Słoneczniki, jak sama nazwa wskazuje, to kwiaty słońca. Ich obecność na balkonie czy tarasie wniesie do aranżacji energetyzujące słoneczne barwy, rozświetlając kwiatowe kompozycje.
Słoneczniki chętnie są uprawiane w ogrodach jako rośliny rabatowe, nie tylko z powodu świetlistych kwiatów, ale rownież ze względu na smaczne i zdrowe jadalne nasiona. Najczęściej na rabatach są łączone z innymi letnimi kwiatami.

>>Zobacz też: Kompozycje z letnimi kwiatami

Słoneczniki jednak  powodzeniem można wykorzystać również do dekoracji balkonu bądź tarasu. To jedne z najlepszych roślin do letniej aranżacji naszych letnich salonów. Tym bardziej, że obecnie dostepnych jest wiele odmian o niskim wzroście silnie krzewiących się, które doskonale nadają się do uprawy w doniczkach i skrzyniach ustawianych na balkonie czy tarasie.

>>Zobacz też: Donice na taras, doniczki na balkon, kompozycje kwiatowe w donicach - inspiracje i porady

Słoneczniki w doniczkach – zasady pielęgnacji

Uprawa słoneczników w doniczkach nie jest trudna, ale aby zdrowo rosły i cieszyły nas pięknymi kwiatami, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Raz posadzone nie powinny być przesadzane – pamiętajmy o tym tworząc balkonowe kompozycje. Od razu wybierzmy odpowiedni pojemnik, który nie przewróci się później pod ciężarem słonecznikowych kwiatów.

Już pod koniec kwietnia wysiewamy do nich nasiona słonecznika do podłoża żyznego i przepuszczalnego. Ale taki pojemnik powinien być zabezpieczony przed wiosennymi  przymrozkami (na przykład wnieśmy go do domu). Możemy kupić też gotowe sadzonki i posadzić je po 15 maja (gdy minie już niebezpieczeństwo wiosennych przmrozków), ale przy ich sadzeniu do docelowych pojemników unikajmy najmniejszego uszkodzenia korzeni.

Słoneczniki kochają słońce – aby kwiaty dobrze się rozwijały, potrzebują dobrego nasłonecznienia. Dlatego należy wybrać dla nich słoneczne stanowisko. Najlepsze będą balkony i tarasy o wystawie południowej, gdzie przez większość dnia królować będzie słońce.

>>Zobacz też: Kwiaty na słoneczny balkon: wybieramy kwiaty na balkon południowy

Zabiegami, o których bezwzględnie musimy pamiętać, dbając o słoneczniki uprawiane na balkonie, są systematyczne podlewanie i nawożenie roślin. Słoneczniki w doniczkach trzeba podlewać codziennie, szczególnie przy upalnej pogodzie. Należy pilnować, aby ziemia w doniczce byla zawsze wilgotna (ale nie mokra!), nie powinna zostać przesuszona. Słoneczniki wymagają częstego nawożenia – maja duże potrzeby pokarmowe. Rośliny uprawiane w doniczkach zasilamy nawet co 10 dni stosując nawozy wieloskładnikowe.

>>Zobacz też: Letnia aranżacja tarasu w stylu skandynawskim