Ogrodzenia wydzielają przestrzeń, jednocześnie ograniczając do niej dostęp niepowołanym osobom. Zatrzymują zanieczyszczenia i kurz, osłaniają posesję przed wiatrem. Te zbudowane z kamieni, akumulują ciepło w gorące dni. Dzięki temu mają też wpływ na mikroklimat panujący wokół domu. Jednym z najstarszych rodzajów ogrodzeń są ogrodzenia kamienne. Ten naturalny materiał przez stulecia był oczywistym wyborem wśród materiałów najlepiej sprawdzających się na ogrodzenie posesji. Zawsze było go pod dostatkiem, a ponieważ kamień cechuje wyjątkowa trwałość i odporność na warunki atmosferyczne, w funkcji ogrodzenia sprawdzał się doskonale. Kamienie nadal wygrywają z innymi materiałami, chociażby z uwagi na pochodzenie, niezaprzeczalny urok i ponadczasową trwałość. Planując ogrodzenie kamienne można podtrzymać lokalną tradycję, wykorzystując kamienie występujące naturalnie na danym terenie, szukając okolicznych fachowców znających się na ich obróbce i posiadających umiejętności budowania z kamieni. Można też skorzystać z nowoczesnych rozwiązań, wybierając na przykład kamienne płytki elewacyjne. Powstały po to, byśmy mogli cieszyć się elegancją, jaką roztaczają kamienie użyte wokół domu, nie trudząc się żmudnym procesem ich układania.

Sprawdź też: modny kamień na ścianie - dekoracje domu >>>

Cechy dobrego ogrodzenia

Ogrodzenie powinno pasować do architektury domu, stylem nawiązywać do otoczenia, mieć wspólne z nimi elementy i podkreślać charakter, jaki chcemy nadać posesji. To oczywistości, które niełatwo osiągnąć. Zadanie to będzie prostsze, gdy poznamy ofertę płytek Stones, które doskonale sprawdzą się jako okładzina ogrodzenia murowanego.

Płytki kamienne w śródziemnomorskich kolorach

Planując całoroczne ogrodzenie chętnie sięgamy po architektoniczne rozwiązania, a przede wszystkim barwy, które kojarzą się z krajami śródziemnomorskimi. W tym kontekście zaskoczeniem może być kolorystyka płytek Stones, które nazwami nawiązują do tamtejszych miast i obiektów geograficznych. Nie jest przypadkowa – odwołuje się do skojarzeń, czyniąc płytki atrakcyjnym materiałem okładzinowym, dzięki któremu możemy nadać ogrodzeniu indywidualny charakter. Nieregularna struktura i wyrazista linia przebarwień to cechy charakterystyczne płytek Averno, które nazwę zaczerpnęły od włoskiego, wulkanicznego jeziora (przez starożytnych Rzymian uważanego za wejście do Hadesu). Obłożone nimi ogrodzenie będzie współgrać z modnymi współcześnie pokryciami dachowymi: płaską dachówką, blachą płaską i naturalną dachówką zakładkową. Jasna elewacja domu wydobędzie przestrzenność i cieniowanie płytek. Płytki Oviedo przeniosą nas w otoczenie kamiennych budowli Hiszpanii, gdzie światło i cień grają ogromną rolę w uwypuklaniu struktury materiałów i podkreślaniu ich kolorystyki. Delikatne, rozjaśnione barwy oraz drobna struktura płytek nadadzą ogrodzeniu lekkości i smaku. Natomiast płytki Porto, inspirowane nadmorskimi krajobrazami Portugalii, mają strukturę przywołującą na myśl płaskie kamienie, układane jeden przy drugim. Imitują silne podmuchy oceanicznego wiatru i morskich fal, rzeźbiących strukturalny rysunek na nabrzeżnych skałach. Dzięki poziomemu układowi faktury, płytki Porto optycznie równoważą proporcje, np. między elementami ogrodzenia.

Płytki kamienne: od Ameryki do Azji

Kanada pachnie nie tylko żywicą! Kanada pachnie też syropem klonowym i mieni się czerwienią klonowych liści. Wierne odwzorowanie barwy kanadyjskiego drewna i liści znajdziemy w płytkach Toronto. Wybrać można spośród kolorów miodowego lub jasnego drewna z efektem wypłowienia. Miłośników naturalnej patyny drewna ucieszy dostępna w płytkach Toronto również szara tonacja. Dzięki bogatej kolorystyce i ciekawej fakturze, ogrodzenie obłożone płytkami  Toronto Stegu pasować będzie do domów o zarówno klasycznej jak i nowoczesnej architekturze.

Gorący, kubański klimat rozleniwia, stąd pomysł by płytki kamienne z linii Hawana były zintegrowane z fugą! To gwarancja szybkiego i czystego montażu, niewymagającego precyzyjnego odmierzania odległości między rzędami płytek. Gotowa fuga pogłębia ich przestrzenną fakturę. Choć utrzymane są w jednolitej, jasnej kolorystce, wyraźnie rysują wzór - dzięki światłocieniom powstających między płytkami. Dwa rodzaje narożników dają duże możliwości estetycznego wykończenia elementów ogrodzenia.

Precyzją wykonania zachwycają ręcznie robione płytki Sakura. Nic dziwnego – nawiązują do kraju słynącego z dokładności i odwołują się do jego największego symbolu – kwitnącej wiśni. Głęboko rzeźbione płytki Sakura są lekkie, a ich opalizujące kolory i nowoczesna forma skłaniają do zastosowania w ogrodzeniach przy nowoczesnych domach o prostej, ascetycznej architekturze, w której dominują duże przeszklenia, jasne barwy, gra światła. Ich delikatność podkreśli delikatna roślinność pnąca oraz kwitnące krzewy i drzewa, np. magnolia czy różanecznik.

Płytki kamienne: naturalnie naturalne

Jeżeli nasza indywidualność nie może zostać wyrażona poprzez użycie do wykończenia ogrodzenia płytek kamieniopodobnych Stones, zawsze możemy sięgnąć do płytek z kamienia naturalnego. Te do stosowania na zewnątrz przygotowano w czterech kolorach: Ivory, Rusty, Grey i Nero. Są produktem naturalnym, więc z czasem mogą ulec delikatnym przebarwieniom. Ich kolorystyka i faktura bliższe są naszym rodzimym klimatom. Dobrze będą wyglądać na ogrodzeniu utrzymanym w stylu tradycyjnym, przy domach o klasycznej i industrialnej architekturze.

Płytki na nowe i remontowane

Płytki Stones mają – zależnie od rodzaju – od 40 do 55 cm długości, 10-13 cm wysokości i zróżnicowaną grubość. Zamierzając zastosować je na ogrodzeniu nowo budowanym należy najpierw przygotować projekt i tak wyliczyć ich ułożenie, by zachować proporcje między elementami ogrodzenia (słupkami i na przykład cokołem) oraz zminimalizować przycinanie płytek. Zastosowanie na ogrodzeniach remontowanych – właśnie z powodu wielkości – będzie wymagać nieco więcej zabiegów, niż użycie najbardziej oczywistych materiałów. Jednak o ogrodzeniu mówi się, iż jest naszą wizytówką, powinno więc jak klamra zamykać architektoniczny styl całej posesji. Uda się, gdy skorzystamy z bogatej oferty płytek kamiennych lub kamieniopodobnych Stones.