Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe? Jak podlewać przesuszone kwiaty?

2023-11-06 13:30

Przesuszone rośliny doniczkowe to częsty widok, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy powietrze jest suche, a wietrzenie pomieszczeń ograniczone jest do minimum. Gdy zauważymy, że nasza roślina zaczyna więdnąć, a jej liście żółknąć lub brązowieć, nie panikujmy. Przesuszenie rośliny wcale nie musi oznaczać jej „śmierci”. Jak uratować przesuszone rośliny? Co zrobić, gdy zauważymy, że liście żółkną i brązowieją? Podpowiadamy.

Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe?
Autor: Sharanya Dilip/unsplash.com

Spis treści

  1. Dlaczego rośliny doniczkowe usychają? O czym świadczą żółte liście?
  2. Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe?
  3. Jak zapobiec usychaniu roślin?

Dlaczego rośliny doniczkowe usychają? O czym świadczą żółte liście?

Musimy wziąć pod uwagę fakt, że niektóre rośliny lepiej znoszą przesuszenie niż inne. Na szczęście w większości przypadków osłabioną roślinę można przywrócić do życia. Kaktusy, sukulenty, zamiokulkas czy sanseweria to przykłady roślin, na których zbytnia suchość nie robi żadnego wrażenia. Inne gatunki roślin mogą być delikatniejsze i szybciej reagować na suchość podłoża czy powietrza, tracąc liście lub zmieniając kolor z zielonego na żółty czy brązowy.

Dlaczego liście roślin doniczkowych żółkną i brązowieją? Przyczyn może być kilka, dlatego należy bardzo dokładnie przyjrzeć się danej roślinie i wziąć pod uwagę kilka możliwości zmiany koloru liści. Najczęściej liście żółkną i brązowieją, gdy nie dostarczamy roślinie wystarczająco dużo wody. Z drugiej strony, nadmiar wody również może być przyczyna pożółkłych liści i gnicia korzeni. To dlatego ważne jest, by doniczki miały otwory drenażowe, które umożliwią odpływ wody.

Czasami liście roślin brązowieją i żółkną przez zbyt dużą ilość nawozu i wapnia w glebie. Rozwiązaniem może być przesadzenie rośliny do świeżej ziemi i baczne jej obserwowanie. Ponadto, przesuszone rośliny doniczkowe w sezonie grzewczym należy odsunąć od grzejników, które mogą dodatkowo wysuszyć liście.

Co zrobić, gdy zauważymy, że nasze rośliny doniczkowe są przesuszone? Pierwszym krokiem jest sprawdzenie podłoża. W 90% to właśnie ono odpowiada za przesuszenie roślin doniczkowych. Jeśli ziemia jest zbyt sucha i zbita, może to oznaczać, że brakuje jej składników odżywczych, dlatego należy przesadzić roślinę do nowego podłoża.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie łodyg – jeśli są sprężyste, mięsiste i zielone, mamy szansę uratować roślinę. Z drugiej strony, zwiotczałe, uschnięte łodygi wcale nie muszą oznaczać, że roślinę trzeba wyrzucić. Sercem każdej rośliny są korzenie, dlatego należy sprawdzić, czy w nich tli się życie. Zdrowe korzenie są dość twarde i sprężyste, jeśli takie są, to możemy mieć pewność, że przesuszoną roślinę doniczkową można uratować.

Jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe?

Sposobów na uratowanie przesuszonych roślin doniczkowych jest kilka. Pierwszym krokiem do przywrócenia rośliny do życia jest przycięcie wyschniętych, pożółkłych liści i łodyg, nawet jeśli oznacza to, że musimy przyciąć większą ich część. Następnie, gdy zauważyliśmy, że ziemia jest bardzo sucha, warto zafundować naszej roślinie obfitą kąpiel. W tym celu umieśćmy doniczkę z otworami w wypełnionej wodą miednicy lub wiaderku. Doniczka powinna być przykryta wodą do połowy. Roślina powinna moczyć się przez godzinę lub dwie.

