Ganek jest częścią domu do której nieczęsto przywiązujemy wagę, ale jest on tak naprawdę pierwszym „pomieszczeniem”, które widzą nasi goście. Dlatego należy zadbać, by był ciekawie i funkcjonalnie urządzony. Dla miłośników tradycji nie ma domu bez ganku. Tak długo zdobił szlacheckie dwory i chłopskie chaty, że stał się synonimem swojskości. Ganek obrośnięty dzikim winem czy dumnie wsparty na kolumnach, wiejski czy małomiasteczkowy, jest równocześnie i piękny, i użyteczny. Ganek zdobi, podkreśla i osłania wejście do domu. Przeszklony, zabudowany często nazywany jest werandą. Skromny ganek wsparty na dwóch kolumnach to nieodłączna ozdoba polskiego dworku. Zawsze na osi parterowej bryły domu, pośrodku symetrycznej fasady. Ganek szlachetny, uświęcony tradycją wygląd zawdzięcza właściwym proporcjom. Sekret polega na tym, żeby jego szczyt wypadał zdecydowanie poniżej kalenicy wysokiego dachu, a dolna krawędź daszku zgadzała się z linią głównego okapu. Ganek zagarnia strefę wejścia do domu, może być osłonięty nie tylko daszkiem, ale i np. bocznymi balustradami. Takie niskie murki z boku ganku, na których mogą stać donice z kwiatami lub wylegiwać się koty, dodają uroku.

Jak urządzić ganek? Czyli wejście do domu

Niezbyt duży ganek nie daje nam wielkiego pola do popisu, ale drobnymi detalami możemy zupełnie odmienić jego wygląd. Chcąc sprawić, by ganek był bardziej przytulny należy zwrócić uwagę na jego oświetlenie. Girlandy świateł owinięte wokół słupów nie tylko sprawią, że nasz ganek będzie wyglądał atrakcyjnie, ale też wzmocnią w nas poczucie bezpieczeństwa. Wokół słupów możemy także zasadzić pnące się rośliny, to wprowadzi sielski i swojski klimat. Na ganku także warto jest postawić ławkę lub fotel, by móc w ciepłe dni usiąść w cieniu przed domem. Gdy mamy wystarczająco dużo miejsca możemy postawić na ganku również duże rośliny doniczkowe, lub ustawić inne, dowolne ozdoby.

Większy ganek, więcej możliwości

Im większy ganek tym więcej elementów możemy wprowadzić. Ciekawym rozwiązaniem jest huśtawka na ganku, ewentualnie bujana ławka lub hamak. Mając zabudowany ganek, nazywany często werandą możemy wykorzystać go na ustawienie tam niewielkiej sofy i foteli i korzystanie z niego jak z dodatkowego, letniego saloniku. Najważniejsze, by ganek był zadbany i schludny, a więc nie róbmy na ganku składziku rzeczy niepotrzebnych, niewykorzystanych donic, itp.