Kaktusy w domu: rośliny doniczkowe dla niecierpliwych

 Kaktusy w domu

Kaktusy w domu: dekoracyjne i łatwe w uprawie rośliny doniczkowe

Fot. agencjafree/living4media

Kaktusy w domu są niekłopotliwe w uprawie, mają niewielkie wymagania, dlatego są świetnymi towarzyszami dla zagonionych i niecierpliwych. Znowu są modne. Kaktusy prezentują się bardzo dekoracyjnie zarówno w doniczkach, jak i szklanych pojemnikach.

Kaktusy to popularne i bardzo ozdobne rośliny doniczkowe. Pochodzące z surowego klimatu pustyni kaktusy, od lat wzbudzają nasze niesłabnące zainteresowanie. Ich niezwykłe zdolności przystosowawcze, budzą podziw i skłaniają do uprawy tych niezwykłych roślin we własnym mieszkaniu. Kaktusy hodowane w domu mają niewielkie wymagania i dość dobrze znoszą błędy w pielęgnacji.  Zdecydowana większość kaktusów pochodzi z suchych, nieprzyjaznych terenów pustynnych lub górzystych i tylko nieliczne zamieszkują bardziej sprzyjające roślinom lasy deszczowe (kaktusy epifityczne). Dlatego też chcąc przetrwać w trudnym i wrogim środowisku, rośliny musiały wypracować wiele cech przystosowawczych. W swoim naturalnych siedliskach musiały zmierzyć się z suszą, jałową glebą, parzącym słońcem, a także gorącem w dzień i chłodem w nocy. Poradziły jednak sobie z tymi problemami znakomicie, wykształcając mięsiste łodygi gromadzące wodę, grubą skórę utrudniającą parowanie wody i chroniącą przed różnicami temperatur oraz płytki, ale rozległy system korzeniowy, umożliwiający wychwytywanie nawet niewielkich ilości wody pochodzących np. z rosy. Kaktusy wytworzyły także ciernie wyrastające z tzw. areoli (skróconego pędu). Ich głównym zadaniem jest ochrona roślin przed zakusami zwierząt, gdyż na ubogich w roślinność terenach, ich mięsiste łodygi są atrakcyjnym kąskiem.

Kaktusy i sukulenty

Ze względu na liczne cechy przystosowawcze oraz charakterystyczną budowę, kaktusy zaliczone zostały do sukulentów, choć nie wszystkie sukulenty są kaktusami. Ta pozornie skomplikowana klasyfikacja jest tak naprawdę dość prosta, gdyż sukulenty to rośliny, które mogą, ale nie muszą posiadać ciernie, natomiast kaktusy to po prostu sukulenty z cierniami, wyrastającymi z areoli.

Kaktusy w domu: uprawa

Chcąc z powodzeniem uprawiać kaktusy w domu, powinniśmy najpierw przyjrzeć się ich naturalnemu środowisku (kaktusy epifityczne mają zupełnie inne wymagania niż gatunki pustynne). Ułatwi nam to dobór roślin i pomoże zapewnić im odpowiednie warunki uprawy.

 • Kaktusy podlewanie

Większość kaktusów pochodzi z terenów pustynnych lub półpustynnych, co sprawia, że są doskonale przystosowane do długotrwałej suszy. W uprawie znacznie lepiej zniosą więc przesuszenie niż zlanie, dlatego powinny być podlewane rzadko i umiarkowanie.

 • Kaktusy podlewanie

Kaktusy zwykle zasiedlają też tereny otwarte, na których słońce operuje z pełną mocą, dlatego również w mieszkaniu oczekują słonecznego stanowiska uprawy. Brak dostatecznej ilości światła, szybko odbija się na ich kondycji i rośliny stają się słabsze, gorzej wybarwione i zdeformowane.

 • Kaktusy temperatura

Ostatnim czynnikiem wpływającym na prawidłowy wzrost i rozwój kaktusów w domu jest temperatura. W okresie wegetacyjnym czyli od wiosny do jesieni, powinna być wysoka w dzień i niższa w nocy (nieco inna dla poszczególnych gatunków, zwykle jednak powyżej 20°C w dzień i ok. 18-20°C w nocy), natomiast w czasie zimowego spoczynku powinna wynosić ok. 8-14°C.

 • Kaktusy podłoże

Uprawiając kaktusy należy też pamiętać, że rośliny nie lubią żyznej, ciężkiej ziemi, dlatego powinniśmy zapewnić im lekkie, przepuszczalne podłoże (najlepiej specjalną mieszankę dedykowaną kaktusom) oraz płytkie, ale szerokie doniczki, posiadające otwór odpływowy w dnie.

Jak przesadzać kaktusy

Przy przesadzaniu roślin, musimy też zachować szczególną ostrożność, gdyż ostre, choć nie zawsze duże i widoczne ciernie, mogą nas dotkliwie poranić. Dlatego też kaktusy najlepiej przesadzać w grubych rękawicach lub przy pomocy papieru, owiniętego wokół pędów. Jeśli zapewnimy kaktusom odpowiednie warunki uprawy, wiele z nich odwdzięczy się nam nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale też pięknymi kwiatami.

Rodzaje kaktusów: popularne gatunki do uprawy w domu

Kaktusy to rośliny niezwykle zróżnicowanym kształcie i wyglądzie. Niektóre przypominają kolczaste kule, inne duże, płaskie dłonie, a jeszcze inne najeżone maczugi, dlatego każdy może wśród nich wybrać coś dla siebie.

Do gatunków kaktusów najczęściej uprawianych w domu należą między innymi:

 • Echinocactus grusonii - tzw. fotel teściowej, ten kaktus ma okrągły kształt i długie, sztywne, kremowe ciernie, zebrane w niewielkie kępki, roślina może osiągać nawet ok. 1 m. średnicy.
 • Koryfanta - z wyjątkiem niektórych gatunków jak np. Coryphanta erecta czy C. clavata, kaktus ma kulisty kształt z guzkowatymi wybrzuszeniami, na szczycie których rozwija kępki dłuższych lub krótszych cierni, może pięknie kwitnąć.
 • Ferocactus - poszczególne gatunki różnią się pokrojem, ale zwykle mają pękaty, beczkowaty kształt z wyraźnym, podłużnym żebrowaniem oraz licznymi, długimi cierniami, niektóre gatunki tych kaktusów posiadają dodatkowe walory ozdobne jak np. czerwone ciernie u Ferocactus latispinus, większość roślin pięknie kwitnie.,
 • Echinopsis eyriesii - ma drobne ciernie, walcowaty kształt i podłużne ożebrowanie, może pięknie kwitnąć.
 • Opuncja drobnokolczasta - kaktus o członowanej, płaskiej łodydze i licznych kępkach drobnych cierni.
 • Gymnocalycium - większość gatunków tych kaktusów osiąga niewielkie rozmiary i posiada kulisty kształt oraz długie, niekłujące ciernie, rośliny mogą pięknie kwitnąć.
 • Mamilaria i Rebucja - niewielkie kaktusy, zwykle o kulistym kształcie, pozbawione ożebrowania, ale mające liczne, często bardzo oryginalne ciernie, mogą kwitnąć.

Do innych popularnych kaktusów należą m.in. Cephalocereus senilis, Cleistocactus, Notocactus, Astrophytum, Melocactus, Cereus peruvianus.

Ocena: 0
Tekst: Katarzyna Józefowicz Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY