Domowa uprawa warzyw i kwiatów dla alergików: CO WARTO WIEDZIEĆ?

2016-04-07 14:01

Domowa uprawa kwiatów i warzyw dla alergików? Hydroponiczna uprawa roślin to kontrpropozycja dla uprawy w ziemi. Tą higieniczną, a przy tym łatwiejszą metodą hodowania kwiatów doniczkowych powinni się zainteresować szczególnie ci, którzy nie mają wiele czasu na doglądanie domowej zieleni.

Spis treści

  1. Domowa uprawa warzyw i kwiatów: podlewanie
  2. Domowa uprawa warzyw i kwiatów: nawożenie
  3. Domowa uprawa warzyw i kwiatów: czysty zysk
  4. Domowa uprawa - inspiracje

Pojemnik z wodą zamiast doniczki z ziemią – na tym w skrócie polega uprawa hydroponiczna. Jest to metoda czysta, wygodna i pozwala uniknąć kłopotów z podlewaniem. Roślina pobiera tylko tyle wody, ile potrzebuje – znika więc problem przelania lub przesuszenia bryły korzeniowej.

Dzięki możliwości rzadszego podlewania możemy też bezpiecznie zostawić ją na okres urlopu. To także rozwiązanie higieniczne, które uchroni nas przed skutkami alergii na ziemię. Rośliny lepiej rosną i obficiej kwitną, a co najważniejsze – są zdrowsze, bo chronione przed większością grzybów, chorób i szkodników pochodzących z ziemi.

Domowa uprawa warzyw i kwiatów: podlewanie

  • Używaj wody dobrej jakości (najlepiej destylowanej). Jeśli jest to kranówka, należy ją przegotować i odstawić na 24 godziny. Optymalna temperatura wody to 20–23°C.
  • Kilka razy do roku warto roślinę opłukać pod prysznicem.
  • Granulat, na którym wytworzył się biały osad z wody, trzeba wymienić na czysty.
  • Nie dolewaj wody, póki wskaźnik nie osiągnie poziomu minimum. Gdy to zauważysz, odczekaj 2–3 dni (by wyczerpała się woda w granulacie) – dopiero wtedy podlej roślinę.

Domowa uprawa warzyw i kwiatów: nawożenie

W uprawie hydroponicznej rośliny rosną w podłożu obojętnym chemicznie, także woda, którą podlewamy, nie ma składników odżywczych, zatem konieczne jest zasilanie. Używa się do tego specjalnych, rozpuszczalnych w wodzie, nawozów do hydroponiki.

Na rynku są dostępne nawozy w płynie i w postaci stałej. Roztwór płynnej pożywki trzeba wymieniać co miesiąc, nawóz stały działa około 4 miesięcy.

Domowa uprawa warzyw i kwiatów: czysty zysk

  1. Zapewnienie roślinom dostatku wody sprawi, że staną się one działającymi bezawaryjnie filtrami i nawilżaczami powietrza w mieszkaniu.
  2. Wilgotność powietrza wzrasta o 10%.
  3. Przez porowaty granulat do korzeni szybko dostają się zarówno tlen, jak i szkodliwe gazy, dzięki czemu rośliny szybciej oczyszczają powietrze.
  4. Rośliny są zdrowsze, lepiej rosną, zdecydowanie obficiej kwitną.

Domowa uprawa - inspiracje