Jak urządzić modny taras: inspiracje aranżacyjne TRENDY 2016

Jak zaaranżować taras i salonową przestrzeń domu, by była zgodna z najnowszymi trendami? Modny taras to nowoczesne materiały i ponadczasowy design w umiarkowanych proporcjach. Podpowiadamy, jak wykorzystać trendy w aranżacji modnego tarasu tego lata!

Jak urządzić modny taras TRENDY 2016
Jak urządzić modny taras TRENDY 2016
Jak urządzić modny taras TRENDY 2016
Jak urządzić modny taras TRENDY 2016
Jak urządzić modny taras TRENDY 2016

Masz ochotę na zmiany na tarasie? Znudził ci się jego dotychczasowy wygląd i marzy ci się odświeżenie go lub jesteś po prostu przed urządzeniem od podstaw? Podpowiadamy, jak zaaranżować tarasową przestrzeń domu, by była zgodna z najnowszymi trendami 2016.

Aranżacja tarasu: trendy 2016

Wśród tegorocznych trendów wnętrzarskich bardzo ciekawym i wyrazistym wydaje się być ten dotyczący przenikania się przestrzeni salonu z tarasem i ogrodem. Zacieranie granicy pomiędzy tymi przestrzeniami może odbywać się w różny sposób. Ogród wkracza do domu poprzez roślinność, duże czy rozsuwane okna, zastosowanie we wnętrzach i na zewnątrz tych samych materiałów. Salony i jadalnie wychodzą na tarasy, upodobniając się do kolejnych pomieszczeń domu. Zagospodarowuje się je pieczołowicie odpowiednim wyposażeniem.

Ogród i taras w domu    

Otwarcie domu na ogród może dokonać się za pomocą dużych, przesuwanych drzwi, przeszklonych ścian czy wielkoformatowych okien. Usunięcie wyrazistej bariery pomiędzy przestrzeniami może zaowocować doskonałym efektem aranżacyjnym. Jednak, aby tak się stało, należy pamiętać o jednym: taras i otwarty na niego salon powinny do siebie pasować i być spójne stylistycznie (chyba, że z założenia stawiamy na kontrastowe łączenie stylów, kolorów, struktur). Ta prosta reguła dotyczy wszystkich elementów przestrzeni – od podłóg i mebli począwszy, na ścianach i dodatkach kończąc. Co to oznacza w praktyce? Że do utrzymanych w stylu nowoczesnym wnętrz powinniśmy zastosować nowoczesne elementy tarasowe. Zasada ta powinna dotyczyć także jakości zastosowanych materiałów (tani plastik na otwartym tarasie nie będzie się dobrze prezentował na tle drogich mebli we wnętrzach).

Harmonijna podłoga

Efekt harmonijnego przenikania przestrzeni oraz przedłużania salonu o taras najłatwiej osiągnąć, przez zastosowanie podobnej podłogi. Świetnie sprawdzą się tutaj materiały przeznaczone do wykorzystania we wnętrzach i na zewnątrz pomieszczeń – drewno, płytki lub szalenie uniwersalny beton architektoniczny. Zastosowanie jednorodnych kolorystycznie i materiałowo podłóg pozwoli na iluzję przenikania tarasu do wnętrza. Jeżeli na posadzkach nie możemy lub nie chcemy zastosować tych samych materiałów, powinniśmy oscylować wokół surowców podobnych, zarówno kolorystycznie, jak i strukturalnie. W przypadku kontrastowych zestawień, starajmy się stosować takie rozwiązania, które pasują do siebie stylistycznie (np. doskonałe zestawienie to drewno i beton).

Łączące materiały dla tradycjonalistów…      

Jednorodność dwóch przestrzeni podkreślimy również poprzez zastosowanie podobnych kolorystycznie i materiałowo mebli, dodatków czy okładzin ściennych. Najlepsze efekty unifikujące i w tym przypadku osiągniemy stosując materiały odpowiednie zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz. Doskonale sprawdzi się tutaj (wciąż chyba najpopularniejsze) drewno: wykonane z niego meble można zestawiać z wieloma strukturami, fakturami i stylami.

… i dla odważnych    

Odważniejszym i poszukującym gorących trendów proponujemy wykorzystanie innego materiału - podbijającego serca architektów i dekoratorów wnętrz – czyli betonu architektonicznego. Beton ma jedną nadrzędną zaletę – jest naprawdę uniwersalny. Można go stosować we wnętrzach o różnych stylach, zestawiać z wieloma materiałami, strukturami i wzorami, wykorzystywać w różnej postaci. Salony, tarasy i ogrody mogą być unifikowane przez zastosowanie betonowych mebli do salonu, ogrodu i na taras, wykorzystanie betonowych ławek, szezlongów, okładzin ściennych oraz rozwiązania najbardziej popularnego – donic.  W tych samych proporcjach zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz.

