Mszyce są polifagami, które można spotkać na większości upraw sadowniczych, warzywnych, nie pomijają również roślin balkonowych. Ofiarami mszyc padają zarówno liście, jak i kwiaty. By skutecznie zwalczyć mszyce na balkonie, należy podjąć natychmiastowe działanie. Ze względu na szybki rozwój mszyc i ich dużą liczebność, te szkodniki są poważnym zagrożeniem dla roślin na balkonie.

Mszyce na roślinach balkonowych: groźne szkodniki

Mszyce wysysają sok z komórek roślinnych doprowadzając do deformacji liści i uszkadzania pąków kwiatowych. Mszyce ataktują szczególnie delikatne, młodziutkie wierzchołki pędów, które zjadają jako pierwsze, a potem resztę rośliny. W miejscach żerowania mszyc na roślinach można znaleźć spadź (kleista substancja). Hamuje ona proces fotosyntezy doprowadzając do skręcania liści. Również w jej obrębie rozwijają się choroby grzybowe, powodując kolejne zniszczenia. Dodatkowo mszyce podczas żerowania przenoszą choroby wirusowe na roślinę.

Zwlaczanie mszyc na balkonie

Najlepszym sposobem na pozbycie się mszyc jest szybka reakcja. Czy możemy zapobiegać pojawieniu się mszyc na naszym balkonie? Zachęcamy do posadzenia wśród kwiatów, roślin odstraszających mszyce, do których należą: mięta, melisa, czosnek i cebula. Nie zaszkodzi posadzić nasturcji i pokrzywy, które przyciągają owady jak pułapki. Zaatakowane przez mszyce rośliny na balkonie należy usunąć. W ten sposób połączymy pożyteczne, z przyjemnym tworząc miniogródek ziołowy.

Sposoby na mszyce: naturalni wrogowie mszyc

Na niewielkiej powierzchni jaką jest nasz balkon warto zdobyć się na pewien wysiłek i dostarczyć naturalnych wrogów mszyc, do których zalicza się biedronka, pryszczarek mszycojad, osiec mszycowy, mszycasz szklarniowy. Możemy zapytać w centrach ogrodniczych, czy są dostępne w sprzedaży lub pozbierać podczas spaceru dobrze znane biedronki.

Sposoby na mszyce: mechaniczne usuwanie mszyc z roślin balkonowych

Najprostsze i skuteczne jest usuwanie mszyc w sposób mechaniczny, zbierając i zgniatając ręcznie. Mszyce możemy wypłukać, zanurzając rośliny w wodzie. Zabieg należy powtórzyć w momencie wyklucia się kolejnego pokolenia mszyc po 7-10 dniach. 

Sposoby na mszyce: robimy preparaty na mszyce

Do preparatów na mszyce, które sami możemy przygotować należy wyciąg z czosnku, zaleca się go stosować 2-4 opryski co 7 dni. Warto do zwalczania mszyc przygotować też wyciąg z pokrzywy i skrzypu. Rośliny zalewamy zimną wodą, po 24 godzinach możemy dodać mydło potasowe, który zwiększy przyczepność substancji  i opryskujemy zaatakowaną przez mszyce roślinę. Bezpiecznym dla ludzi będzie też gotowy preparat na mszyce przygotowany na bazie wyciągu z glonów. Wszystkie opryski roślin balkonowych zaatakowanych przez mszyce wykonujemy rano lub wieczorem, gdy jest sucho. Przy stosowaniu środków chemicznych na mszyce, których w tak bliskim sąsiedztwie ludzi lepiej jest zaniechać, trzeba zachować szczególną ostrożność.