonie pod warunkiem ich wcześniejszego zabezpieczenia przed mrozem. Doniczki z ziołami okładamy styropianem, powierzchnię podłoża  w pojemniku przykrywamy korą, a część nadziemną rośliny owijamy białą agrowłókniną.

Zioła na balkonie. Aranżacje

Stojak na zioła do kuchni. Zobacz, jak zrobić domek na zioła, krok po kroku

Czy rozpoznasz te zioła?

Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka