Meble ogrodowe mogą tworzyć przyjemne miejsce do wypoczynku i rodzinnych spotkań na dworze. Warto o nie dbać, aby meble ogrodowe posłużyły nam długo i ładnie wyglądały.

Meble ogrodowe: rattanowe i wilklinowe

Od wielu sezonów są przebojem ogrodowych aranżacji. Mimo, że ładnie wyglądają mogą być nieodporne na wodę i dość szybko się niszczyć. Meble z wikliny i rattanu nadają się raczej do zadaszonych tarasów, ale na zewnątrz możemy umieścić te zrobione z technorattanu. Dobrze jest je chronić przed ostrym słońcem, a przede wszystkim wilgocią, gdyż tracą sprężystość i kruszeją. Gdy zamokną, nie suszmy ich na słońcu – postawmy w zacienionym miejscu, aż wyschną. Jeśli nasze meble rattanowe są pokryte ochronnym lakiem, ich pielęgnacja jest łatwiejsza. Można je czyścić suchą lub wilgotną szmatką.

Drewniane meble ogrodowe

Są wykonane z naturalnego drewna, zawierającego odpowiedni składnik oleisty lub zaolejowane, aby nie wchłaniały wody i były odporne na działanie czynników środowiska. Meble ogrodowe mogą być również zaimpregnowane, aby wzmocnić warstwę ochronną. Możemy je delikatnie przemywać wilgotną szmatką z dodatkiem środka myjącego do drewna.

Meble ogrodowe: metalowe i aluminiowe

Często meble ogrodowe wykonane są z materiałów łączonych – na przykład drewna czy tektylii i aluminium lub metalu. Zwykle części narażone na korozję są ocynkowane lub pokryte farbą antykorozyjną. Jeśli chcemy, aby nam długo służyły, warto je schować po sezonie, aby nie zaczęły korodować. Jeśli tak się stanie, możemy je oczyścić i pokryć jeszcze raz zabezpieczeniem lub farbą. Gdy nie widać na nich odprysków i korozji, wystarczy meble ogrodowe czyścić mokrą szmatką, można nabłyszczać.

Plastikowe meble ogrodowe

Są najłatwiejsze w konserwacji i czyszczeniu. Możemy je myć wodą z środkami czyszczącymi, a także nabłyszczać. Plastikowe meble ogrodowe są odporne na działanie wilgoci, ale nadmiar słońca może niekiedy powodować ich pękanie i zużycie.