Rośliny na balkon w pojemnikach zazwyczaj są bardziej narażone na infekcje niż te posadzone w ogrodzie. Dzieje się tak, ponieważ rosną gęsto, co stwarza dobre warunki do szybkiego rozprzestrzeniania się chorób i szkodników. Poza tym kwiaty na balkon są uprawiane w małej ilości ziemi, a więc łatwiej ulegają przesuszeniu lub zalaniu (jeśli pojemniki nie mają drenażu lub otworów w dnie), które bardzo je osłabia. Objawy chorób roślin na balkon lub żerowania to plamy na liściach to między innymi pleśń, wyszuszenie liści, czy małe otworki.

Więcej: kwiaty balkonowe - kwiaty na słoneczny balkon >>>

Rośliny na balkon: jak kupować?

1. Dokładnie oglądaj kupowane kwiaty na balkon – nie mogą mieć plam, przebarwień ani śladów obecności szkodników. Wybieraj egzemplarze krępe i ładnie wybarwione. Liście, a także podłoże nie mogą być przesuszone.
2. W pojemniku, w którym posadzisz rośliny, ułóż warstwę drenażu, sypiąc na dno drobne kamyki czy potłuczone skorupy. Nie sadź roślin w ziemi z poprzedniego roku.
3. Po posadzeniu często przeglądaj kwiaty na balkon, aby sprawdzić, czy nie występują „nieproszeni goście”. Od razu gdy zauważysz ich obecność, wykonaj dwa-trzy opryski co siedem-dziesięć dni.
4. Regularnie usuwaj zasychające kwiaty i liście oraz zamierające i chore części roślin balkonowych.

5. Nie dopuszczaj do nadmiernego przesuszenia roślin balkonowych; osłabione kwiaty na balkon są bardziej podatne na infekcje.