Nowoczesny taras z betonem w tle, czyli minimalizm na świeżym powietrzu

Miłośnicy nowoczesnej architektury chcą budować swoje tarasy w podobnej konwencji. Te tworzone w stylu modern charakteryzuje jedna wspólna cecha odnosząca się do wszystkich składowych projektu: prostota, która jednak nie oznacza monotonii. Gra formami geometrycznymi i odcieniami to świetny pomysł na urządzenie tarasu.

Posadzka i donice z betonu
Beżowy taras
Beton na nowoczesnym tarasie
Beton na nowoczesnym tarasie
Beton na nowoczesnym tarasie

Minimalizm i geometria

Na tarasach w stylu nowoczesnym (modern) stawia się na oszczędność niemal wszystkiego: kształtów, materiałów, kolorów czy dodatków. Tworzone są zgodnie z zasadą, że mniej znaczy więcej, wystrzegają się nadmiaru. Takie podejście do projektu sprawia, że unika się na nich niepożądanego chaosu. Prostota i minimalizm nie muszą jednak oznaczać nudy. Konsekwentne wykorzystywanie tych samych materiałów, tonacji kolorystycznych czy wzorów geometrycznych może dać intrygujący efekt.

Nowoczesne tarasy nie mają skomplikowanych kształtów – zazwyczaj przybierają proste geometryczne formy. Podobnie jest z wyposażeniem. Na przykład meble oscylują wokół kubicznych brył, choć często, dla złagodzenia efektu prostych linii, stosuje się wyposażenie o okrągłych lub zaokrąglonych formach.

Taras jako przedłużenie salonu

Ponieważ tarasy (niezależnie od stylu, w który są urządzone) stanowią swoiste przedłużenie salonu, często traktowane są jako kolejne pomieszczenie. To dlatego barwy i materiały stosowane na tarasie powinny nawiązywać do wystroju wnętrz. Kolorystyka tarasów w stylu modern jest zawsze oszczędna i jednolita – zgodnie z zasadą, że mniej znaczy więcej. Różnicuje się natomiast odcienie tej samej barwy.

Wykorzystywanie podobnych tonacji odnosi się zarówno do wyposażenia, jak i roślinności na tarasie. Tę ostatnią przycina się w geometryczne kształty, a poszczególne rośliny reprezentują przede wszystkim różne odcienie zieleni. Czasami dodaje się do nich barwny akcent, na co są dwa sposoby. Pierwszy to nawiązanie do kolorystyki domu, a drugi – nieco przewrotny – postawienie na kontrast barwny.

 Taras w stylu nowoczesnym

Nowoczesny minimalizm na tarasie

Fot. materiały prasowe Modern Line

W kontakcie z naturą

Zasada minimalizmu odnosi się także do zieleni eksponowanej na nowoczesnych tarasach. Rośliny występują na nich w niewielkiej ilości (np. obsadzane w kubicznych donicach) i dobierane są tak, by nie wymagały skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Otwarcie na ogród i brak balustrady to kolejne cechy charakterystyczne dla tego typu przestrzeni. Krótko przystrzyżony trawnik w bezpośrednim sąsiedztwie tarasu lub rozwiązanie bardziej zdecydowane – zastąpienie trawnika posadzką – sprawia, że w nowoczesnych projektach zanika granica między tarasem a zielonym terenem wokół domu.

Jakie zalety ma beton na tarasie?

Produkty z betonu architektonicznego Modern Line są w 100% wykonywane ręcznie, co stanowi gwarancję perfekcyjnego wykończenia i dbałości o najdrobniejsze detale. Sam materiał wyróżnia się dobrą odpornością na mróz oraz zmienne warunki pogodowe. Zimą nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Dzięki satynowej powierzchni jest bardzo miły w dotyku. Warto zwrócić uwagę na System Anti-Graffiti Protection, który chroni przed trwałym przyleganiem farb, olejów i innych zabrudzeń. Do czyszczenia betonu architektonicznego wystarczy szmatka i łagodny detergent (w przypadku starszych i silniejszych zabrudzeń przydadzą się specjalne środki czyszczące do betonu).

Nowoczesny materiał: beton

Tarasy w stylu modern to królestwo nowoczesnych materiałów. Wykorzystywane są drewno, szkło, metal i beton. Ten ostatni – dzięki swojej uniwersalności – może pojawiać się w różnych odsłonach: jako wyposażenie lub nawierzchnia. Meble betonowe w połączeniu z drewnem lub miękkimi poduchami świetnie wpisują się w stylistykę nowoczesnego tarasu.

Meble i akcesoria (np. donice) wykonane z betonu często stanowią jedyne wyposażenie tarasu. Dzięki temu docenia się ich minimalistyczne, a jednak ciekawe formy. Bez wielu dodatków, które mogłyby zaburzać harmonię aranżacji, beton jest lepiej wyeksponowany i popisowo odgrywa dekoracyjną rolę.

Warto pamiętać, że meble betonowe, takie jak krzesło, stół i ławka, albo sześcienne podesty z tego materiału równie dobrze sprawdzają się jako ciekawe detale w innych stylach, np. na tarasie czy balkonie w stylu klasycznym.

Nowoczesne nawierzchnie na tarasie

Surowość wyglądu, duże rozmiary oraz ciekawe kształty i faktury: to najważniejsze cechy nowoczesnych betonowych płyt. Można tworzyć z nich nawierzchnie zarówno proste (doskonale wpisujące się w minimalistyczne aranżacje), jak i dynamiczne. W tych drugich kontrastuje się prostotę i porządek z dynamicznymi, intrygującymi wzorami. Nieco surowa uroda betonowych płyt sprawia, że doskonale prezentują się nawet bez dodatków. Natomiast w towarzystwie roślin czy innych popularnych materiałów zyskują jeszcze lepsze walory dekoracyjne. Beton warto łączyć z cegłą, klinkierem, kamieniem oraz drewnem. Zarówno proste wzory na betonie, jak i bardziej wyszukane geometryczne pozwalają ciekawie kreować aranżację tarasu. Co więcej, wszystko wpisuje się we współczesne gusta.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.modernline.info.pl.

Ocena: 5
Zdjęcia: materiały prasowe Modern Line

POLECANE ARTYKUŁY