Taras aranżujemy jak salon: ustawiamy sprzęty o typowo pokojowych kształtach, aranżujemy zieleń w dużych ozdobnych donicach, dobieramy wygodne siedliska i kawowe ławy. Profesjonalna aranżacja tarasu musi być kompleksowa, należy łączyć architekturę, wnętrze, krajobraz. Radzimy, co powinno się znaleźć w aranżacji tarasu – GALERIA ZDJĘĆ.

Aranżacja tarasu: ważny element domu

Jesteśmy świadkami pokojowej rewolucji: na naszych oczach zmienia się myślenie o mieszkaniu i jego aranżacji. Najpierw wyemancypowała i połączyła się z salonem kuchnia – dziś już nikogo nie bulwersuje ich związek. Potem łazienka przestała być zwykłą łazienką i przemieniła się w centrum fizycznej i duchowej odnowy domowników. Przyszła też kolej na tarasy: ich aranżacje stały się przemyślane. Posiadanie tarasu uważamy za nieodzowne, ponadto taras im większy, tym lepszy.

Co ważne w aranżacji tarasu?

Na samym początku ararnżacji tarasu, zanim jeszcze zaczniemy kupować meble i wybierać zieleń, radzi sprawdzić szczelność hydroizolacji, odpływ wody (musi być drożny, żeby zastosować automatyczne nawadnianie i posadzić rośliny) oraz dopuszczalne obciążenie (od tego uzależniony jest wybór elementów wystroju). W przypadku gdy taras znajduje się przy mieszkaniu w domu wielorodzinnym, aranżacja tarasu nie powinna ingerować w elewację budynku.

Aranżacja tarau: musi być ukryta

Stałe elementy umieszczone na tarasie nie mogą być widoczne dla przechodnia. Jeśli zaś stosuje się pionowe elementy wyłaniające, np. panele drewniane, to muszą być one jednolite z elementami architektonicznymi zastosowanymi na elewacji. Aranżacji tarasu, jeśli nie widać z zewnątrz, najlepiej dostosować do wystroju danego mieszkania, tak by „domowa” przestrzeń zewnętrzna stanowiła kontynuację wewnętrznej.

Aranżacja tarasu: ciągłość z salonem

Aby taras był przedłużeniem salonu musimy, w arabizacji przykładać dużą wagę do podobieństwa nawierzchni, zachowując płynne przejście podłogi z pokoju na taras. Oczywiście, często nie możemy zastosować w obu miejscach identycznego materiału, chyba że jest to kamień, ale staramy się utrzymać tę samą kolorystykę. Drewniane nawierzchnię świetnie sprawdza się na tarasach, zwłaszcza zestawione z zielenią, ozdobnymi dużymi kamieniami, a także ścianą pokrytą bluszczem.