 

 Jak urządzić modny taras TRENDY 2016

Na zdjęciu: płyta Slim Rust, MODERN LINE.

Fot. materiały prasowe

Zieleń w domu: donice

Betonowe donice idealnie sprawdzą się jako dodatek wprowadzający w sposób dosłowny ogród do domu. Zasadzone w nich rośliny staną się integralną częścią pomieszczeń, łącząc wnętrze i zewnętrze nie tylko poprzez zieleń, ale i konsekwentnie stosowany materiał. I nie ma się co obawiać ciężaru – dzisiejsza technologia pozwala na minimalizowanie wagi betonowych produktów poprzez stosowanie naprawdę cienkich ścian. Na zewnątrz pomieszczeń ciężar stanowi zaś swoistą zaletę – dzięki niemu meble czy inne elementy będą bardzo stabilne, nawet w najbardziej wietrzny dzień.  

Taras jak pokój

Trendem przeciwstawnym do opisanego powyżej jest aranżacja tarasu i balkonu tak, by wyglądały jak kolejne pomieszczenie domu. Jest to szczególnie istotne w przypadku przestrzeni o niewielkim rozmiarze, ale nie ogranicza się jedynie do nich. Zgodnie z najnowszymi wnętrzarskimi nurtami tarasy i balkony traktowane są jak wnętrze i urządza się je z takim samym zaangażowaniem i dbałością o detal jak salon czy jadalnię. Pieczołowicie wybiera się nawierzchnie, mebluje i w zależności od wielkości, wyposaża w różne elementy: krzesła, stołki i stoły, fotele, ławeczki, donice, oświetlenie, grille, zewnętrzne kuchnie, kominki, jacuzzi, donice, żagle, ozdobne detale… Balkony w miejskich blokach przestają być tylko zwykłymi balkonami i w zależności od potrzeb stają się wyjątkowymi salonikami, jadalniami, czytelniami. Na tarasy i balkony wybiera się to, co najbardziej odpowiada ich stylowi i naszej wizji wypoczynku.  A wszystko zgodnie z najnowszymi trendami: modne materiały (beton, kamień, cegła, corten), kolory (pastele i złoto), niesztampowe wzory i struktury nadają tym przestrzeniom wyjątkowości.

Urządzamy taras: jakie wybrać wyposażenie?

Każdy taras i balkon może wiele zyskać, dzięki dobrze wyselekcjonowanemu wyposażeniu, jednak nawet najpiękniejszy wiele straci, gdy zrobimy to źle: dobierzemy dodatki w nieodpowiedni sposób lub przesadzimy z ich ilością, wprowadzając tym samym wrażenie chaosu i zagracenia. Dlatego, jeśli nie mamy odwagi postawić na modne i odważne łączenie stylów, kolorów czy struktur, najlepiej wybrać jednorodność (jeden styl, odcień kolorystyczny lub materiał) i konsekwentnie budować wokół niego aranżację. Jeśli tradycyjny wybór drewna, płytek i rattanu to dla nas za mało, możemy sięgnąć po odważniejsze rozwiązania.

Beton architektoniczny: dobry wybór architektów i projektantów

Jednym z najpopularniejszych tarasowo-ogrodowych wyborów architektów i projektantów jest nadal beton architektoniczny. Pozwala on na efektowną aranżację niemalże każdej przestrzeni i daje ogromne możliwości projektowe. Wbrew panującej opinii można go wykorzystywać w wielu stylach, nie tylko nowoczesnym. Daje szanse tworzenia projektów stonowanych, minimalistycznych, może być tłem, efektownym dodatkiem, materiałem zmieniającym zwykłą aranżację w wyjątkową. Pozwala na stworzenie wielu elementów wyposażenia wnętrz: od okładzin ściennych i podłogowych począwszy, na meblach, murkach i donicach kończąc. Do tego wszystkiego jest łatwy w utrzymaniu czystości i odporny na warunki atmosferyczne. Idealnie nadaje się więc do metamorfozy aranżacji tarasu i balkonu na subtelny salon i równoprawną strefę dzienną.


Więcej o betonie architektonicznym na: www.modernline.info.pl

 

Ocena: 5
Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY