Mały ogród przed domem: jak dbać o ogród różany?

Mały ogród różany przed domem to szczególna dekoracja. Gdy zakwita królowa kwiatów, wszystko wokół nabiera blasku. Nic dziwnego, że tak chętnie widzimy ją wśród swoich roślin. Podpowiadamy, jak założyć i dbać o ogród różany przed domem.

Mały ogród przed domem
Mały ogród przed domem
Róże: mieszkaj romantycznie. Motywy kwiatowe we wnętrzu
Mały ogród różany przed domem
Mały ogród różany przed domem

Mały ogród różany przed domem sprawi nam ogromną przyjemność podczas letnich dni na świeżym powietrzu. Jak założyć mały ogród różany przed domem by cieszyć się pięknym ogrodem latem? Podpowiadamy KROK PO KROKU jak założyć mały ogród różany.

Mały ogród różany: najlepsze miejsce

Wybieramy je tak, aby nie były narażone na niszczące i wysuszające działanie wiatru, pamiętając przy tym, by miały zapewniony dostatek świeżego powietrza. Potrzebują przynajmniej 6–8 godzin pełnego słonecznego oświetlenia, najlepiej więc sadzić je od strony południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. W cieniu przestają kwitnąć. Róże potrzebują pulchnej, bardzo żyznej i zawsze lekko wilgotnej ziemi. Ich korzeniom szkodzi zarówno susza, jak i nadmiar stojącej wody.

Mały ogród różany: sadzenie

mały ogród różany

Właściwe posadzenie róż w dużym stopniu decyduje o ich późniejszej kondycji. Sprzedawane w doniczkach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, ale te z odsłoniętymi korzeniami – tylko wiosną i jesienią. Na jednym metrze kwadratowym rabaty zmieści się 16 róż miniaturowych, 7–8 róż wielokwiatowych lub 5–6 róż wielkokwiatowych. Róże parkowe sadzi się pojedynczo, ale jeśli mają tworzyć żywopłot, to rozmieszczamy je co 1–1,5 m. Podobny rozstaw powinny mieć róże pnące. Te sadzi się lekko ukośnie w kierunku podpory. Róże pienne podpieramy palikiem, który należy umieścić w dołku przed posadzeniem krzewu. Aby ziemia dobrze osiadła wokół korzeni, nowo posadzony krzew obficie podlewamy (co najmniej 5 l wody na sadzonkę). Wiosenne cięcie stosujemy w kwietniu-maju. Wszystkie pędy róż krzewiastych i piennych oraz młode pędy róż pnących trzeba przyciąć, pozostawiając na każdym 3–4 oczka (pąki). Z róż pnących i krzewiastych wystarczy wyciąć pędy chore, nadłamane lub przekwitłe. Podlewamy w okresach bezdeszczowych, raz w tygodniu (minimum 5 l na roślinę), uważając przy tym, aby woda nie zmoczyła liści i kwiatów. Po każdym deszczu lekko spulchniamy powierzchnię ziemi i systematycznie usuwamy chwasty. Ściółkujemy glebę warstwą dobrego kompostu (10–15 cm), która zapewni roślinom stały dopływ składników odżywczych oraz odpowiednią wilgotność i temperaturę ziemi wokół korzeni. Można też używać mielonej kory. Letnie cięcie przeprowadzamy systematycznie. Ścinamy przekwitłe kwiaty. Wycinamy tzw. dziczki, wyrastające z korzeni podkładki, poniżej miejsca szczepienia (wyraźne zgrubienie u nasady krzewu). Pozostawione mogą zagłuszyć pędy róży szlachetnej. Ścinając kwiaty do wazonu, zostawiajmy zawsze 3–4 liście od dołu krzewu, by go nie osłabić. Od połowy sierpnia powstrzymujemy się od jakiegokolwiek cięcia i nawożenia. Kopczyki z ziemi oraz chochoły ze słomy (na róże pienne) potrzebne są krzewom dopiero na przełomie listopada i grudnia, bo wcześniej mogłyby się przegrzać.

Pomysł na drewniany taras w domu
camera

Pomysł na taras: tarasowe atrium w warunkach specjalnych POMYSŁ!

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Bożena Kowalewska Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY