Iglaki w donicach lub pojemnikach coraz częściej goszczą na naszych balkonach jako tło dla kwiatów lub samodzielne kompozycje. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ rośliny iglaste są bardzo atrakcyjne, a wybór gatunków i odmian jest bardzo duży. Podpowiadamy jakie wybrać iglaki na balkon i jak je pielęgnować.

Iglaki na balkon: wybór gatunków roślin iglastych

W przeciwieństwie do dużych przestrzeni wokół domów, gdzie sadzimy zarówno małe, jak i duże gatunki roślin iglastych, na balkonie należy ograniczyć się do iglaków karłowych  lub wolno rosnących. Prezentujemy po kilka odmian z poszczególnych gatunków roślin iglastych, które można sadzić na balkonie.

Iglaki na balkon: cisy

Zacznijmy od cisów, które mają bardzo atrakcyjne ciemnozielone igły, wolno rosną i bardzo dobrze znoszą formowanie, dzięki czemu możemy zyskać piękną rzeźbę. Na balkonie ładnie prezentuje się odmiana cisów ‘Wojtek’ o pokroju kolumnowym.

Iglaki na balkon: jałowce

Wśród bogatej oferty jałowców na pewno wybierając iglaki na balkon warto zwrócić uwagę na jałowiec chiński odmiana ’Plumosa aurea’, ma on pokrój krzaczasty i ładną złocistożółtą barwę. Jałowiec łuskowaty ‘Blue spider’ wypełnia donice pędami pokrytymi srebrzystymi igiełkami. Ciekawymi egzemplarzami jałowcy o pokroju kulistym, które nadają się jako rośliny na balkon są szaroniebieski ‘Blue star’ i stalowo-zielona odmiana jałowca ‘Anna Maria’. Do płożących odmian jałowców, które także mogą pojawić się na balkonie zaliczamy jasnozielony ‘Prince of Wales’, ciemnozielony ’Green carpet’.

Iglaki na balkon: sosny, świerki, tuje

Wśród sosen górskich wyróżniamy kulistą odmianę ‘Mops’ i krzaczastą ‘Humpy’. Świerki zdobiące balkon to najczęściej karłowe formy, np. kuliste ‘Alberta globe’ lub ‘Glauca globosa’. Z żywotników na balkon często wybierane są tuje kolumnowe ‘Smaragdy’, tuje kuliste ‘Golden Globe’ i tuje ‘Aurea nana’.

Jak pielęgnować iglaki na balkonie

Iglaki na balkonie są dekoracyjne przez cały rok, a ich pielęgnacja nie jest trudna. Iglaki z reguły nie potrzebują zbyt dużo wody, szczególnie gdy rosną w dużych pojemnikach, chyba, że przyjdą upały. Uprawiając iglaki w pojemnikach na balkonie należy zadbać, by podłoże zawsze było lekko wilgotne. Z podlewania iglaków zwolnieni jesteśmy gdy temperatury spadają poniżej 0 st. C. Iglaki na balkonie dożywiamy na wiosnę nawozami o spowolnionym działaniu albo tradycyjnymi mieszankami - 3 razy (w marcu, maju i lipcu), podsypując pod roślinę lub podlewając. Nieproszonych gości jak: mszyce, przędziorki lub czerwce zwalczamy od razu, gdy je zauważymy na iglakach, stosując odpowiednie środki, najlepiej naturalne. Przy pojawieniu się chorób grzybowych na iglakach, np.: pleśni, mączniaków, rdzy możemy usunąć porażone pędy lub zastosować oprysk hamujący rozwój choroby. Nie zapominajmy o wyrywaniu chwastów z donic i pojemników, w których uprawiamy iglaki na balkonie. Gdy chcemy, by roślina iglasta na balkonie ładnie się zagęściła należy ją przycinać.

Iglaki na balkonie: jak przechowywać je zimą

Rośliny iglaste rosnące w donicach na balkonie są wrażliwsze na mróz. Dlatego pojemniki z iglakami na zimę należy porządnie zabezpieczyć. Jesienią obkładamy je materiałem izolacyjnym, np. styropianem, agrowłókniną, słomą, folią pęcherzykową. Donice z iglakami na balkonie przez zimą możemy wstawić do większych pojemników, a przestrzeń wypełnić liśćmi, drobną korą lub zestawić blisko siebie i owinąć agrowłókniną, słomianą matą. Przy spadku temperatur poniżej -15°C i wiatru, gałęzie iglaków również osłaniamy podanymi materiałami. Pamiętajmy o podlewaniu iglaków na balkonie przez cały sezon, by nie zasuszyć rośliny, która minimalnie, ale transpiruje wodę przez zielone igły.