Motyw kwiatów wiosną 2014 roku króluje niepodzielnie na wybiegach największych kreatorów mody, wśród najpopularniejszych printów na tkaninach i tekstyliach do wnętrz, wzorach tapet i dywanów. Kwiaty to najgorętszy trend tegorocznej wiosny. Sprawmy, aby nasze balkony i tarasy nie odbiegały stylem i kreacjami od najświeższych trendów w świecie mody! Jak tego dokonać?

Kwiaty na balkon: gorące mieszanki!

Chcąc uczynić nasz balkon stylowym i zgodnym z najnowszymi trendami, nie możemy pozwolić sobie na modową „wpadkę”. Jak nie popełnić rażących błędów w doborze odpowiednich kwiatów na balkon? To prostsze, niż Ci się wydaje. Mieszaj. Mieszanki drobnych, inspirowanych polnymi i zielnikowymi kwiatkami, sprawdzą się zawsze wtedy, kiedy nie do końca jesteśmy zdecydowani i pewni co zasadzić na naszym balkonie. Zasiane w artystycznym nieładzie drobne goździki, mieszanki polne, suchotniki, maciejka, pachnący groszek, pałczatki, tunbergie i różnego typu mieszanki (dostępne w sklepach ogrodniczych) uczynią z naszego balkonu dzieło godne najwyższej klasy impresjonisty! Drewniane skrzynki podbiją efekt „niezamierzonej przypadkowości”, a mimowolnie zmontowane „na szybko” mini-pergole z patyczków (np. pod pnący, pachnący groszek) dopełnią aranżacji w stylu ogródkowym. Bardzo vintage – bardzo très chic!

Kwiaty na balkon: motywy wprost z wybiegów!

Innym sposobem na dobór odpowiednich kwiatów na taras jest inspiracja 1:1 z wybiegów mody: zwróć uwagę na printy i nadruki materiałów lansowanych przez projektantów. Dom mody Marni preferuje duże płatki wyrazistych kwiatów? Postaw na mieszanki polnych kwiatów z przewagą rumianku, słoneczników, balkonowych maków i anemonów! Projektantka Stella McCartnej lansuje pojedynczo wyłaniające się z gąszczu zieleni kielichy obfitych róż lub peonii? Zasadź w terakotowych donicach hortensje i pnące róże. Inspiruj się całymi kolekcjami ulubionych projektantów! Dobieraj gatunki i kolorystykę kwiatów balkonowych do tych, które dominują w danej kolekcji. Stawiaj na barwne plamy na stonowanym tle (obsadzając balkon lub taras różnymi gatunkami czerwono-kwitnącymi, zadbaj o jedną donicę z intensywnie niebieskim kwiatem – niezapominajkami (maj) , chabrami (lipiec – sierpień) lub hortensji (czerwiec - lipiec). W neutralnej oprawie z ceramicznych, terakotowych donic stworzą prawdziwie artystyczną wizję!

Kwiaty na balkon: mini zielniki w mini szklarenkach

Natura wraca do korzeni! Prawdziwe znawstwo roślin znów jest na czasie – warto zabłysnąć wśród znajomych znajomością łacińskiej nazwy lubczyku (Levisticum officinale) czy wanilii (Vanilla Mill.). A informacje o sposobach ich hodowli i uprawie podniosą nasze notowania na wyżyny znawstwa. Dostępne na rynku (lub do samodzielnego zmontowania) szklarenki – duże i całkiem niewielkie – sprawdzą się znakomicie na początek naszej plantacji. Zielone wyspy małych szklarni rozlokowanych po całym balkonie dodadzą mu alchemicznej magii i mistycznego czaru. Nieziemskie zapachy oczarują każdego. Samodzielnie wyhodowany koper, gorczyca, kminek i kolendra uzupełnią dodatkowo niejedną potrawę, a własnoręcznie zaadaptowana hodowla będzie znakomitym pretekstem do pokazania gościom naszego zadbanego balkonu lub tarasu.