Kwiaty na balkon: Jak sadzić bratki w doniczce? Zobacz WIDEO

 Rozkwitnięty dom: fiołki

Bratki na tarasie i w domu - sprawdzają się w każdych warunkach.

Fot. Thinkstockphotos.com

Myślisz o barwnych kwiatach na balkon albo do ogrodu? Wykorzystaj wdzięczne bratki, które są łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Są to kwiaty bardzo uniwersalne, dobrze czują się zarówno w warunkach mieszkalnych, jak i jako kwiaty na balkon. Zobacz wideo: jak posadzić bratki.

Bratki, inaczej fiołki ogrodowe, to ładne kwiaty na balkon, które już można sadzić w marcu. Są popularną rośliną ozdobną, często występującą w polskich ogrodach. Oprócz nieskazitelnego uroku, bratki są proste w uprawie. Podpowiadamy, jak łatwo i dobrze posadzić bratki w doniczkach i cieszyć się niepowtarzalnym mini ogródkiem na balkonie lub parapecie. 

Kwiaty na balkon: bratki

Bratki to kwiaty we wszystkich niemal odsłonach barw: soczyste czerwienie, niewinne biele, zdecydowane czernie. Jako kwiaty na balkon dostępne i bardzo lubiane są bratki dwubarwne. Bartek symbolizuje troskę i myślenie o kimś, zatem ogród z bratkami w tle staje się nostalgicznym i rodzinnym miejscem spotkań i relaksu. Bratki świetnie nadają się do tworzenia cudownych zakątków ogrodu. Kwitną bardzo długo – od kwietnia do końca czerwca, a po zimowej przerwie kwitną obficie i bardzo długo przez całą wiosnę, niekiedy aż do pierwszych upałów. Świetnie sprawują się w miejscach nasłonecznionych, jak i lekko zacienionych. Gleba bratków powinna być przypuszczalna, nie może być za wilgotna, ani za sucha – jednym słowem umiarkowana.

Kwiaty na balkon: jak sadzić bratki w doniczce?

Bratki najczęściej wykorzystywane są do obsadzania rabat, skrzynek balkonowych i okien. Do posadzenia bratków wykorzystaj tradycyjne donice, które posiadasz w domu lub podłużne skrzynki na balkon. Najmodniejsze są urozmaicone osłonki, o tęczowych kolorach, lub zmatowionych w śródziemnomorskim stylu. Różnorakie doniczki zestawione ze sobą, tworzą ciekawą całość. Zanim zabierzesz się do sadzenia bratków na balkonie na dno wybranych donic nasyp drenaż - ochroni to bratki, prze zgniciem korzeni kwiatów. W tym celu użyj drobny żwirek lub keramzyt, który jest dostępny w każdym sklepie ogrodniczym. Następnie wsypujemy ziemię. Bratki lubią dość żywną glebę, o stałej, umiarkowanej wilgotności. Po przygotowaniu kompozycji bratków, gotowych do wsadzenia usuwamy listki, które są pożółkłe oraz uschłe kwiatki. To przedłuży czas kwitnięcia pozostałych bratków i będą rozkwitać w naszym ogrodzie do dwóch lat. Bratki mają delikatne łodygi, dlatego warto obchodzić się z nimi delikatnie i z czułością prawdziwego ogrodnika. Po wsadzeniu bratków pozostawiamy 2-centymetrową przestrzeń na górze doniczki, aby mieć swobodę podlewania roślin. Po tygodniu - do dwóch, bratki powinny pięknie się rozrosnąć i wypełnić donicę. Pamiętaj, że piękno tkwi w prostocie. Piękno klasycznego polskiego fiołka, nie odda żadna roślina tropikalna. Bratki są więc warte przemyślenia, jako ładne kwiaty na balkon.

Jak sadzić bratki: wideo poradnik

 

Kwiaty i aranżacje balkonu: galerie zdjęć

Pelargonie: rośliny na słoneczny balkon
camera

Rośliny na słoneczny, południowy balkon

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Wiktoria Dróżka Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY