Jak zabezpieczyć rośliny przed przymrozkiem? Czym osłonić rośliny przed mrozem?

2023-10-11 9:43

Przed nadejściem chłodów trzeba pomyśleć o kwiatach balkonowych, które w sezonie zdobiły nasze balkony i tarasy. Jakie kwiaty balkonowe zimują? Przeczytaj, jak przygotować rośliny na zimę, kiedy przykrywać rośliny na zimę oraz jakie zimowe osłony będą dla nich odpowiednie.

Spis treści

  1. Jakie kwiaty balkonowe nie zimują?
  2. Jakie rośliny nie boją się mrozu?
  3. Czym okrywać rośliny na zimę?
  4. Kiedy przykrywać rośliny na zimę?
  5. Wrzosy na balkonie zimą
  6. Wrzosy, chryzantemy — mnóstwo inspiracji w galeriach

Przed nadejściem zimy część roślin balkonowych trzeba zabrać z balkonu i przenieść do pomieszczeń zabezpieczonych przed mrozem. Są też takie rośliny, które można na balkonie pozostawić na zimę, ale trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed ujemną temperaturą.

Zimowe osłony należy założyć na wszystkie pozostające na zewnątrz rośliny uprawiane w pojemnikach, nawet te, które doskonale zimują w ogrodzie, gdzie są jednak posadzone w gruncie. Rosnąc w pojemniku, ich korzenie znajdują się w niewielkiej bryle ziemi i chronione są zaledwie cienkimi ścianami doniczki czy skrzynki. Mróz jest więc dla nich znacznie groźniejszy niż dla rosnących w ziemi i sięgających korzeniami głęboko w podłoże.

Odpowiednio zabezpieczone kwiaty balkonowe przetrwają niejedną zimę i będą ozdobą balkonu jeszcze w kolejnych latach. Sprawdź, jak przygotować kwiaty balkonowe do jesieni.

Jakie kwiaty balkonowe nie zimują?

Popularne kwiaty balkonowe, takie jak pelargonie, fuksje, surfinie, petunie, datury czy lantany, nie wytrzymają mrozów na balkonie. Kiedy temperatura spadnie poniżej 5 stopni, należy przenieść je do widnego pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem.

Te rośliny najlepiej będą się czuły w chłodnej piwnicy, garażu (jeśli są dobrze oświetlone) albo na klatce schodowej czy zabudowanym tarasie. Do zimowego przechowywania nie nadaje się mieszkanie - tutaj kwiatom balkonowym będzie za gorąco i za sucho. Zanim zabierzesz rośliny z balkonu, oberwij suche liście i przytnij pędy.

Przeczytaj też: Jak przechować rośliny balkonowe przez zimę?

Jakie rośliny nie boją się mrozu?

Odporne na zimno wieloletnie rośliny rosnące w pojemnikach, takie jak iglaki, wrzosy, bukszpan, ostrokrzew, lawenda, azalie, powojniki czy rododendrony (różaneczniki), mogą pozostać na zimę na balkonie czy tarasie, jednak potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia przed mrozem i wiatrem.

Czym okrywać rośliny na zimę?

Części nadziemne roślin należy okryć matami słomianymi, stroiszem, agrowłókniną lub tkaniną jutową. Słomiane chochoły można udekorować przy pomocy korali z jarzębiny czy wrzosowych gałązek, które podkreślą jesienną atmosferę na balkonie.

Korzenie roślin są znacznie bardziej wrażliwe na zimno niż części nadziemne, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie doniczek i skrzyń, w których rosną rośliny. Dzięki temu wypełniająca pojemniki ziemia nie zamarznie.

Donice czy skrzynie należy owinąć matami słomianymi, tkaniną jutową, tekturą falistą lub obłożyć styropianem. Mozna je też umieścić w drewnianej skrzyni lub w kartonowym pudle, a wolne przestrzenie wypełnić korą, wiórami, suchymi liśćmi lub zgniecionymi gazetami.

Ważne, aby nie stały bezpośrednio na podłożu. Można umieścić je na podstawce z kółeczkami czy deskach wspartych na klockach, tak by zapewnić swobodny przepływ powietrza. Dobrze, jeżeli pojemniki z roślinami można ustawić w zacisznym miejscu, bo zimny wiatr może siać spustoszenie.

Przeczytaj też: Jesienny taras. Przytulna przestrzeń na zewnątrz

Kiedy przykrywać rośliny na zimę?

Przy zabezpieczaniu roślin pozostających na zimę na balkonie czy tarasie ważny jest termin zabiegu — nie można robić tego zbyt wcześnie. Najlepiej zacząć wtedy, gdy pierwsze przymrozki utrzymują się kilka dni z rzędu.

Przed pierwszymi przymrozkami należy pamiętać o obfitym podlaniu roślin. Gleba powinna być dobrze nawilżona, tak, żeby nie dopuścić zimą do niedostatku wody, zdarza się bowiem, że rośliny balkonowe giną zimą z braku wody, a nie od mrozu.

Wrzosy na balkonie zimą

Amatorom roślin kwitnących na balkonie podpowiadamy: zamieniając letnie kwiaty doniczkowe na wrzosy możesz cieszyć się urokiem kwiatów aż do zimy! Możesz posadzić je w zwykłej doniczce, szklanym wazonie czy obiadowej wazie (wszystko zależy od twojej fantazji!) albo stworzyć z nich oryginalną kompozycję (wianek, bukiet wrzosowo-jarzębinowy).

ZOBACZ: Jak zrobić bukiet z wrzosu

Wrzosy, chryzantemy — mnóstwo inspiracji w galeriach