Balkon na wiosnę. Podpowiadamy, jakie prace wykonać na balkonie w ramach wiosennych porządków

2023-03-20 13:56

W powietrzu unosi się rześki, pobudzający do życia zapach, za oknem słońce i pierwsze wyższe temperatury – to znak, że wiosna zbliża się wielkimi krokami! A to oznacza, że już niedługo zaczniemy spędzać coraz więcej czasu na świeżym powietrzu, warto więc już teraz zabrać się za wiosenne porządki na balkonie, by przygotować tę przestrzeń na nadchodzące miesiące. Do dzieła!

Balkon na wiosnę: wiosenne porządki na balkonie
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl

Spis treści

  1. Porządki na balkonie: odświeżamy powierzchnię balkonu
  2. Porządki na balkonie: przygotowujemy meble
  3. Porządki na balkonie: oczyszczamy tekstylia

Lód, topniejący śnieg, ziemia i inne zanieczyszczenia leżące zimą na balkonie powodują, że jego powierzchnia niszczeje, dlatego w ramach wiosennych porządków, w pierwszej kolejności należy zająć się jej odświeżeniem. Do nowego sezonu przygotowujemy również meble, czy to przechowywane w piwnicy, czy zimujące na balkonie.

Porządki na balkonie: odświeżamy powierzchnię balkonu

Porządkowanie balkonu rozpoczynamy od usunięcia zgromadzonych na nim śmieci i porządnego umycia jego powierzchni. Najbardziej uniwersalnym środkiem jest woda z dodatkiem dowolnego, niezbyt silnego detergentu, jednak jeśli powierzchnia balkonu jest wyjątkowo zabrudzona, tego typu mieszanka może nie wystarczyć. By pozbyć się zabrudzeń, które zdążyły głęboko wniknąć w nawierzchnię, użyj silniejszego preparatu, przeznaczonego do czyszczenia materiału, z którego wykonana jest posadzka na twoim balkonie (do drewna, kamienia, ceramiki czy betonu).

Dobrym wyjściem jest także użycie myjki wysokociśnieniowej, przy pomocy której skutecznie usunąć można nawet stare, głęboko wżarte w nawierzchnię plamy. Jeśli jesteśmy właścicielami balkonu pokrytego drewnianą posadzką, musimy dokładnie sprawdzić stan wszystkich elementów mocujących i połączeń. Tam, gdzie jest to konieczne, dokręcamy obluzowane wkręty i inne łączniki lub wymieniamy je na nowe, a ubytki w drewnie wypełniamy szpachlówką.

Balkon na wiosnę: wiosenne porządki na balkonie
Autor: serwis prasowy marki IKEA Jeśli jesteśmy właścicielami balkonu pokrytego drewnianą posadzką, musimy dokładnie sprawdzić stan wszystkich elementów mocujących i połączeń. Tam, gdzie jest to konieczne, dokręcamy obluzowane wkręty i inne łączniki lub wymieniamy je na nowe, a ubytki w drewnie wypełniamy szpachlówką. Przed początkiem sezonu wiosenno-letniego warto również zaimpregnować drewno, nawet jeśli było ono już wcześniej zabezpieczane.

Przed początkiem sezonu wiosenno-letniego warto również zaimpregnować drewno, nawet jeśli było ono już wcześniej zabezpieczane. Płytki ceramiczne, którymi pokrywa się powierzchnie balkonów są zazwyczaj mrozoodporne i bardzo trwałe, nie wymagają więc szczególnej konserwacji. Raz na kilka lat warto pokryć je jednak środkiem przeznaczonym do impregnowana ceramiki na dworze.

Jeśli robiłeś to niedawno, pozostaje ci upewnienie się, że żadne płytki ani fugi nie uległy uszkodzeniu przez zimę (i ewentualnie naprawić usterki), a następnie oczyścić powierzchnię balkonu. Twarde skały, takie jak granit, sjenit, serpentynit czy bazalt, nie chłoną wody i zanieczyszczeń, są bardzo trwałe i nie trzeba ich impregnować. Wyłożony nimi balkon wystarczy zamieść i umyć.

Inaczej postępujemy natomiast z powierzchniami balkonów wykonanymi ze skał miękkich, na przykład z piaskowców czy wapieni. Po oczyszczeniu impregnujemy je preparatem do konserwacji kamienia (najlepiej jest powtarzać tę czynność co kilka lat), upewniwszy się uprzednio, że w kamieniu nie pojawiły się żadne ubytki (jeśli jest odwrotnie, najpierw wypełniamy je szpachlą epoksydową w kolorze dobranym do barwy podłoża i szlifujemy). Zabrudzoną nawierzchnię z betonu czyścimy przy pomocy preparatu przeznaczonego do tego materiału lub przy użyciu myjki wysokociśnieniowej. By zapobiec powstawaniu nieestetycznych wykwitów, które pojawiają się czasem na betonowych elementach, również tego typu posadzkę warto jest zabezpieczyć.

Balkon na wiosnę: wiosenne porządki na balkonie
Autor: serwis prasowy marki Beckers

Porządki na balkonie: przygotowujemy meble

Jeśli schowałeś na zimę meble balkonowe do piwnicy (lub innego pomieszczenia zamkniętego) po uprzednim umyciu ich, teraz możesz ograniczyć się tylko do przetarcia ich powierzchni wilgotną szmatką. Silniej zabrudzone meble umyj wodą z dodatkiem szarego mydła lub płynu do naczyń albo przy pomocy myjki wysokociśnieniowej (z wyjątkiem mebli z rattanu i wikliny).

Nielakierowane meble z odpornego na warunki atmosferyczne drewna (świerkowego, sosnowego, egzotycznego) warto jest olejować raz-dwa razy do roku, z kolei meble lakierowane wystarczy umyć, chyba że lakier zaczyna odpryskiwać. W takim wypadku szlifujemy uszkodzone miejsca i lakierujemy na nowo. Mebli wykonanych z rattanu lub wikliny nie należy moczyć, czyścimy je więc przy pomocy lekko wilgotnej szmatki, najlepiej nasączonej wodą z cytryną lub octem. Jeśli mimo wszystko ulegną one zmoczeniu, nie suszymy ich na słońcu, ponieważ mogą popękać. Lepiej jest ustawić je w zacienionym, ale przewiewnym miejscu. Metalowe i plastikowe meble wystarczy umyć.

Balkon na wiosnę: wiosenne porządki na balkonie
Autor: serwis prasowy Leroy Merlin

Porządki na balkonie: oczyszczamy tekstylia

Niektóre poduszki i tkaninowe siedziska mebli ogrodowych są fabrycznie zabezpieczone przed wilgocią, dlatego nie należy ich prać, by nie uszkodzić warstwy impregnatu. Tego typu tkaniny czyścimy gąbką nasączoną wodą z mydłem, a następnie spłukujemy. Jeśli twoje poduszki wykonane są ze zwyczajnego materiału, możesz spokojnie wrzucić je do pralki.

Balkon na wiosnę: wiosenne porządki na balkonie
Autor: serwis prasowy marki IKEA Na zdj. poszewka na poduszkę Gullbergso, 50x50 cm, ikea.pl
Nasi Partnerzy polecają