Po tym czasie należy pozwolić roślinie samoczynnie odsączyć nadmiar wody i ustawić doniczkę nad pojemnikiem, do którego będą kapać resztki wodnej kąpieli. Przyciętą i wykąpaną roślinę warto umieścić w lekko zaciemnionym miejscu i unikać obfitego podlewania. Powrót rośliny do zdrowia może zająć nawet 3-4 tygodnie, dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość.

W niektórych przypadkach przesuszone rośliny doniczkowe potrzebują zupełnie nowego podłoża. Jeśli zauważymy, że ziemia jest zbita, grudkowata i bardzo sucha, warto jest roślinę przesadzić. Innym sposobem na uratowanie przesuszonych roślin jest zorganizowanie im domowej szklarni. W szklarni panują doskonałe warunki dla przesuszonych roślin, a wilgotne powietrze potrafi zdziałać cuda i tchnąć życie w zwiędłe, przesuszone łodygi.

W sklepach budowlanych, ogrodniczych lub z akcesoriami do wystroju wnętrz możemy kupić szklane pojemniki dla roślin. Jeśli nie, przy pomocy plastikowej folii i taśmy stworzymy domową szklarnię, wystarczy tylko zwilżyć roślinkę obficie wodą, włożyć do szklanego pojemnika lub otulić folią i szczelnie zakleić taśmą. Roślinę zostawiamy tak na 4-5 dni.

Jak zapobiec usychaniu roślin?

Przesuszyć rośliny doniczkowe jest bardzo łatwo, dlatego warto zapoznać się ze sposobami zapobiegania tego typu sytuacjom. Jak nie dopuścić do przesuszenia roślin? Przede wszystkim powinniśmy dobrze zastanowić się, jakie gatunki roślin będą odpowiednie dla naszego stylu życia. Jeśli często wyjeżdżamy lub nie ma nas w domu, lepiej zrezygnujmy z kupowania delikatnych i wymagających gatunków roślin.

Przed zakupem zróbmy porządny research – jest wiele wytrzymałych i niewymagających roślin, które będą pięknie prezentować się w naszym wnętrzu i nie będziemy musieli martwić się, że szybko zwiędną, gdy zapomnimy ich podlać.

Jeżeli w domu mamy kilka różnych gatunków roślin i nie jesteśmy pewni co do ich wymagań, warto przygotować niewielki notes ze zdjęciami każdego z naszych kwiatów i zapisać tam wymagania pielęgnacyjne oraz dzień, w którym powinniśmy podlać daną roślinkę. Możemy zrobić to również w wersji mobilnej i ustawić przypomnienia w telefonie – tyczy się to w szczególności wymagających gatunków roślin.

Dobrym sposobem, by określić, czy roślina potrzebuje wody, jest regularne sprawdzanie podłoża. Zazwyczaj wystarczy robić to 2 razy w tygodniu (w przypadku wymagających gatunków nieco częściej). Planując dłuższy wyjazd, możemy oddać nasze rośliny w ręce przyjaciela lub sąsiada, albo umieścić w doniczce specjalne kule nawadniające, które stopniowo uwalniają wodę do podłoża.

Większość roślin potrzebuje odpowiedniego nasłonecznienia, dlatego dobrym pomysłem jest ustawienie ich na parapecie lub oknie balkonowym. Latem należy uważać, by intensywne słonce nie sparzyło i nie wysuszyło liści.

Przyczyna więdnięcia i wysuszenia roślin może tkwić również w ich częstym przestawianiu. Rośliny bardzo nie lubią, gdy ciągle się je przenosi, przestawia, dlatego mogą źle reagować na nowe miejsce, kiedy zdążyły przyzwyczaić się do poprzedniego.

Tekst: Barbara Ruppel

Zobacz też: Dlaczego strelicja zwija liście? Jest 6 powodów. Czego nie lubi strelicja?

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Nasi Partnerzy polecają