Pieniążek, wdzięczna roślina doniczkowa. Kwiat pieniążek - jak pielęgnować?

2024-02-08 21:03

Pilea peperomioides zwana pieniążkiem to ciekawa roślina doniczkowa. Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi liści przypominającymi monety. Ma też inną, mniej znaną nazwę „wystrzałowa roślina”, z racji swoich nietypowych zwyczajów. Roślina wystrzeliwuje dojrzałe nasiona na sporą odległość. Sprawdź, co warto wiedzieć o pieniążku i jak go pielęgnować.

Spis treści

  1. Kwiat pieniążek na szczęście
  2. Pieniążek, modna roślina doniczkowa
  3. Kwiat pieniążek - jak pielęgnować?
  4. Kwiat pieniążek - jak kwitnie?
  5. Pilea - rozmnażanie
  6. Pieniążek - choroby. Czego nie lubi kwiat pieniążek?

Decydując się na rośliny w mieszkaniu, zwykle wybieramy gatunki o dużych, ozdobnych liściach lub pięknych, pachnących kwiatach i tylko czasami sięgamy po kwiaty doniczkowe, których subtelna uroda nie od razu rzuca się w oczy. Okazuje się jednak, że nawet one mogą być niezwykle interesujące i atrakcyjne.

Jedną z takich niepozornych, ale bardzo ciekawych i ostatnio modnych roślin doniczkowych jest pilea peperomiowata (Pilea peperomioides). Ze względu na kształt liści, które przypominają monety, popularnie nazywana jest pieniążkiem.

Pojawia się też określenie „wystrzałowa roślina” - ponieważ pilea wystrzeliwuje dojrzałe nasiona na sporą odległość. Ciekawostką może być też fakt, że mimo braku zewnętrznych podobieństw do wielu gatunków pokrewnych (m.in. pokrzywy zwyczajnej) pilea zaliczana jest do rodziny pokrzywowatych.

Kwiat pieniążek na szczęście

W niektórych krajach, zwłaszcza w Chinach, skąd pochodzi, Pilea peperomioides jest uważana za talizman przynoszący bogactwo i powodzenie. Jest często hodowana w domach i biurach jako symbol dobrobytu i pomyślności.

Pieniążek, modna roślina doniczkowa

Pilea peperomioides dawniej należała do bardzo popularnych roślin doniczkowych i była często spotykana w mieszkaniach. Nierzadko znajdowała też miejsce na szkolnych parapetach, gdyż była mało wymagająca i dość wytrzymała.

Mimo swoich rozlicznych zalet na pewien czas została jednak zapomniana i dopiero w ostatnich latach ponownie wróciła do łask (być może z sentymentu dla czasów szkolnych) i trafiła do grona najmodniejszych kwiatów doniczkowych.

Mimo dużej popularności trudno jest kupić pileę, gdyż zwykle nie gości na półkach w centrach ogrodniczych. Przyczyną takiej sytuacji może być fakt, że w początkowej fazie wzrostu pieniążek wygląda bardzo niepozornie i niezbyt dobrze prezentuje się na półce czy parapecie. Młode sadzonki pieniążka można znaleźć na aukcjach internetowych, w specjalistycznych zakładach kwiaciarskich lub na targu, dlatego z pewnością warto ich poszukać.

Początkowo pieniążek wygląda dość niepozornie i tworzy rodzaj niewielkiej, luźnej rozetki złożonej z kilku małych, prawie okrągłych listków osadzonych na długich, cienkich ogonkach. Z czasem jednak jej główny pęd rośnie w górę i drewnieje (początkowo wymaga podpory i ustabilizowania), a roślina zaczyna przypominać oryginalną, miniaturową palmę z okrągłymi liśćmi, dzięki czemu znacznie zyskuje na atrakcyjności.

Kwiat pieniążek - jak pielęgnować?

Pieniążek jest mało wymagający, dlatego jego uprawa w mieszkaniu nie jest trudna. Roślina najlepiej czuje się w jasnym stanowisku z rozproszonym światłem oraz w miejscu niezbyt ciepłym i oddalonym od kaloryferów (optymalna temperatura to ok. 18-20°C zimą i 20-25°C latem).

Pilea peperomiowata preferuje też stale lekko wilgotne podłoże (nigdy mokre), choć jako jedna z nielicznych pilei dość dobrze znosi również przejściową suszę. Pieniążek lubi wilgotne powietrze, dlatego doskonale reaguje na zraszanie liści. W okresie kwitnienia zwilżanie jej wodą pomaga otworzyć się kwiatom męskim, które bez tego zabiegu otwierają się dość niechętnie.

Kwiat pieniążek - jak kwitnie?

W uprawie doniczkowej pilea kwitnie jednak dość rzadko, a jeszcze rzadziej zawiązuje nasiona. Jeśli chcemy zaobserwować ciekawy proces wyrzutu nasion z torebek nasiennych, możemy oczywiście spróbować doprowadzić pileę do zawiązania nasion, ale jeżeli nam na tym nie zależy, lepiej usuńmy niepozorne kwiaty, gdyż niepotrzebnie osłabiają roślinę. Jest to uzasadnione również dlatego, że kwiaty są mało atrakcyjne i rzadko wykorzystuje się je do rozmnażania.

Pilea - rozmnażanie

Znacznie częściej do rozmnażania pilei wykorzystywane są liczne odrosty korzeniowe, które roślina bardzo chętnie wytwarza. Małe sadzonki można oddzielić od egzemplarza matecznego i posadzić w nowej doniczce lub pozostawiać przy dorosłej roślinie jako ciekawy element ozdobny (tworzą rodzaj wianuszka u podstawy nagiego pędu).

Pieniążek - choroby. Czego nie lubi kwiat pieniążek?

Kwiat pieniążek rzadko stwarza problemy w uprawie, ale źle reaguje na błędy pielęgnacyjne. Z powodu zbyt mokrego podłoża łatwo gnije i zamiera. Jeśli jest uprawiana w zbyt chłodnym pomieszczeniu (poniżej 15°C), liście pilei czernieją i opadają, a suche powietrze i podwyższona temperatura sprzyjają chorobom i atakowi mszyc i wełnowców. Przy niewłaściwych warunkach uprawy na liściach pilei mogą też pojawić się objawy choroby grzybowej (np. szara pleśń).

Grubosz jajowaty, czyli drzewko szczęścia. Grubosz - podlewanie, pielęgnacja, rozmnażanie

Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe