Namiot ogrodowy i pawilon ogrodowy - jaki kupić? Wybieramy namioty i pawilony do ogrodu

2022-05-13 14:04

Namiot ogrodowy to sposób na urządzenie wygodnego kącika czy jadalni na działce. Podpowiadamy, jaki pawilon ogrodowy kupić, kiedy warto wybrać namiot z moskitierą, jakie są dostępne rodzaje pawilonów, z czego są zrobione i jak się je montuje.

Spis treści

  1. Namiot ogrodowy - jaki wybrać?
  2. Pawilon ogrodowy - materiał
  3. Czyszczenie i konserwacja namiotów ogrodowych 
  4. Ile kosztuje pawilon ogrodowy? 
  5. Zobacz, jak urządzić miejsce wypoczynku w ogrodzie - GALERIE

Namiotu ogrodowego nie trzeba od razu go budować na stałe. W sklepach z wyposażeniem wnętrz, niektórych hipermarketach, sklepach ogrodniczych oraz internetowych są dostępne pawilony składane, które możemy z łatwością zdemontować i przechowywać w piwnicy czy garażu.

Tego typu pawilony ogrodowe mają różne rozmiary: od 1,75 x 1,75 m do 10 x 10 m i więcej, a także kształty – namioty ogrodowe mogą być prostokątne, kwadratowe, okrągłe, lub mieć formę gwiazdy… – wszystko zależy od przeznaczenia, modelu oraz marki.

Namiot ogrodowy - jaki wybrać?

Namiot ogrodowy ma jedną dużą zaletę - możbna go postawić w dowolnym miejscu w ogrodzie. W razie potrzeby bez większych problemów zdemontujemy pawilon i przeniesiemy go w inne miejsce, nie męcząc się przy tym zbytnio. Dzięki mnogości rodzajów, kształtów i rozmiarów namiotów ogrodowych, z łatwością dopasujemy konkretny model do swoich osobistych potrzeb (i swojego ogrodu).

Dlatego przed zakupem warto dokładnie określić, na uzyskaniu jakiego efektu najbardziej nam zależy: czy chcemy, by pawilon chronił nas tylko przed słońcem, czy również przed deszczem? Czy ma być zabudowany jak domek, czy pełnić rolę ogromnego parasola? A może zależy nam również na tym, by namiot wyposażony był w moskitierę? 

Te najprostsze (i najtańsze) modele pawilonów ogrodowych z założenia mają przede wszystkim dawać cień. Przypominają trochę parasole, często zresztą tak też się nazywają, tyle że są większe i rozpięte nie na jednej, ale nawet na czterech nogach i czasem wcale parasola nie przypominają. Tego typu modele pawilonów ogrodowych mają przede wszystkim daszek.

Jeśli jednak nie chcemy dać się zaskoczyć niespodziewanej ulewie lub przebywać w ogrodzie przy wietrznej pogodzie warto zdecydować się na pawilon ogrodowy. W sprzedaży dostępne są namioty ogrodowe, które mają ścianki boczne – dwie albo trzy lub nawet cztery (rodzaj domku z „oknami”).  Ścianki, gdy nie są potrzebne, można podpiąć, podwiązać albo zsunąć, zależnie od projektu i materiału, z jakiego wykonany jest pawilon.

Pawilon ogrodowy - materiał

Jeśli nasz namiot ogrodowy to tylko daszek, to najczęściej zrobiony jest z tkaniny, rozpiętej na konstrukcji drewnianej albo ze stalowych rurek. Tkanina na pewno zabezpieczy przed promieniami UV, ale może nie być nieprzemakalna (warto spytać w sklepie), więc niestety, taki model pawilonu ogrodowego nie ochroni nas przed deszczem. Na noc trzeba go zwinąć i najlepiej zabrać do domu.

Ale są parasole, jak też większe namioty czy pawilony ogrodowe wykonane z materiałów nieprzemakalnych, zwykle są to impregnowane tkaniny albo tworzywa sztuczne (poliester). Rozpina się je na szkielecie z metalowych rurek (bywają też plastikowe, mniej stabilne), choć ten może być również drewniany (oczywiście odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią).

Ważne jest, by konstrukcja namiotu ogrodowego była stabilna. W takim pawilonie ogrodowym deszcz nie zepsuje relaksu, a i wiatr nie zrobi spustoszenia na stole, idealnie nadają się na letnie przyjęcia w ogrodzie. Jesienią można nawet postawić specjalną lampę, która ogrzeje pawilon i korzystać z relaksu na świeżym powietrzu nawet w chłodniejsze dni.

Czyszczenie i konserwacja namiotów ogrodowych 

Po sezonie lub w jego trakcie, gdy zachodzi potrzeba, większość użytych tkanin, z których są zrobione namioty ogrodowe można prać po prostu w pralce. Nie należy suszyć mechanicznie (np. w pralko-suszarce czy suszarce) ani też prasować. Jeśli stelaż pawilonu ma części drewniane, to dobrze jest przetrzeć je szmatką z wodą mydlaną i raz, dwa razy w roku zabejcować, by zabezpieczyć drewno przed nadmiernym wysuszeniem, jak i wnikaniem wilgoci. Elementy pawilonu ogrodowego z technorattanu czy metalowe także można przetrzeć gąbką i dokładnie osuszyć.

Ile kosztuje pawilon ogrodowy? 

Namiot ogrodowy wcale nie musi nas dużo kosztować - oczywiście wszystko zależy od jego wielkości, rodzaju, producenta oraz materiałów, z których jest wykonany. Jednak dobrej jakości pawilony do ogrodu kupimy już za 140 złotych. Modele z górnej półki to koszt rzędu kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych.

Najmniej zapłacimy za proste pawilony wykonane z tkaniny, a najwięcej za solidny, kilkunastoosobowy „domek”, który przetrwa cały sezon, radząc sobie z deszczem, wiatrem i intensywnym słońcem.

Zobacz, jak urządzić miejsce wypoczynku w ogrodzie - GALERIE

Przedstawiamy pomysły na wygodne i atrakcyjne miejsce wypoczynku w ogrodzie. Zainspiruj się!

Sonda
W jakim stylu utrzymany jest twój balkon lub taras?
Parasole ogrodowe
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany