Skrzynka na listy – jak wybrać dobrą skrzynkę pocztową i kto musi ją mieć? Poradnik

2018-10-01 12:55

Skrzynka na listy jest potrzebna przy każdym budynku meszkalnym, nawet jeśli nie przywiązujemy szczególnej wagi do tego elementu wyposażenia domu. Czasem jest niezbędna ze względów prawnych. Może spełniać jedynie funkcje czysto praktyczne albo też być ciekawym elementem przydomowej aranżacji. Jak wybrać dobrą skrzynkę pocztową?

Skrzynka na listy
Autor: GettyImages

Spis treści

  1. Skrzynka na listy – funkcje
  2. Skrzynki na listy – rodzaje
  3. Skrzynka na listy – nowoczesna czy retro?
  4. Skrzynki na listy – wymogi prawne
  5. Skrzynka pocztowa – kto musi ją mieć?

Właściciele i mieszkańcy bloków prawdopodobnie w ogóle nie interesują się tym, jaka jest ich skrzynka na listy. Rządek zamykanych przegródek znajduje się na każdej klatce schodowej już w momencie oddania bloku do użytku. Spełnia swoje funkcje i nikt nie zastanawia się, czy mogłaby być inna, ładniejsza, bardziej designerska itp. Trochę inaczej rzecz się ma ze skrzynkami na listy przy prywatnych posesjach. Tu możemy zadecydować, gdzie będzie umieszczona, i dopasować ją do pozostałych elementów ogrodu czy domu. Oczywiście, stosując się do obowiązujących przepisów.

Skrzynka na listy – funkcje

Funkcja skrzynki pocztowej jest oczywista. To element wyposażenia, który służy do pozostawiania w nim korespondencji przez listonosza czy kuriera. Niekiedy do skrzynki dołączona jest półka na ulotki reklamowe i gazetki supermarketów. Skrzynka na listy chroni korespondencję przed dostaniem się w niepowołane ręce, zniszczeniem, zmoknięciem i zabrudzeniem, a posesję przed zaśmiecaniem.

Skrzynki na listy – rodzaje

Skrzynki na listy można podzielić na kilka grup, biorąc pod uwagę sposób montowania, miejsce montowania, wzornictwo oraz materiał, z jakiego została wykonana. Każda skrzynka na listy może być również z adresem lub bez. Wybrane rodzaje skrzynek pocztowych to:

  • Skrzynka na listy przelotowa – to rodzaj skrzynki pocztowej, którą montuje się w murze lub ścianie. Ma otwory na obu końcach – od strony zewnętrznej do wrzucania korespondencji, a od wewnętrznej – większy do jej wygodnego wyjmowania.
  • Skrzynka na listy amerykańska – to skrzynki na listy znane z hollywoodzkich filmów. W USA taka skrzynka pręży się dumnie przed każdym domem. To rodzaj zamykanej na kluczyk skrzynki z zaokrąglonym wieczkiem, zainstalowanej na jednej nodze (podporze) wkopanej w ziemię na trawniku przed domem. Według polskiego prawa nie spełniają one wymogów – dostęp do nich ma bowiem nie tylko właściciel, ale i operator pocztowy (nie ma otworu wrzutowego).
  • Skrzynka na listy na drzwi – to typ skrzynki pocztowej, którą wiesza się na drzwiach wejściowych do domu. Ma zazwyczaj niewielkie rozmiary i służy na drobną korespondencję. Pamiętajmy jednak, że taka skrzynka zda egzamin tylko wtedy, gdy nasza posesja nie jest ogrodzona od frontu – listonosz musi się do niej dostać, aby wrzucić tam listy.
  • Skrzynka na listy na ogrodzenie – taką skrzynkę montuje się na ogrodzeniu posesji – zazwyczaj na furtce. Jest do niej wygodny dostęp z zewnątrz.
  • Skrzynka na listy z domofonem – to typ skrzynki pocztowej nieco bardziej zaawansowanej technicznie. W takich modelach skrzynka pocztowa jest zintegrowana z modułem domofonu. Występują one w wersjach zarówno do montażu na ogrodzeniu, jak i do wbudowania czy zamurowania.

Skrzynka na listy – nowoczesna czy retro?

Na to pytanie każdy odpowiedzieć musi sobie sam. Wiele zależy od gustu domowników i stylu, w jakim zaprojektowany jest dom, ogród i ogrodzenie. Niezależnie od tego, w jakim stylu wybierzemy skrzynkę pocztową, dobrze, żeby była ona spójna stylistycznie z resztą elementów posesji. Ważne też, aby została wykonana z odpowiedniego materiału. Skrzynki, które zainstalowane są na zewnątrz i narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, powinny być odpowiednio zabezpieczone. W takiej sytuacji bardzo często wybiera się skrzynki na listy ze stali nierdzewnej, gdyż są odporne na wilgoć. Jeśli skrzynka umieszczona jest pod dachem, nie ma to już tak dużego znaczenia.

Skrzynki na listy – wymogi prawne

Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami skrzynka powinna być wykonana z materiału, który zapewni ochronę przed kradzieżą oraz zagwarantuje poufność umieszczanych w niej przesyłek. Powinna być także zamykana na klucz i mieć odpowiednie wymiary:

  • skrzynka na listy powinna zmieścić przesyłkę w formacie C4 o grubości do 6 cm;
  • otwór wlotowy powinien mieć mniej niż 32,5 cm i nie więcej niż 40 cm w przypadku skrzynek, w których przesyłki umieszczane są dłuższą krawędzią przesyłki;
  • skrzynka, w której przesyłki listowe umieszczane są krótszą krawędzią, otwór musi mieć nie mniej niż 23 cm i nie więcej niż 28 cm;
  • skrzynka powinna być zamontowana nie niżej niż 70 cm i nie wyżej niż 160 cm nad podłożem.

Skrzynka pocztowa – kto musi ją mieć?

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązuje znowelizowana prawo (ustawa z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe), które zobowiązuje właściciela nieruchomości do posiadania i umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej. Wysokość kary pieniężnej dla osoby, która nie dopełni obowiązku umieszczenia skrzynki pocztowej przy budynku mieszkalnym, mimo że jest do tego zobowiązana prawnie, wynosi od 50 złotych do 10 tysięcy złotych. Określa ją prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, biorąc pod uwagę szkodliwość czynu.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe.
  2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych.