Aranżacja tarasu: oświetlenie zewnętrzne, czyli jak oświetlić ogród i taras?

 na taras

Taras w ciepłe miesiące przyciąga niczym magnes. W okresie letnim taras jest jednym z najlepszych miejsc do spędzania wolnego czasu. Jednak, aby móc wykorzystać potencjał tarasu także po zmroku, warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. W jaki sposób dobrze oświetlić taras? Jakie oświetlenie tarasu sprawdzi się najlepiej?

Często zapominamy o kwestii oświetlenia tarasu. A to właśnie światło tworzy nastrój w ogrodowej przestrzeni oraz pozwala podziwiać jego uroki również o zmroku. Co więcej prawidłowe oświetlenie tarasu gwarantuje bezpieczeństwo nocą.

OŚWIETLENIE TARASU: efektowne oświetlenie tarasu

Magiczny ogród tworzą ciekawe aranżacje, pomysły, dodatki. Dobre projekty ogrodów mają mądrze rozplanowane oświetlenie. Nowoczesne prejkty oświetlenie tarasu daje wiele możliwości i rozwiązań. Pamiętajmy, że dobrego oświetlenia wymagają najbliższe otoczenie tarasu: schody, ścieżki ogrodowe, znajdujące się w pobliżu oczko wodne. Bestsellerem wśród oświetleń tarasowych elementów są diody LED oraz oświetlenie punktowe. Lampy ogorodowe to łatny element dekoracyjny ogrodu. a do tego dają idealny blask w aranżacji tarasu czy ogrodu. 

OŚWIETLENIE TARASU: źródła światła

Oświetlenie tarasu nie musi być wcale intensywne, wręcz przeciwnie powinno przede wszystkim budować atmosferę, sprzyjać odprężeniu, wyciszać. Producenci oświetlenia ogrodowego stawiają na wysoką efektowność świetlną oraz autonomiczność. W projekcie oświetlenie tarasu warto pamiętać, że niskie światło – boczne lub podłogowe – lepiej niż górne nadaje miejsce relaksujący charakter. Jako źródło świetnie sprawdzają się diody LED, gdyż są długotrwałe, energooszczędne i nastrojowe.

OŚWIETLENIE TARASU: projekt oświetlenia ogrodu

Nowoczesne źródła światła potrafią czynić cuda, nadawać brylantową poświatę kwiatów, tworzyć półmrok, odstraszać owady, włączać się same, gdy się ściemnia. Możesz wybrać oświetlenie zarówno górne jak i dolne. Ważne aby zaspokajały naszego o oczekiwania.

Oświetlenie zewnętrzne w ogrodzie warto skierować je na rośliny w donicach, powierzchnie o ciekawej fakturze. np. ceglany mur, ścianę bluszczu, do tego tafle wody w basenie czy oczku. Tarasy można też efektownie oświetlić dyskretnymi oprawami wpuszczonymi w posadzkę albo niskimi lampami-słupkami. 

Szczególnie ważne jest oświetlenie schodów, ze względu na bezpieczeństwo. Wmontowane w ścianę lub bezpośrednio w stopnie małe lampki dokładnie oznaczają każdą krawędź pod stopami.

OŚWIETLENIE TARASU: co warto jeszcze wiedzieć przy zakupie oświetlenia

Projektując oświetlenie na taras, trzeba brać pod uwagę również kwestie praktyczne oraz bezpieczeństwa i kupować wyłącznie oprawy przystosowane do montażu na zewnątrz budynku. Takie modele wyróżniają się wysokim IP - jest to wskaźnik informujący o stopniu pyłoszczelności oraz odporności na wilgoć. Minimum 44 dla opraw ściennych, 54 dla lamp stojących.

Oświetlenie zewnętrzne: czy jak oświetlić ogród?

Jeśli już poznaliśmy od podszewki kwestię oświetlenia tarasu, czas na ogród... W jaki sposób dobrze oświetlić ogród? Na jakie źródło światła postawić, a przede wszystkim jakie oświetlenie zewnętrzne będzie najbezpieczniejsze?

Ocena: 0
Tekst: Redakcja

POLECANE ARTYKUŁY