Urządzenie jadalni na dworze daje ogromne możliwości aranżacyjne. Decydując się na zorganizowanie strefy jadalnianej pod gołym niebem, postarajmy się, aby każdy element podkreślał swobodę miejsca i wesoły nastrój. Mając do dyspozycji ten sam zestaw mebli (stół i krzesła ogrodowe), możemy za każdym razem tworzyć odmienny nastrój. Pomogą nam w tym wiosenne dekoracje stołu, zabawne elementy aranżacji oraz kolorowe tkaniny.

Aranżacja jadalni pod gołym niebem: elementy dekoracji

Jadalnia pod gołym niebem może być przestrzenią o kilku twarzach. W zależności od nastroju i charakteru posiłku możesz dowolnie zmieniać dekorację, nadając przestrzeni innego nastroju. W roli pomocników idealnie sprawdzą się barwne i wzorzyste tkaniny. Warto rozejrzeć się za tanimi kretonami, z których niewielkim kosztem wyczarujemy fantazyjne dekoracje. Nie bójmy się łączenia kolorów i faktur. Na stół kładziemy obrusy, bieżniki i serwety, łączymy wzory i kolory, kładąc kilka naraz, tak aby jedne wystawały spod drugich. Dzięki temu, nakrycie stołu nabierze „bujności”. Krzesła i fotele ubieramy w pokrowce. Zamiast je szyć łatwiej jest omotać meble brytami materiału i zawiązać z tyłu na fantazyjny supeł. Atmosferę sielskości wprowadzą niezliczone poduszki, które jednocześnie będą świetną dekoracją. Drewniana ławka wyścielona poduszkami pięknie zaprezentuje się w tych niebanalnych okolicznościach przyrody. Organizując wieczorne posiedzenia w ogrodzie nie zapomnij o zapewnieniu nastrojowego światła. Nad stołem powieś girlandy lampionów, a świece wstaw w klosze, by wiatr ich nie gasił. Świetną atmosferę zapewnią małe osłonki z tealightami. Każda ilość dozwolona! Świeczki postaw tam, gdzie tylko jest to możliwe - na balustradzie, na parapecie, wśród potraw. Migoczące płomyki wniosą niepowtarzalny nastrój.

>>Nie przegap: Nowoczesne wnętrza na Wielkanoc: wybieramy dekoracje wielkanocne

Jadalnia pod gołym niebem: jak stworzyć wyjątkowy klimat?

  • Ciekawy efekt uzyskasz, stawiając na środku stołu dużą szklaną misę z wodą. Na powierzchni umieść tealighty i kilka główek kwiatów. Całość stworzy oryginalną pływającą dekorację stołu, która o zmierzchu zachwyci wszystkich gości.
  • Cudowny zapach w ogrodowej jadalni uzyskasz, siejąc w pobliżu maciejkę. Na rabatce, w skrzynce albo w doniczkach. Nie jest zbyt efektowna, wiec nie trzeba jej eksponować, ale wieczorem, gdy zasiądziecie do stołu, jej upajająca woń uświetni wieczór.
  • Marzy Ci się stół na trawie? Jeśli raz na jakiś czas postawisz stół na trawniku, twoja murawa nie ucierpi zbytnio. Jeśli chcesz go jednak postawić na stałe, powinnaś utwardzić grunt, by uniknąć klepiska. Wyznacz placyk pod stół z krzesłami i wysyp go drobnym żwirkiem albo wyłóż kostką lub drewnianymi klockami ciętymi sztorcowo.
  • Aranżując jadalnię pod gołym niebem nie zapominaj o elementach natury. Naturalne elementy ogrodu wprowadź do swojej jadalni pod chmurka. Na gałęziach zwieszających się nad stołem zaczep lampiony lub tealighty w specjalnych szklanych banieczkach. Pień ściętego drzewa może ci posłużyć jako pomocnik. Warto nakryć go choćby niewielkim blatem.
  • Jeśli planujesz kolację na dworze, a zapowiada się chłodny wieczór, zadbaj o to, by każdy z gości otrzymał do okrycia ciepły pled. W takich warunkach możesz zrezygnować z obrusa i nadać przyjęciu luźny, swojski charakter. Stół ustawiony w sadzie, wśród jabłoni obwieszonych owocami, to przepiękna sceneria. Pasują do niej stare meble ogrodowe, naznaczone zębem czasu.