Łuszcząca się farba z balustrady potrafi zniechęcić do wychodzenia na balkon. Jeżeli balustrada balkonowa jest w złym stanie, warto rozważyć jej wymianę na nową. Najlepiej zrobić ją ze stali hartowanej, która zapewnia trwałość i łatwość pielęgnacji. Ale jeżeli mamy balkon i balustrada jest dość prosta i w dobrym stanie technicznym, wystarczy ją odnowić, by balkon nabrał nowego wyglądu.

Odnawiamy balustrady balkonowe

Na początku usuwamy łuszczące się resztki farby z balustrady - metalową szczotką, papierem ściernym lub wiertarką ze ściernicą szczotkową. Sprawdzają się też specjalne preparaty do usuwania starych powłok. Ze starej balustrady usuwamy rdzę, jeśli pojawiła się na elementach stalowych i żelaznych. Rdzę z balustrady balkonu można usuwać preparatem odrdzewiającym lub zamalować farbą gruntującą albo podkładową, która neutralizuje rdzę. Gdy rdza naruszyła strukturę metalu na balustradzie - trzeba skorodowane miejsca oczyścić ręcznie za pomocą papieru ściernego lub mechanicznie, przy użyciu wiertarki. Następnie zmatowiamy i odtłuszczamy balustrady, przecierając je papierem ściernym i przemywamy benzyną ekstrakcyjną lub rozpuszczalnikiem.

Malowanie balustrady na balkonie

Malujemy balustrady balkonowe, nakładając kolejno: antykorozyjną warstwę gruntującą, farbę podkładową, farbę nawierzchniową. W praktyce zamiast gruntu i farby podkładowej stosuje się jeden preparat, a później nakłada się kilka warstw farby nawierzchniowej - aż do pełnego pokrycia. Można też kupić farby uniwersalne, które łączą cechy farb gruntujących, podkładowych i nawierzchniowych. Zazwyczaj neutralizują rdzę. Uwaga, przed malowaniem balustrady balkonowej farbę trzeba rozmieszać, posługując się np. patykiem. Balustrada balkonowa będzie ciekawie wyglądała, gdy podda się ją patynowaniu. Służą do tego specjalne farby. Efekt starości można uwydatnić, wybierając farby imitujące rdzę lub nadające poblask miedzi, złota lub srebra. Jednak ozdobne elementy balustrady balkonowej wymagają sporo pracy, szczególnie przy malowaniu ich połączeń z konstrukcją balustrady.