Iglaki w donicach lub pojemnikach coraz częściej goszczą na naszych balkonach jako tło dla kwiatów lub samodzielne kompozycje. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ rośliny iglaste są bardzo atrakcyjne, a wybór gatunków i odmian jest bardzo duży. Podpowiadamy jakie wybrać iglaki na balkon i jak je pielęgnować.

Iglaki na balkon: wybór gatunków roślin iglastych

W przeciwieństwie do dużych przestrzeni wokół domów, gdzie sadzimy zarówno małe, jak i duże gatunki roślin iglastych, na balkonie należy ograniczyć się do iglaków karłowych  lub wolno rosnących. Prezentujemy po kilka odmian z poszczególnych gatunków roślin iglastych, które można sadzić na balkonie.

Iglaki na balkon: cisy

Zacznijmy od cisów, które mają bardzo atrakcyjne ciemnozielone igły, wolno rosną i bardzo dobrze znoszą formowanie, dzięki czemu możemy zyskać piękną rzeźbę. Na balkonie ładnie prezentuje się odmiana ‘Wojtek’ o pokroju kolumnowym.

Iglaki na balkon: jałowce

Wśród bogatej oferty jałowców na pewno wybierając iglaki na balkon warto zwrócić uwagę na jałowiec chiński odmiana ’Plumosa aurea’, ma on pokrój krzaczasty i ładną złocistożółtą barwę. Jałowiec łuskowaty ‘Blue spider’ wypełnia donice pędami pokrytymi srebrzystymi igiełkami. Ciekawymi jałowcami o pokroju kulistym, które nadają się jako rośliny na balkon, są szaroniebieski ‘Blue Star’ i stalowozielona odmiana jałowca ‘Anna Maria’. Do płożących odmian jałowców, które także mogą zdobić balkon zaliczamy jasnozielony ‘Prince of Wales’ i ciemnozielony ’Green Carpet’.

Iglaki na balkon: sosny, świerki, tuje

Wśród sosen górskich wyróżniamy kulistą odmianę ‘Mops’ i krzaczastą ‘Humpy’.
Świerki zdobiące balkon to najczęściej karłowe formy, np. kuliste ‘Alberta Globe’ lub ‘Glauca Globosa’. Z żywotników na balkon często wybierane są tuje kolumnowe ‘Smaragd’, tuje kuliste ‘Golden Globe’ i tuje ‘Aurea Nana’.

Jak pielęgnować iglaki na balkonie

Iglaki na balkonie są dekoracyjne przez cały rok, a ich pielęgnacja nie jest trudna. Iglaki z reguły nie potrzebują zbyt dużo wody, szczególnie gdy rosną w dużych pojemnikach, chyba że przyjdą upały. Uprawiając iglaki w pojemnikach na balkonie należy zadbać, by podłoże zawsze było lekko wilgotne. Z podlewania iglaków zwolnieni jesteśmy, gdy temperatury spadają poniżej 0 st. C. Iglaki na balkonie dożywiamy na wiosnę nawozami o spowolnionym działaniu albo tradycyjnymi mieszankami - 3 razy (w marcu, maju i lipcu), podsypując pod roślinę lub podlewając.

Nieproszonych gości, takich jak mszyce, przędziorki lub czerwce zwalczamy od razu, gdy je zauważymy na iglakach, stosując odpowiednie środki, najlepiej naturalne. Przy pojawieniu się chorób grzybowych na iglakach - np. pleśni, mączniaków, rdzy - możemy usunąć porażone pędy lub zastosować oprysk hamujący rozwój choroby. Nie zapominajmy o wyrywaniu chwastów z donic i pojemników, w których uprawiamy iglaki na balkonie. Gdy chcemy, by roślina iglasta na balkonie ładnie się zagęściła należy ją przycinać.

Iglaki na balkonie: jak przechowywać je zimą

Rośliny iglaste rosnące w donicach na balkonie są wrażliwsze na mróz. Dlatego pojemniki z iglakami na zimę należy porządnie zabezpieczyć. Jesienią okładamy je materiałem izolacyjnym, np. styropianem, agrowłókniną, słomą. Donice z iglakami na balkonie przez zimą możemy wstawić do większych pojemników, a przestrzeń wypełnić liśćmi, drobną korą lub zestawić blisko siebie i owinąć agrowłókniną, słomianą matą. Przy spadku temperatur poniżej -15 st. C i wiatru, gałęzie iglaków również osłaniamy podanymi materiałami. Pamiętajmy o podlewaniu iglaków na balkonie przez cały sezon, by nie zasuszyć rośliny, która minimalnie, ale transpiruje wodę przez zielone igły.