Zabudowa balkonu w bloku to coraz chętniej wybierane rozwiązanie. Zabudowa balkonów pozwoli stworzyć małą oranżerię, jest też sposobem na powiększenie mieszkania.

Zobacz też: Aranżacja balkonu w bloku - 20 pomysłów na piękny mały balkon [INSPIRACJE]>>

Czy zabudowa balkonu w bloku wymaga pozwolenia?

Zabudowa balkonu w bloku wymaga pozwolenia. Na zabudowę balkonu potrzebna jest zgoda. Bez względu na rozmiar prac trzeba się po nią udać do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Zabudowa balkonu oznacza zmianę elewacji. Jeżeli budynek wpisany jest do rejestru zabytków, należy uzyskać zezwolenie konserwatora zabytków. Zabudowa balkonu bez dopełnienia formalności może zostać uznana za samowolę budowlaną, która jest karalna.

Polecamy też: Najlepsze kwiaty na balkon. Rady i inspiracje>>

Zabudowa balkonów w bloku - w trosce o estetykę

Zabudowa balkonu powinna zdobić. Znamy ten obraz: pojedyncze tafle szkła lub tworzywa, często brudne (trudno je umyć od zewnątrz), zamontowane na nieestetycznych aluminiowych profilach. Nowoczesne zabudowy balkonów w bloku nie psują wyglądu elewacji, a dobrze dobrane do charakteru osiedla mogą stać się dodatkową ozdobą. Modna jest zabudowa balkonu przesuwnymi taflami szkła. Wybierając zabudowę balkonu w bloku warto postawić przede wszystkim na hartowane szkło, anodowane lub lakierowane profile aluminiowe oraz elementy ślizgowe i mocujące wykonane ze stali nierdzewnej.

Polecamy też: REMONT BALKONU, ZRÓB to SAM: Wyremontuj TANIO balkon. Jak ułożyć płytki na balkonie>>

Zabudowa balkonu w bloku: wybieramy rośliny na balkon

Jeśli decydujemy się na zabudowę balkonu to pokuśmy się o stworzenie małej oranżerii. Wybierając rośliny na balkon, umieszczamy je w osobnych doniczkach lub sadzimy w skrzynkach, łącząc gatunki o podobnych wymaganiach. O doborze roślin decyduje nasłonecznienie balkonu. Na południowo-wschodnim można stawiać większość roślin (np. begonie). Na balkonie południowo-zachodnim (dobre miejsce dla osteospermum, gazanii) bywa latem bardzo gorąco - kwiaty będą wymagały częstego podlewania. Półcień uwielbiają niecierpki. Uwaga: liście dotykające szyby zabudowy balkonu mogą ulec poparzeniu.

Sprawdź: Metamorfoza małego balkonu: zdjęcia PRZED i PO metamorfozie!>>

Zabudowa balkonu: ceny

Cena zabudowy balkonu w bloku może być różna i zależeć od wielu czynników. Jednym z nich jest długość balkonu i liczba przeszkleń, które chcemy zamontować. Cena zabudowy balkonu będzie też inna w zależności od tego, czy balkon chcemy zabudować od balustrady do sufitu, czy od podłogi do sufitu. Ceny mogą się wahać od 1000 do 4000 zł.

Zobacz też: Pawilon i namiot ogrodowy: jaki kupić? Wybieramy namioty i pawilony do ogrodu>>

Pomysły na balkon i miejsce wypoczynku na balkonie - GALERIE INSPIRACJI