Ogród z basenem - to brzmi jak marzenie. Basen ogrodowy, gdy już jest cieszy niezmiernie. A więc jaki basen wybrać? Wybór basenów jest na prawdę duży, a pomysły na ich aranżację - niezliczone. Baseny wykończone stylowym drewnem, kamieniem lub płytkami. Wkomponowane na równi z trawnikiem, lub wysokie. Sposób zaaranżowania basenu w ogrodzie zależy oczywiście od kwoty, jaką chcemy przeznaczyć.

Jak i gdzie wkomponować basen do ogrodu?

Najtrwalsze są baseny, których niecki są w całości ze zbrojonego betonu, ewentualnie murowane z betonowych bloczków. Wybierając basen ogrodowy, musisz kierować się również tym, jak dużą powierzchnią dysponujemy w ogrodzie. Basen ogrodowy najczęściej zagłębia się w gruncie. Jego niecka może być prefabrykowana lub wykonana od początku na budowie. To poważna inwestycja kosztująca kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli powierzchnia basenu jest większa niż 30 m2, potrzebne są projekt budowlany i pozwolenie na budowę. Basen ogrodwy umieszcza się w miejscu jak najdłużej nasłonecznionym, z dala od drzew i krzewów, by nie zacieniały niecki i nie zasypywały wody liśćmi. Przy samej krawędzi warto zrobić podest z drewnianych paneli lub nieśliskich płyt kamiennych - ograniczy to wnoszenie do wody piasku, źdźbeł trawy i innych zanieczyszczeń.

Baseny ogrodowe – koszty

Ogród z basenem – brzmi dobrze. Jak spełnić takie marzenie i ile trzeba za to zapłacić? Sam basen to niejedyny koszt. Kosztowne są niezbędne do użycia drobiazgi. Nawet tak banalne wyposażenie jak drabinka może kosztować kilka tysięcy złotych.

Wyposażenie basenu ogrodowego: ceny

drabinka basenowa – 150-2000 zł
przeciwprąd – 4-25 tys. zł
folia polietylenowa chroniąca przed zanieczyszczeniami, parowaniem wody i utratą ciepła – 35 zł/m2
rolka zwijająca do folii – 1-2 tys. zł
elektryczny podgrzewacz wody basenowej,moc 9 kW – około 2 tys. zł
sterownik instalacji basenowej – 1-8 tys. zł
osuszacz powietrza do pomieszczenia z basenem o powierzchni około 30 m2 – 7-12 tys. zł
pompa ciepła powietrze-woda do podgrzewania wody w basenie o pojemności około 40 m3
– 7-11 tys. zł
zadaszenie basenu z płyt poliwęglanowych na stelażu aluminiowym z modułów długości
2,1 m, o szerokości i wysokości wewnętrznej 3,3 x 1 m – około 17 tys. zł za trzy moduły (w tym dwa ze ścianami czołowymi)

Baseny ogrodowe: oczyszczanie wody, ważne!

Filtr do większych basenów ogrodwych to konieczność. Z mniejszych dmuchanych można wylać wodę i po wyczyszczeniu basenu, napełnić go ponownie. Warto też zaopatrzyć się w siatkę, umożliwiającą wyławianie nieczystości z basenu,np. Owadów czy liści. Przydatny jest także odkurzacz basenowy – podłączony do ogrodowego węża,wysysa brud z dna zbiornika. Raz na jakiś czas powinniśmy także odkażać wodę w basenie. W sklepach są dostępne specjalne preparaty tlenowe –oczyszczają one wodę i, co ważne, nie dają nieprzyjemnego zapachu, takiego jak chlor. Basen ogrodowy powinno się przykrywać, by nie trzeba go było często czyścić. Folia pęcherzykowa pomaga też utrzymać stosunkowo wysoką temperaturę wody – jest na pewno tańsza niż zadaszenie, ale przyda się jeszcze mechanizm do jej zwijania – w sumie kolejne kilka tysięcy złotych.