Lawenda stała się jedną z wiodących roślin wykorzystywanych do aranżacji słonecznych balkonów i tarasów.

Jakie gatunki lawendy nadają się do uprawy w doniczkach?

W doniczkach uprawia się najczęściej dwa gatunki lawendy:

  • lawendę wąskolistną (łac. Lavandula angustifolia) – szczególnie odmiany osiągające niewielkie rozmiary,
  • lawendę francuską (Lavandula stoechas) – o charakterystycznych kwiatostanach i zwartym pokroju, dorastająca do 40 –60 cm wysokości.

Pierwszy gatunek dobrze radzi sobie z warunkami panującymi w naszym kraju zimą, druga – niestety jest wrażliwa na mrozy i rzadko kiedy udaje jej się przezimować.

>>Przeczytaj też: Wnętrza w stylu prowansalskim. Mój dom pachnie lawendą

Lawenda w doniczkach na balkonie i tarasie – jakie warunki zapewnić roślinie

Lawenda lubi słońce, dlatego dobrze będzie rosła i obficie kwitła jedynie na balkonach czy tarasach dobrze nasłonecznionych – najlepsza dla niej jest wystawa południowa bądź zachodnia. Na balkonach, gdzie słońce nie jest częstym gościem, pędy lawendy będą wyciągnięte, a kwiatów będzie niewiele. Ustawmy pojemniki w miejscu przewiewnym.
Ziemia dla lawendy powinna być lekka i przepuszczalna, zasobna w wapń, o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym (pH 6,0 –7,0). Najwygodniej wykorzystać gotowe podłoże przeznaczone do lawendy. Jeśli nie mamy możliwości takiego kupić, zmieszajmy ziemię uniwersalną z piaskiem w proporcji 1:1.
Do sadzenia lawendy wybieramy pojemniki dość głębokie, koniecznie z otworami w dnie (umożliwiają odpływ nadmiaru wody) i warstwą drenażu (na przykład z keramzytu, który zapobiegnie temu, by korzenie rosliny „stały w wodzie”, bo to  prowadzi do zamierania rośliny). Lawenda nie znosi stojącej wody w strefie korzeniowej, dobrze znosi natomiast krótkotrwałe przesuszenie podłoża.

>>Przeczytaj też: Jak zadbać o rośliny pokojowe i balkonowe podczas urlopu

Lawenda w doniczkach na balkonie i tarasie – pielęgnacja rośliny

Lawenda uprawiana w doniczkach rośnie w niewielkiej objętości ziemi, dlatego wymaga baczniejszej naszej uwagi niż ta, która rośnie w ogrodzie w gruncie. Przede wszystkim nie wolno dopuścić do całkowitego przesuszenia podłoża w doniczce. Należy ją systematycznie podlewać, zazwyczaj dwa razy w tygodniu (podłoże między podlewaniami powinno przeschnąć, ale nie wyschnąć), niewielką ilością wody. Od kwietnia do lipca lawendę należy nawozić co około 2 tygodnie, najlepiej specjalistycznym nawozem przeznaczonym dla lawendy. Warto ścinać przekwitnięte kwiatostany lawendy – przedłuży to okres kwitnienia rośliny. Przynajmniej dwa razy w sezonie lawendę należy przyciąć, aby roślina nie straciła atrakcyjnego wyglądu. Przycinamy tylko zielone przyrosty pozostawiając zdrewniałą część nienaruszoną, ponieważ bardzo wolno się regeneruje

Lawenda na balkonie i tarasie – sama czy w kompozycji?

Lawendę na balkonie czy tarasie można sadzić w pojemnikach pojedynczo lub po kilka egzemplarzy (w zależności od wielkości pojemnika). Równie dobrze wygląda jednak w kompozycjach z innymi roślinami. Tworząc takie połączenia pamiętajmy jednak, aby wybrać do nich gatunki o  podobnych wymaganiach jak lawenda – tylko wtedy wszystkie rośliny będą atrakcyjnie wyglądać cały sezon. Lawenda ładnie prezentuje się na przykład z kwitnącymi na żółto nachyłkami czy różowymi goździkami. Lawenda na balkonie czy tarasie z powodzeniem może być łączona z ro slnami o ozdobnych liściach, takich jak żurawki czy kocanki.

>>Przeczytaj też: Donice na taras, doniczki na balkon, kompozycje kwiatowe w donicach - inspiracje i porady

Lawenda w doniczce – co zrobić z lawendą przed zimą?

Jeśli chcemy przetrzymać lawendę uprawianą w pojemnikach przez zimę na balkonie czy tarasie, należy ją odpowiednio zabezpieczyć (na przykład owinąć donicę słomą albo wstawić ją do kartonu wyłożonego styropianem). Innym rozwiązaniem jest przeniesienie jesienią doniczek z lawendą na zimę do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi 5–10 st. C. Podczas zimowego przechowywania lawendę należy podlewać (utrzymując stale umiarkowaną wilgotność podłoża).

>>Przeczytaj też: Balkon aranżacje. Pomysły na ładny balkon