Ogród przydomowy: aranżacja i dobry projekt ogrodu

Jak urządzić ogród przydomowy? Poznaj podstawowe zasady aranżacji ogrodu, sprawdź co powinno znaleźć się w jego projekcie i jaka jest kolejność prac. Urządzamy ogród przydomowy od podstaw.

Ozdobne trawy w ogrodzie
Ogród aranżacja: kompozycja roślin
Ogród przydomowy: romantyczny zakątek z pergolą
Ścieżka w ogrodzie
Ogród w stylu angielskim

Projektowanie i aranżacja ogrodu przydomowego to zadanie dość trudne, dlatego zanim się go podejmiemy, powinniśmy dokładnie poznać teren, który zamierzamy urządzać (strony świata, poziom terenu, strefa mrozoodporności, teren odkryty lub osłonięty budynkami). Na tej podstawie łatwiej opracujemy projekt ogrodu i zaplanujemy w nim poszczególne strefy, wyposażenie, małą architekturę (altany, ogrodzenia) oraz lepiej dobierzemy rośliny.

Ogród przydomowy aranżacja: od czego zacząć urządzanie ogrodu?

Po wstępnych ustaleniach, możemy przystąpić do naszkicowania planu naszego ogrodu przydomowego. W tym celu musimy dokładnie zwymiarować działkę, uwzględniając jej granice, istniejące budynki oraz obiekty, które chcemy zachować.

Na planie ogrodu powinniśmy umieścić:

  • instalację nawadniającą i oświetleniową,
  • ścieżki ogrodowe,
  • ogrodzenia,
  • zbiorniki wodne w ogrodzie
  • małą architekturę do ogrodu (altanę, żywopłot)
  • oraz zaznaczyć miejsca przebiegu podziemnych przewodów elektrycznych, wodociągowych i kanalizacyjnych (na podstawie geodezyjnej mapy działki).

Następnie teren przeznaczony pod aranżację ogrodu powinniśmy ogrodzić (ogrodzeniem dobranym do stylu przyszłego ogrodu, np. stylizowane ogrodzenie dla ogrodu wiejskiego, nowoczesne w ogrodzie reprezentacyjnym) i oczyścić z materiałów budowlanych oraz niepożądanych roślin (np. starych krzewów). Po przygotowaniu terenu, musimy zdecydować, jaki styl będzie miał nasz ogród, gdyż inne rośliny pasują do aranżacji ogrodu wiejskiego, a inne do ogrodu nowoczesnego. Duży ogród daje nieograniczone możliwości aranżacji (można wydzielić w nim wiele stref), ale na mniejszej działce lepiej posadzić rośliny w dwóch lub trzech kolorach oraz zdecydować się na jeden lub dwa mocne akcenty w aranżacji, np. w postaci okazałego drzewa czy ciekawej rzeźby, dzięki temu unikniemy wrażenia chaosu w naszym ogrodzie.

Ogród przydomowy: wybieramy rośliny

Planując nasadzenia w ogrodzie w części reprezentacyjnej (przed domem), warto wykorzystać rośliny o atrakcyjnych liściach lub pięknych kwiatach, które będą zapraszały gości do wejścia i będą wizytówką pozostałej części ogrodu przydomowego. Przestrzeń ogrodu znajdująca się za domem, może być mniej formalna i bardziej dopasowana do naszych upodobań. Po wybraniu stylu ogrodu, powinniśmy przystąpić do zakładania żywopłotu i sadzenia najbardziej okazałych roślin (tzw. strukturalne lub architektoniczne) takich jak duże krzewy, okazałe byliny oraz drzewa. Następnie musimy zaplanować w ogrodzie rozmieszczenie systemów drenujących, nawadniających i oświetleniowych (najlepiej przy pomocy wyspecjalizowanej firmy) oraz wytyczyć ścieżki, miejsca pod małą architekturę (altany, pergole) i zbiorniki wodne (staw, czy oczko wodne). Dopiero na samym końcu możemy podzielić przestrzeń ogrodu przydomowego na strefy (np. za pomocą niskich żywopłotów wydzielamy strefę wypoczynku, ogród użytkowy), wytyczyć granice rabat i wybrać odpowiednie rośliny oraz meble ogrodowe.

Mały ogród przed domem
camera

Mały ogród różany przed domem KROK PO KROKU

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Katarzyna Józefowicz Zdjęcia: Piotr Gorączko

POLECANE ARTYKUŁY