Lampa UV na owady. Jak działa lampa owadobójcza i czy jest bezpieczna dla ludzi?

2022-05-19 14:41

Lampa UV na owady świetnie sprawdza się wtedy, gdy w sezonie zawodzą wszelkie naturalne sposoby na odstraszanie owadów. Jak dokładnie działa i czy jest szkodliwa dla człowieka? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą lampę na owady i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Lampa owadobójcza
Autor: GettyImages Lampa owadobójcza rażąca

Spis treści

  1. Jak działa lampa owadobójcza? Rodzaje lamp na owady
  2. Czy lampa owadobójcza jest szkodliwa dla ludzi?
  3. Zalety lamp owadobójczych
  4. Ile kosztuje lampa owadobójcza?
  5. Poznaj naturalne sposoby na insekty. GALERIE ZDJĘĆ

Jak działa lampa owadobójcza? Rodzaje lamp na owady

Zasada działania lampy UV na owady jest bardzo prosta: urządzenie zwabia insekty za pomocą emitowanego światła UV. Po drodze do niego owad trafia na kratkę podłączoną do prądu. Rażony nim owad kończy swój żywot, a następnie spada do tacki znajdującej się na dole lampy (którą oczywiście co jakiś czas trzeba opróżniać). W ten sposób działa lampa owadobójcza rażąca. 

W sklepach spotkamy również lampy na owady lepowe. Insekty przyciągane są na podobnej zasadzie (światło UV), jednak zamiast kratki stosuje się wkłady lepowe. Najnowocześniejsze rozwiązanie stanowią zaś lampy owadobójcze wiatrakowe. Zwabione owady są „zasysane” do środka przez wiatraczek.

Czy lampa owadobójcza jest szkodliwa dla ludzi?

Lampa owadobójcza jest na szczęście bezpieczna dla człowieka. Urządzenie emituje światło UV-A o dopuszczalnym promieniowaniu, którego dawka nie jest dla nas groźna. Sporo lamp UV na owady jest wyposażonych w specjalną obudowę, która dodatkowo ogranicza promieniowanie. Ponadto, gdy stosujemy lampę owadobójczą, nie musimy już kupować dodatkowych środków na owady, które mogą być niebezpieczne zwłaszcza dla najmłodszych i kobiet w ciąży.

Zalety lamp owadobójczych

Lampa UV na owady to dobry sposób na pozbycie się z domu uciążliwych insektów latających, takich jak: komary, ćmy czy muchy. Wyróżnia się wysoką skutecznością i zajmuje niewiele miejsca. Dużą zaletą lamp owadobójczych jest niski koszt eksploatacji. Ten sposób walki z insektami jest również bezpieczny dla człowieka i nie wpływa negatywnie na środowisko (tak jak chemiczne środki owadobójcze). Sam design lampy owadobójczej jest estetyczny, ponieważ wielu producentów stawia na takie formy obudowy, by nawiązywały do różnych stylów aranżacji wnętrz.

Lampy na komary i muchy zwykle montuje się na ścianach lub przy suficie. Swoim wyglądem przypominają odświeżacze powietrza, ale też np. tradycyjne lampy naftowe. Dostępne są również specjalne owadobójcze wtyczki do kontaktów elektrycznych, które wystarczają do zabezpieczenia niewielkich pomieszczeń.

Ile kosztuje lampa owadobójcza?

Ceny lamp owadobójczych zależą od danego modelu. Rozpiętość cenowa jest znaczna – od kilkunastu złotych nawet do kilku tysięcy. W każdej lampie owadobójczej zaleca się wymianę świetlówek UV-A raz w roku. Jest to jednak nieduży wydatek, który nie przekracza zwykle kilkunastu złotych.

Poznaj naturalne sposoby na insekty. GALERIE ZDJĘĆ

Osy w ogrodzie - jak pozbyć się os z ogrodu
Nasi Partnerzy polecają