Pogoda lubi nas zaskakiwać. Niestety często krzyżuje nam plany. Organizujesz spotkanie pod chmurką, zapraszasz znajomych na obiad pod gołym niebem albo chcesz wypić zwyczajną kawę na tarasie, a deszczowa aura psuje Ci całą radość i przyjemność ze spotkania. Możesz jednak wyjść jej naprzeciw i sprawić, że pomimo deszczowej pogody, będziesz cieszył się czasem spędzonym na świeżym powietrzu. Parasole ogrodowe albo markizy ogrodowe będą najlepszym sezonowym zabezpieczeniem otwartej przestrzeni zarówno przed deszczem, ale także przez nadmiernym nasłonecznieniem.

Tymczasowe rozwiązania przeciwdeszczowe: parasol ogrodowy czy markiza?

Decydując się na stałe zadaszenie tarasu pamiętajmy, że czasem może nam ono przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli daszek przysłoni okno, niezależnie od pory roku, utrudni on docieranie światła dziennego do wnętrza pomieszczeń. W związku z tym, o wiele bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem wydają się najprostsze parasole ogrodowe bądź zwykłe markizy – rozwiązania tymczasowe. Podczas niekorzystnej aury uchronią nas przed przelotnym deszczem, a w czasie wielkich upałów – zapewnią nieco cienia.

Parasol ogrodowy: prostota i funkcjonalność

Parasol ogrodowy wydaje się być najprostszym rozwiązaniem sezonowym. Pamiętajmy jednak, że będzie on osłaniał taras jedynie miejscowo i nie każdy model poradzi sobie z porywistym wiatrem i gwałtowną burzę. Dlatego warto wybierać parasole ogrodowe o stabilnej konstrukcji i solidnej podstawie. Najlepiej sprawdzą się te, których podstawy wykonane są z granitu lub betonu. Czasza parasola może być mocowana do jego podstawy na dwa sposoby: podstawa zamontowana pośrodku czaszy lub parasole na specjalnym wysięgniku. Wtedy mamy pewność, że oprze się on nawet porywom wiatru. Przy wyborze parasola, zwróć również uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany – wybierz ten najbardziej odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Markizy ogrodowe: tymczasowe zadaszenie tarasu

Markizy materiałowe są równie szybkim i funkcjonalnym rozwiązaniem jak parasole ogrodowe. Jednak tak samo jak w przypadku tych pierwszych, nie będą one zbyt odporne na silne podmuchy wiatru. Po rozłożeniu markizy, tkanina jest napinana i podtrzymywana przez stelaż. Z uwagi na ciągłe rozwijanie i zwijanie markizy, stelaż musi być stosunkowo lekki, a co za tym idzie niezbyt odporny na wiatr. Na rynku dostępne są także markizy wyposażone w napęd elektryczny oraz markizy zdalnie sterowane. Te ostatnie, wzbogacone o czujniki słońca i wiatru, będą automatycznie rozkładały i składały markizę w razie konieczności.

Płyty poliwęglanowe: zadaszenie stałe

Płyty poliwęglanowe są często wykorzystywane do pokrycia tarasów. Lekki i plastyczny poliwęglan jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Nie służy mi jednak działanie promieni UV, dlatego warto pokryć jego wierzchnią warstwę akrylem. Do wybory mamy płyty wykonane z materiału przezroczystego albo lekko barwionego. Ten drugi lepiej chroni przed słońcem, ale utrudni docieranie światła dziennego do wnętrza przysłoniętych pomieszczeń.