Dalie w donicach - doskonałe kwiaty do dekoracji balkonu i tarasu

2019-05-29 20:51

Jeśli chcemy, aby nasz balkon czy taras latem wyglądał jak kolorowa rabata, postawmy na dalie w donicach. Gdy zakwitną staną się doskonałym uzupełnieniem roślinnej aranżacji naszego letniego salonu.

Spis treści

  1. Jak uprawiać dalie w donicach?
  2. Jak pielęgnować dalie w doniczkach

Dalie to jedne z najpopularniejszych roślin o ozdobnych kwiatach sadzonych w ogrodach. Ogromna liczba wyhodowanych odmian dalii, różniących się wysokością roślin (w zależności od odmiany rośliny osiągają od  20 do nawet 150 cm wysokości), wielkością kwiatów (od kilku do nawet 20 cm średnicy), ich budową i kolorami (od białego przez żółty, pomarańczowy, różowy do czerwonego, w różnych odcieniach), sprawia, że możemy tworzyć z nich niesamowite kwietne aranżacje.Pięknem tych wspaniałych roślin możemy cieszyć się nawet wtedy, gdy nie mamy ogrodu, a naszym letnim salonem na świeżym powietrzu jest balkon w bloku lub niewielki taras. Dalie bowiem z powodzeniem można uprawiać w donicach.

>>Przeczytaj też: Krzewy ozdobne polecane na balkon i taras: krzewy kwitnące, liściaste i iglaki

Jak uprawiać dalie w donicach?

W pojemnikach można uprawiać właściwie każdą odmianę dalii, jeśli jednak wybierzemy te wysokie, pamiętajmy by posadzić je w odpowiednio dużych donicach, które utrzymają masę pędów, liści i kwiatów, zapobiegając przewróceniu się rośliny. Dodatkowo konieczne będzie podparcie roślin, na przykład drewnianymi bądź bambusowymi palikami. Musimy też wziąć pod uwagę, że odmiany dalii o dużych rozmiarach potrzebują intensywniejszego nawożenia i częstszego podlewania.Najlepsze do uprawy w doniczkach i innych pojemnikach są niskie odmiany dalii: karłowe i anemonowe. Mają one kompaktowy, zwarty pokrój, osiągają niewielką wysokość, doskonale nadaja sie do sadzenia zaówno w balkonowych skrzynkach, jak małych doniczkach czy misach.

Oferta kwitnących dalii w doniczkach w sklepach i centrach ogrodniczych jest z roku na rok coraz bogatsza. Można je kupić razem z innymi sezonowymi roślinami balkonowymi. Pamiętajmy, że na zewnątrz możemy dalie możemy wystawić po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków (dalie są wrażliwe na niskie temperatury).Na balkonach i tarasach można tworzyć kompozycje złożone wyłącznie z dalii dobierając odmiany różniące się kolorami kwiatów. Możemy wybrać dalie różnej wysokości i ustawić je - tworząc swego rodzaju rabatę - w ten sposób, by te wyższe były z tyłu kompozycji, a niższe na przedzie. Innym pomysłem jest posadzenie w grupie - np. w szerokiej misie - kilku (a nawet kilkunastu) egzemplarzy dalii jednakowej wysokości, ale różniących się kolorami kwiatów. Dla tych, którzy preferują dekoracje monokolorystyczne proponujemy wybrać dalie jednakowego koloru, ewentualnie w różnych odcieniach tej samej barwy.

Możemy także wykorzystać dalie do kompozycji wielogatunkowych - kwiaty te równie atrakcyjnie prezentują się w połączeniu z innymi roślinami balkonowymi, na przykład lobeliami, petuniami, begoniami, koleusami czy plektrantusem (komarzycą).

>>Nie przegap: Kwiaty na słoneczny balkon: wybieramy kwiaty na balkon południowy

Jak pielęgnować dalie w doniczkach

Dalie doniczkowe w trakcie sezonu należy regularnie nawozić, najlepiej nawozami przeznaczonymi dla kwitnących roślina balkonowych. Nie wolno zapominać o systematycznym podlewaniu dalii. Podłoże w doniczce powinno być wilgotne, ale nie mokre (zbyt duża wilgotność podłoża przyczynia się do gnicia karp i rozwoju chorób grzybowych). Dlatego podlewajmy częściej, ale niewielką ilością wody. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów sprzyja powstawaniu nowych kwiatów.