Ozdoby do ogrodu – które wybrać?

Pomysły na ozdoby do ogrodu to szeroki temat – wiele zależy od naszego budżetu. Jeżeli cena nie gra roli, w sklepach ogrodowych znajdziemy ogrom propozycji, począwszy od kwietników poprzez figury (na przykład słynne krasnale ogrodowe), a skończywszy na fontannach i ciekawym oświetleniu. Jeżeli jednak chcemy być nieco bardziej „eko”, wystarczy rozejrzeć się w garażu i wykonać coś samodzielnie. Taki domowy recykling to ważny wkład w dbanie o naszą planetę.

Ozdoby do ogrodu z kamienia

Pierwszą inspiracją będzie kamień. W sklepach znajdziemy różne kamienne ozdoby do ogrodu, takie jak naczynia, figury czy głazy. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie jednak kupienie kamieni luzem i wykonanie czegoś samodzielnie. Czasem wystarczy wysypać nimi kawałek obszaru, ale warto pojechać do marketu budowlanego i kupić odpowiednie farby, odporne na warunki atmosferyczne. Pomalujmy kamienie we wzory, przemieńmy je w żaby, muchomory albo kaktusy – to świetna zabawa dla całej rodziny, a efekt będzie zaskakująco dobry!

..  Huśtawka ogrodowa: 10 pomysłów >>>

Ozdoby ogrodowe z drewna

Kolejny przykład na to, że można zabawić się w stolarza. A może lepiej kupić coś gotowego? Ozdoby do ogrodu z drewna, jakie znajdziemy w sklepach, to na przykład wiatraki, kwietniki, rzeźby, karmniki i wiele innych. Warto w markecie budowlanym nabyć kilka desek (obsługa sklepu może je dla nas odpowiednio przyciąć), a w domowym zaciszu wykonać z nich samodzielnie kilka propozycji. Łączenia wykonajmy przy użyciu specjalnych klejów do drewna i gwoździ.

Ozdoby do ogrodu zrób to sam

Jak widać, tworzenie dekoracji do ogrodu to okazja do wyzwolenia kreatywności, odprężenia się i wspólnego spędzenia czasu. Oto kilka propozycji, które można wykonać, korzystając z tego, co niemal każdy ma pod ręką, a co czasem niepotrzebnie ląduje na śmietniku.

..  Osy: jak je przepędzić, czego się boją? >>>

Ozdoby z opon do ogrodu

Ozdoby z opon do ogrodu są trwałe i efektowne. Z opon można zrobić kwietnik, ale jeżeli zależy wam na estetyce, przemalujcie je na ciekawe kolory i wzory. Jeżeli jednak myślicie, że z opon można wykonać wyłącznie donice, jesteście w błędzie. Odpowiednio przemalowane, staną się stolikiem ogrodowym lub fotelem. Świetnie sprawdzą się jako huśtawka, a jeżeli tylko wysilicie wyobraźnię, powstaną z nich całkiem ciekawe rzeźby.

Jak wykonać z opon podnóżek do kompletu ogrodowego? Wystarczy wyciąć drewniane wieczko (można je zamówić w warsztacie stolarskim lub sklepie budowlanym), które przytwierdzimy za pomocą śrub do opony. W ten sposób zyskamy blat podnóżka. Całość opony oklejmy grubym sznurem, który zamieni ją w elegancki, praktyczny podnóżek i równocześnie ciekawą ozdobę ogrodową.

Ozdoby z butelek plastikowych do ogrodu

Ozdoby z butelek plastikowych do ogrodu to kolejna kopalnia pomysłów. Butelki mogą posłużyć na przykład jako małe doniczki wieszane na płocie, osłonki dla roślin, a z dużych, pięciolitrowych butli powstaną piękne donice. Plastikowe butelki można przemienić również w niewielką szklarnię, w której wyhodujemy własne pomidory. Inne pomysły? Plastikowa butelka po napoju jako karmnik dla ptaków. Zestawiając więcej butelek, stworzymy zaś urocze kwiatowe girlandy, które można zawiesić na drzewach. Pamiętajcie, że butelki można z łatwością przemalować farbą w spreju.

Jak zrobić betonowe ozdoby do ogrodu?

Do ich wykonania będą potrzebne: torf, cement, kule ze styropianu oraz wiertarka do wiercenia otworów.

W styropianowych kulach wiercimy dziury, dzięki czemu uzyskamy coś w rodzaju wazonu. Wlewamy do nich cement zmieszany z torfem (w proporcjach jeden do jednego). Otwory trzeba zakleić taśmą, a samym kulom należy dać kilka dni, aby cement miał szansę porządnie wyschnąć. Kiedy tak się stanie, należy zedrzeć styropian, który odsłoni betonową kulę. Aby zyskała ona ładny kształt, warto przejechać ją kilka razy szlifierką. Gotowe kule możemy pomalować na dowolny kolor.

Ozdoby do ogrodu wykonamy niemalże z każdego przedmiotu, który wydaje nam się już nieatrakcyjny: wykorzystajmy stary żyrandol, pojemniki na żywność, kawałki materiału (można z nich uszyć ozdoby do zawieszania), koszyki, a nawet meble (szuflady świetnie sprawdzą się jako kwietniki!). Łączmy je z naturalnymi materiałami, dając im drugie, szczęśliwe życie.