Szukając pomysłów na aranżację balkonu, warto wybrać rośliny o zwisających pędach. Takie kaskady kwiatów na balkonie sprawią, że będziemy się cieszyć cały sezon festiwalem barw. Rośliny balkonowe o zwisających pędach są bardzo dekoracyjne i dość szybko się rozrastają.

Rośliny na balkon o zwisających pędach: sadzenie i pielęgnacja

Do donic lub skrzynek zawieszonych na balustradzie balkonu, wybieramy podrośnięte sadzonki, gdy zaczynają kwitnąć. Wtedy możemy być pewni, że rośliny spełniają nasze oczekiwania co do ich zwisającego charakteru. Najlepszym miejscem dla roślin na balkonie o zwisających pędach jest stanowisko dobrze oświetlone, osłonięte od wiatru i silnych deszczy, w którym będą bezpiecznie i zdrowo rozwijać się do późnej jesieni. Unikamy sadzenia takich roślin balkonowych w niskie doniczki stojące na podłodze. W głębszych donicach i skrzynkach przygotowujemy podłoże przewiewne, lekkie o odpowiednim pH, dostosowując do wymagań poszczególnych odmian roślin. Rośliny na balkonie należy regularnie podlewać szczególnie w okresie upałów i nawozić zwiększając dawkę w miarę wzrostu roślin.

Wybieramy rośliny balkonowe o zwisających pędach

Do najpopularniejszych i klasycznych gatunków roślin balkonowych goszczących w naszym otoczeniu należą pelargonie w odcieniu czerwieni, różu i bieli, o kwiatach pełnych lub pojedynczych. Ich silny wzrost szybko tworzy gęstą zasłonę na balkonie. Są dość wytrzymałe na warunki atmosferyczne, ale nie zwalnia nas to z prawidłowej ich pielęgnacji. Kolejnym dobrze znanym gatunkiem roślin na balkon o zwisających pędach jest surfinia o kwiatach kielichowych. Na naszym rynku znajdziemy kilkadziesiąt odmian, wśród których są te o kwiatach pojedynczych, jak i pełnych w wielobarwnej gamie. Niektóre odmiany surfinii szczególnie pięknie pachną. Werbena na balkonach gości od lat i bardzo dobrze sobie radzi. Swą nie słabnącą popularność zawdzięcza różnobarwnym kwiatom. Początkowo wznosi się w górę, ale wraz ze wzrostem zaczyna zwisać. Najlepiej czuje się w promieniach słońca, zaopatrzona w wilgotne podłoże. Niepowtarzalnymi, dzwonkowatymi kwiatami może poszczycić się fuksja zwisająca. Najlepiej prezentuje się na balkonie w donicach podwieszanych pod sufitem lub postawiona na podwyższeniu. Roślina ma dość kruche pędy, dlatego powinna być osłonięta przed mocnym wiatrem i deszczem. Uroku każdej kompozycji kwietnej na balkonie doda lobelia zwisająca. Charakteryzują ją drobne, niebieskie i białe kwiatuszki tworzące cudny bukiecik. Te wdzięczne rośliny na balkon o zwisających pędach pasują jako uzupełnienie kompozycji kwietnych na balkonie, ale i samodzielnie prezentują się świetnie. Na balkonie nie powinno zabraknąć truskawki zwisającej, którą podziwiamy za delikatne kwiaty i smaczne owoce. Kiedy dobrze poznamy wymagania naszych roślin na balkonie, będziemy się cieszyć cały sezon pięknymi kaskadami kwiatów.