Oświetlenie na taras: jak wybrać i zaplanować? Wybieramy lampy tarasowe i ogrodowe

2021-03-02 11:16

Wiosenna i letnia aura sprzyja odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Praktyczna i estetyczna aranżacja tarasu zagwarantuje nam miejsce, w którym ochoczo oddamy się błogiemu lenistwu w gronie najbliższych. Jednak aby całkowicie wykorzystać potencjał tego miejsca, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie tarasu, tak aby był on idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu także po zmroku. Jakie oświetlenie na taras wybrać? Jak rozplanować oświetlenie zadaszenia tarasu? Podpowiadamy!

Spis treści:

Często zapominamy o kwestii oświetlenia tarasu. A to właśnie światło tworzy nastrój w ogrodowej przestrzeni oraz pozwala podziwiać jego uroki również o zmroku. Co więcej, prawidłowe oświetlenie zadaszenia tarasu gwarantuje bezpieczeństwo nocą.

Efektowne i praktyczne oświetlenie tarasu

Magiczny ogród tworzą ciekawe aranżacje, pomysły, dodatki. Dobre projekty ogrodów mają mądrze rozplanowane oświetlenie. Nowoczesne projekty oświetlenia na taras dają nam wiele możliwości aranżacyjnych. Pamiętajmy, że dobrego oświetlenia wymaga także najbliższe otoczenie tarasu: schody, ścieżki ogrodowe, znajdujące się w pobliżu oczko wodne itd.

Źródła światła na tarasie

Oświetlenie na taras wcale nie musi oznaczać mocnego, intensywnego źródła światła. Wręcz przeciwnie: powinno przede wszystkim budować atmosferę, sprzyjać odprężeniu, wyciszać. Producenci oświetlenia ogrodowego stawiają na wysoką efektowność świetlną. Warto pamiętać, że niskie światło – boczne lub podłogowe – lepiej niż górne nadaje miejsce relaksujący charakter. Jako źródło świetnie sprawdzają się diody LED, gdyż są długotrwałe, energooszczędne i nastrojowe.

Praktyczne i estetyczne zasłony na taras >>>

Oświetlenie na taras - jakie wybrać?

Dobrze zaplanowane oświetlenie na tarasie nie tylko ułatwi funkcjonowanie na nim wieczorem, ale także wprowadzi przyjemny klimat służący odprężeniu po ciężkim dniu. Podstawą idealnego oświetlenia tarasu jest przede wszystkim dopasowanie go do aranżacji tarasu. Z uwagi na różnorodność tarasów, począwszy od tarasów drewnianych, przez ceglane, aż do tarasów stalowych, dobrze jest dopasować stylistykę oświetlenia tak, by tworzyła ona spójną całość ze wszystkimi elementami wyposażenia tarasu.

Największą popularnością w kwestii oświetlenia w aranżacji tarasu cieszą się kostki tarasowe oświetlające jednocześnie strefy góra-dół. Ten rodzaj oświetlenia efektownie podświetli elewację po zmroku. Równie dobrze możemy zdecydować się na lampy podłogowe przeznaczone właśnie do oświetlania przestrzeni na zewnątrz.

Poza oświetleniem głównym na taras i do ogrodu możemy zaplanować także kilka punktów oświetlenia dekoracyjnego. Tutaj będziemy mieć o wiele większe pole do popisu. Możemy zdecydować się np. na minimalistyczne lampki solarne, które mają postać niewysokich słupków.

Mały panel solarny podczas dnia będzie absorbował promienie słoneczne i dzięki temu nocą lampki będą świecić światłem o dość niedużym zasięgu i sile. Warto jednak wspomnieć, że te wbija się w ziemię. Zatem aranżując taras np. drewniany, lampki solarne będziemy mogli wykorzystać tylko i wyłącznie, wbijając je np. w duże donice z kwiatami.

Coraz popularniejsze stają się także oprawy wpuszczane np. w schodki tarasu. Celem maksymalnego podniesienia funkcjonalności tego miejsca, zadbajmy właśnie o oświetlenie schodów, by ginące w mroku stopnie nie były zagrożeniem.

Oświetlenie zadaszenia tarasu

W przypadku zadaszonego tarasu dobrze sprawdzi się oświetlenie kinkietowe. Chcąc wyznaczyć centrum aranżacji tarasu, wokół którego toczy się życie towarzyskie, możemy zawiesić nad stołem piękną lampę przeznaczoną do montażu na zewnątrz. Możemy również rozwiesić tuż pod zadaszeniem tarasu sznur lampek - lub jeszcze lepiej - żarówek, które dadzą wystarczająco mocne światło, by oświetlić taras. Będą również stylową ozdobą.

Zadaszenie tarasu – co wybrać? >>>

GALERIA: Wybieramy lampy solarne

Sonda
Czy masz własny ogród?

Oświetlenie przestrzeni wokół tarasu i ogrodu

Nowoczesne źródła światła potrafią czynić aranżacyjne cuda: nadawać brylantową poświatę kwiatom, tworzyć półmrok, odstraszać owady, włączać się same, gdy się ściemnia. Możesz wybrać oświetlenie zarówno górne, jak i dolne. Ważne, aby spełniało potrzeby domowników.

Oświetlenie zewnętrzne w ogrodzie warto skierować na rośliny w donicach, powierzchnie o ciekawej fakturze, np. ceglany mur, ścianę bluszczu, taflę wody w basenie czy oczku wodnym. Tarasy można też efektownie oświetlić dyskretnymi oprawami wpuszczonymi w posadzkę albo niskimi lampami-słupkami. Takie oświetlenie przyda się też wzdłuż ciągów komunikacyjnych, czyli ścieżek i dróg na posesji.

Szczególnie ważne jest także oświetlenie schodów – ze względu na bezpieczeństwo domowników. Wmontowane w ścianę lub bezpośrednio w stopnie małe lampki dokładnie zaznaczą każdą krawędź pod stopami.

Oświetlenie tarasowe – parametry techniczne

Projektując oświetlenie tarasu, trzeba brać pod uwagę również kwestie praktyczne oraz bezpieczeństwo i kupować wyłącznie oprawy przystosowane do montażu na zewnątrz budynku. Takie modele wyróżniają się wysokim IP. Jest to wskaźnik informujący o stopniu pyłoszczelności oraz odporności na wilgoć. Powinien wynosić minimum 44 dla opraw ściennych oraz 54 dla lamp stojących. Więcej o wskaźniku IP przeczytasz niżej:

Klasy szczelności IP lamp – poznaj normy! >>>

Kwiaty na balkon i taras - GALERIE ZDJĘĆ

Taras – aranżacja letniego stołu na tarasie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany