Dla osób mieszkających w bloku balkon jest jedyną namiastką ogrodu, dlatego tak wiele osób decyduje się na hodować na nim kwiaty, iglaki czy zioła. Kalendarz prac ogrodowych dla roślin, które znajdują się na naszych balkonach jest taki sam jak dla wszystkich pozostałych, dlatego nasze prace powinniśmy rozpocząć już w marcu. Pierwszym krokiem są oczywiście gruntowne porządki na balkonie. Następnie powinniśmy zadbać o te rośliny, które zimowały w donicach, przycinając je i podlewając. Kolejnym krokiem do pięknego balkonu jest wybór kwiatów.

Mały balkon: jakie kwiaty najlepiej sadzić na balkonie?

Na polskich balkonach niezmiennie od lat dominują pelargonie, szałwie, aksamitki, begonie, bratki, stokrotki, żeniszki, petunie i fuksje. Coraz większą popularnością cieszą się również rośliny jednoroczne, wyróżniające się długim okresem kwitnienia. Dzięki temu cieszą one nasze oczy przez cały sezon, a późną jesienią nie musimy się martwić o ich przechowywanie. Do najpopularniejszych roślin jednorocznych uprawianych na balkonach należą aksamitki, żeniszek meksykański, begonia, lobelia, nasturcja większa czy niecierpek Waleriana.

Mały balkon: wybieramy doniczki do sadzenia roślin na balkonie

Wybór doniczek i mis do sadzenia kwiatów jest naprawdę ogromny. Do najpopularniejszych należą tradycyjnie drewniane i plastikowe donice, które coraz częściej pojawiają się w szerokiej gamie kolorystycznej. Dzięki temu możemy je dowolnie łączyć tworząc ciekawe aranżacje. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się doniczki z systemem nawadniającym, pozwalające zostawić kwiaty bez opieki na weekend czy dłuższy urlop. Systemy nawadniające dają nam pewność, że po powrocie nie zastaniemy uschniętych roślin. Na balkonie w sezonie wiosenno-letnim możemy wykorzystać również kosze wiszące, pozwalające nam na zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Jeśli posadzimy w nich rośliny zwisające, które się rozrastają zapewnimy sobie dodatkowo zasłonę prywatności od sąsiadów.

Dzień Dobry TVN/x-news

 Jak przygotować balkon na wiosnę? Kiedy najlepiej zacząć sadzić rośliny i jak to zrobić? Blogerka wnętrzarska Beata Lipov wyjaśniła, jak najlepiej się za to zabrać i kiedy rozpocząć pracę w mini ogrodach na balkonach. W materiale wideo znajdziecie porady dotyczące tego jak sadzić kwiaty na balkonie:

Dzień Dobry TVN/x-news