Balkon na wiosnę: jak go urządzić w 2014 roku?

Aranżacja balkonu jest często stylistycznym przedłużeniem salonu. Ciepłe dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a ogrodnicze prace nie ominą także użytkowników mieszkań z balkonami! W przededniu sadzenia, siania i podlewania roślin balkonowych, zainspiruj się naszą GALERIĄ i odkryj jakie trendy przyświecają aranżacji balkonu w 2014 roku!

Balkon na wiosnę: jak go urządzić w 2014 roku?
Balkon na wiosnę: jak go urządzić w 2014 roku?
Balkon na wiosnę: jak go urządzić w 2014 roku?
Balkon na wiosnę: jak go urządzić w 2014 roku?
Balkon na wiosnę: jak go urządzić w 2014 roku?

Niewielka przestrzeń osiedlowego balkonu sprzyja kompaktowym rozwiązaniom. W zależności od tego, czy marzy nam się jak największy ciąg z siedziskami, czy przytulny kącik na kawę lub obiad dla dwojga, znaleźć możemy odpowiednie balkonowe umeblowanie i styl. Zainspiruj się naszą GALERIĄ i pomysłami na balkon. Zamieszczamy przykłady aranżacji balkonu w różnym stylu.

Balkon na wiosnę: goście i świeże powietrze

Chcąc jak najczęściej korzystać z przepięknej słonecznej pogody, lubimy przyjmować gości na kawę i "pogaduchy" na balkonie. Co jednak jeśli mamy mały balkon, a jego rozmiary nie sprzyjają wygodnym pozycjom choćby tylko trzech osób? Rozwiązaniem jest przeniesienie się do płaszczyzny parteru naszego balkonu na wiosnę i stworzenie w nim wygodnej, poduszkowo-wykładzinowej przestrzeni rodem z bollywoodzkich filmów. Po pierwsze zatroszczmy się o miękką i estetyczną wykładzinę dywanową, przyciętą na wymiar naszego balkonu. Kolejnym etapem będzie - w zależności przewidywanego budżetu na urządzenie takiego balkonu - wyłożenie podłoża wzdłuż linii barierek dużymi poduchami z grubego materiału (np. wzmacnianego lnu), lub przycięcie na wymiar grubej gąbki i obszycie jej materiałem (najlepiej sprawdzi się tu pokrowiec na zamek błyskawiczny, uszyty na miarę - umożliwi to upranie powłoczki w przypadku zabrudzenia). Za oparcie posłużyć mogą poduszki na krzesła (te z troczkami), które mocujemy do metalowej barierki. Jedynym czynnikiem niepokojącym tego typu aranżacji balkonu na wiosnę jest usytuowanie naszego balkonu. O ile jest nad nim kolejny balkon, z wyższego piętra, mamy sprawę ułatwioną. Jeśli nasz balkon jest na najwyższym piętrze, warto zaopatrzyć się w stylową markizę lub inny rodzaj ochrony przed niespodziewanym, wiosennym deszczem. Miejsce na doniczki z kwiatami przy tego typu aranżacji balkonu znajdzie się w strefie barierek. Dzięki zawieszanym na zewnętrznej stronie barierki skrzynkom lub podwieszanym na hakach wiklinowym osłonkom, możemy szczycić się zarówno pięknymi roślinami, jak i miejscem dla kilkorga gości w ramach jednej, małej przestrzeni balkonu.

Balkon na wiosnę: kącik dla dwojga

Jeśli cenimy kameralność spotkań i nieco więcej przestrzeni dla roślin, zainwestujmy w kompaktowe, niewielkie zestawy mebli balkonowych typu stolik + dwa krzesła. Niewielkie rozmiary mebli balkonowych, najlepiej składanych, nie pochłoną wiele miejsca, pozostawiając przestrzeń na różnokształtne doniczki z roślinami. W zależności od gabarytów balkonu nabyć możemy stolik pełnoplastyczny (okrągły czy kwadratowy) lub półokrągły, dostawiony do ściany. Pozwoli nam to zaoszczędzić jeszcze kilka centymetrów na balkonie. Chcąc uzyskać więcej przestrzeni warto zainwestować w dobre mocowania skrzynek i umiejscowić je na barierkach po zewnętrznej ich stronie - zarówno na górze jak i na dole barierki. Na węższych bokach balkonu zahaczyć możemy cynowe, dedykowane barierkom osłonki doniczek. Dodatki w postaci dobranych kolorystycznie do kwiatów poduszki na krzesła (wiążąc jedną poduszkę klasycznie na siedzisku, zaś drugą na oparciu krzesła, uzyskamy niezwykle wygodny efekt fotela), filcowej podkładki bądź bieżnika na stoliku, dopełnią dzieła.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Marcin Czechowicz, Materiały prasowe Castorama, Konrad Kalbarczyk, Maciej Stępiński

POLECANE ARTYKUŁY