Datura, czyli anielskie trąby. Jak pielęgnować datury na balkonie i tarasie

2018-05-30 14:25

Datura, zwana anielskimi trąbami, to ozdobny krzew o efektownych, dużych kwiatach, kształtem przypominających trąbkę. Ze względu na duże rozmiary nadaje się przede wszystkim na duże balkony i tarasy. Podpowiadamy, jak pielęgnować daturę na balkonie i tarasie, by obficie kwitła i dobrze rosła.

Spis treści

  1. Datura – jak wyglądają trąby anielskie
  2. Datura - warunki uprawy i pielęgnacja w sezonie
  3. Jak  przezimować daturę

Obok balkonu czy tarasu, na którym stoi kwitnąca datura nie można przejść obojętnie. W pełni kwitnienia roślina jest dosłownie obsypana dużymi kwiatami w kształcie trąbek. To właśnie z powodu kształtu kwiatów daturę nazywa się anielskimi trąbami. Datura jest rośliną ciepłolubna, która niestety nie przetrzyma na zewnątrz naszych zim, dlatego na ten okres należy przenieść ją do  pomieszczenia chłodnego, ale zabezpieczonego przed mrozem. Na balkon czy taras możemy roślinę wynieść dopiero, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków (czyli po 15 maja – po tzw. Zimnej Zośce).

>>Przeczytaj też: Krzewy ozdobne polecane na balkon i taras: krzewy kwitnące, liściaste i iglaki

Datura – jak wyglądają trąby anielskie

Datura to krzew liściasty dorastający w uprawie pojemnikowej do 2–3 m wysokości. Ma duże, dłoniaste liście, zazwyczaj jasnozielone. Ozdobą rośliny są ogromne, lejkowate kwiaty w kształcie trąbek, które w zależności od odmiany mogą być białe, żółte, łososiowe, różowe, pomarańczowe, czerwone. Mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Roślina kwitnie od lata do jesieni będąc wyjątkowo atrakcyjną sezonową ozdobą balkonu czy tarasu. Uwaga! Roślina jest silnie trująca!

Datura - warunki uprawy i pielęgnacja w sezonie

Jeśli chcemy cieszyć się w pełni pięknem datury,  musimy zapewnić jej odpowiednie warunki uprawy i dobrze ją pielęgnować. Roślinę sadzimy w odpowiednio dużym pojemniku, w podłożu żyznym, bogatym w próchnicę, szybko nagrzewającym się. Ustawiamy w  miejscu słonecznym, ewentualnie lekko ocienionym, ale koniecznie osłoniętym  od wiatru. Datura potrzebuje dużo wody -  nie wolno zapominać o jej systematycznym podlewaniu. W czasie intensywnego wzrostu trzeba ją regularnie obficie nawadniać (w czasie upałów nawet  dwa razy dziennie). Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Na niedobór wody roślina reaguje zrzucaniem  liści i pąków kwiatowych.Datura ma duże wymagania pokarmowe, dlatego wymaga regularnego zasilania – musi przecież mieć siły na obfite i długotrwałe kwitnienie. Podczas sezonu (od końca kwietnia do września) roślinę trzeba nawozić raz w tygodniu, stosując specjalne nawozy dla datury lub nawozy wieloskładnikowe dla kwitnących roślin ozdobnych. Na niedobór składników pokarmowych roślina reaguje żółknieniem liści i zrzucaniem pąków kwiatowych.Datury mogą być atakowane przez mszyce, mączliki szklarniowe i przędziorki. W takim przypadku należy roślinę opryskać odpowiednim preparatem przeciw tym szkodnikom.

>>Przeczytaj też: Rośliny na balkon i taras: modne rośliny, które tworzą klimat miejsca

Jak  przezimować daturę

Datura jest wrażliwa na niskie temperatury, dlatego nie można pozostawić roślinę na zimę na balkonie czy tarasie, musi przezimować w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. Przed wystąpieniem pierwszych przymrozków daturę należy przenieść do zacienionego i chłodnego pomieszczenia (o temperaturze 5–10 stopni Celsjusza). Roślinę należy przyciąć – obcinamy całe pędy, które znajdują się w strefie wzrostowej (najczęściej jest to powyżej drugiego rozwidlenia). W okresie zimowego przechowywania ograniczamy podlewanie, pilnując jedynie, aby ziemia w doniczce całkowicie nie przeschła. Wiosną zwiększamy intensywność podlewania.

>>Przeczytaj też: Ładna aranżacja tarasu. Pomysły na taras w różnych stylach: inspiracje, zdjęcia, galerie