Ogród przed domem: jak dbać o ogród różany?

2016-04-11 16:05

Ogród przed domem to szczególna dekoracja. Gdy zakwita królowa kwiatów, róża, wszystko wokół nabiera blasku. Nic dziwnego, że tak chętnie widzimy ją wśród swoich roślin. Podpowiadamy, jak założyć i dbać o ogród różany przed domem.

Spis treści

  1. Ogród przed domem: najlepsze miejsce
  2. Ogród przed domem: sadzenie róż
  3. Ogród różany: róże parkowe i pienne
  4. Ogród różany: róże pnące i krzewiaste
  5. Ogród przed domem: jak go zaaranżować?
  6. Ogród przed domem: jakie wybrać dodatki?
  7. Ogród przed domem: galerie zdjęć

Mały ogród przed domem sprawi nam ogromną przyjemność podczas letnich dni spędzanych na powietrzu. Jak założyć mały ogród różany przed domem, by cieszyć oko latem? Podpowiadamy KROK PO KROKU, jak założyć mały ogród różany.

Ogród przed domem: najlepsze miejsce

Wybieramy je tak, aby nie były narażone na niszczące i wysuszające działanie wiatru, pamiętając przy tym, by miały zapewniony dostatek świeżego powietrza. Potrzebują przynajmniej 6–8 godzin pełnego słonecznego oświetlenia, najlepiej więc sadzić je od strony południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. W cieniu przestają kwitnąć. Róże potrzebują pulchnej, bardzo żyznej i zawsze lekko wilgotnej ziemi. Ich korzeniom szkodzi zarówno susza, jak i nadmiar stojącej wody.

Ogród przed domem: sadzenie róż

Właściwe posadzenie róż w dużym stopniu decyduje o ich późniejszej kondycji. Sprzedawane w doniczkach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, ale te z odsłoniętymi korzeniami – tylko wiosną i jesienią. Na jednym metrze kwadratowym rabaty zmieści się 16 róż miniaturowych, 7–8 róż wielokwiatowych lub 5–6 róż wielkokwiatowych.

Ogród różany: róże parkowe i pienne

Róże parkowe sadzi się pojedynczo, ale jeśli mają tworzyć żywopłot, to rozmieszczamy je co 1–1,5 m. Podobny rozstaw powinny mieć róże pnące. Te sadzi się lekko ukośnie w kierunku podpory.

Róże pienne podpieramy palikiem, który należy umieścić w dołku przed posadzeniem krzewu. Aby ziemia dobrze osiadła wokół korzeni, nowo posadzony krzew obficie podlewamy (co najmniej 5 l wody na sadzonkę). Wiosenne cięcie stosujemy w kwietniu-maju. Wszystkie pędy róż krzewiastych i piennych oraz młode pędy róż pnących trzeba przyciąć, pozostawiając na każdym 3–4 oczka (pąki).

Ogród różany: róże pnące i krzewiaste

Z róż pnących i krzewiastych wystarczy wyciąć pędy chore, nadłamane lub przekwitłe. Podlewamy w okresach bezdeszczowych, raz w tygodniu (minimum 5 l na roślinę), uważając przy tym, aby woda nie zmoczyła liści i kwiatów. Po każdym deszczu lekko spulchniamy powierzchnię ziemi i systematycznie usuwamy chwasty. Ściółkujemy glebę warstwą dobrego kompostu (10–15 cm), która zapewni roślinom stały dopływ składników odżywczych oraz odpowiednią wilgotność i temperaturę ziemi wokół korzeni. Można też używać mielonej kory. Letnie cięcie przeprowadzamy systematycznie. Ścinamy przekwitłe kwiaty. Wycinamy tzw. dziczki, wyrastające z korzeni podkładki, poniżej miejsca szczepienia (wyraźne zgrubienie u nasady krzewu).

Pozostawione mogą zagłuszyć pędy róży szlachetnej. Ścinając kwiaty do wazonu, zostawiajmy zawsze 3–4 liście od dołu krzewu, by go nie osłabić. Od połowy sierpnia powstrzymujemy się od jakiegokolwiek cięcia i nawożenia. Kopczyki z ziemi oraz chochoły ze słomy (na róże pienne) potrzebne są krzewom dopiero na przełomie listopada i grudnia, bo wcześniej mogłyby się przegrzać.

Ogród przed domem: jak go zaaranżować?

Aranżacja tarasu, miejsca do wypoczynku w ogrodzie powinna idealnie współgrać z pięknem otoczenia. Przestrzeń ta powinna być naturalnym odzwierciedleniem największych zalet miejsca, w którym mamy zamiar spędzać leniwe chwile na świeżym powietrzu. Jeśli chcemy, by aranżacja naszego miejsca do odpoczynku idealnie korespondowała z naturalnym pięknem ogrodu, dobrze jest wykorzystać w niej kolory stonowane, które bardzo dobrze zagrają z całym krajobrazem. Stylistka wnętrz, Anna Rusiniak-Malinowska, postawiła w aranżacji ogrodu na modne szarości oraz rozmyte odcienie koloru niebieskiego. Całość przełamana została zielenią, która gra tak naprawdę pierwsze skrzypce w aranżacji i nadaje jej wyjątkowego charakteru.

Ogród przed domem: jakie wybrać dodatki?

Miejsce do odpoczynku w aranżacji ogrodu powinno być nie tylko ładne, ale przede wszystkim komfortowe. O naszą wygodę zadbają tutaj dodatki ogrodowe: ogromne poduchy, który zapewnią nam maksimum komfortu, a jednocześnie nadadzą aranżacji wyjątkowej przytulności. Pamiętajmy, że możemy wykorzystać je także w sposób niekonwencjonalny. Duże, twarde poduchy idealnie posłużą nam np. za niewielki stolik, na którym możemy odłożyć książkę, czy postawić tacę z herbatą. Wyjątkowego charakteru aranżacji nadadzą także drobne akcepty dekoracyjne, takie jak świece. Umieszczając je w dużych, dekoracyjnych lampionach nadamy nieco elegancji i wytworności naszej aranżacji ogrodu.

Ogród przed domem: galerie zdjęć

Jeśli nie masz pomysłu na aranżację ogrodu przed domem, obejrzyj nasze galerie. Znajdziesz w nim podpowiedzi na aranżację tarasów przed domem i podpowiedzi, jak stworzyć wygodne miejsce odpoczynku.

Nasi Partnerzy polecają