Płytki na taras - jaką wybrać podłogę?

2013-05-28 17:30

Zastanawiasza się, jakie płytki na taras wybrać? Styliści wnętrz radzą, aby podłoga na balkonie była podobna do podłogi w mieszkaniu - wtedy balkon będzie spójny stylistycznie z wnętrzem. Ponadto podłogi na balkonie oprócz zalet estetycznych, muszą być trwałe i odporne na zmienne warunki atomsferyczne. Płytki na balkon czy podłogi drewniane: każde rozwiązanie ma plusy i minusy.

balkon podłoga
Autor: Piotr Mastalerz Drewniana podłoga na balkonie jest przyjemna i ciepła w dotyku.

Spis treści

  1. Co na taras lub balkon?
  2. Płytki na taras: plusy
  3. Płytki na balkonie: minusy
  4. Podłoga drewniana na rarasie i balkonie
  5. Balkon i podłoga drewniana: plusy
  6. Balkon i podłoga drewniana: minusy

Estetyczny, schludny oraz pomysłowo urządzony taras lub balkon może cieszyć oczy prawie przez cały rok. Trzeba tylko odpowiednio go wykończyć . Jednym z ważniejszych elementów jest podłoga. Z czego ją zrobić, by była ładna, trwała i praktyczna.

Co na taras lub balkon?

Podłoga na balkonie i na tarasie narażona jest na duże różnice temperatur. Dlatego na balkon nadają się jedynie płytki mrozoodporne, z oznaczeniem „do stosowania zewnętrznego”. Płytki powinny być twarde, antypoślizgowe i mieć wysoki stopień ścieralności (IV lub V). Do ich montażu używaj mrozoodpornego kleju oraz elastycznej fugi. Z uwagi na obciążenie balkonu idealne będą płytki gresowe, ceramiczne i z terakoty. Jeśli wolisz płyty kamienne, betonowe albo kostkę klinkierową, a do tego chcesz postawić na balkonie ciężkie meble i donice, koniecznie skonsultuj się z administratorem budynku.

Płytki na taras: plusy

Bez trudu dobierzesz kolory płytek do aranżacji balkonu. Na rynku dostępne są płytki w różnych formatach, wzorach i cenach. Płytki na balkonie są łatwe w pielęgnacji. Nie wymagają specjalnej konserwacji.

Płytki na balkonie: minusy

Zimą płytki na balkonie są nieprzyjemnie zimne w dotyku, latem nagrzewają się pod wpływem słońca (czasem trudno na nich stanąć bosą stopą). Na szkliwionych płytkach można się poślizgnąć.

Podłoga drewniana na rarasie i balkonie

Jeśli marzysz o drewnianej podłodze na balkonie, musisz wybrać odpowiedni gatunek drewna. Na balkonie najlepiej sprawdzają się gatunki egzotyczne (merbau, ipe, sapeli) - odporne na zmienną pogodę, ataki grzybów i szkodników. Niektóre podłogi drewniane trzeba zakonserwować. Rodzime gatunki (dąb, modrzew, akacja) trzeba impregnować.

Drewniana podłoga na balkonie może mieć formę desek lub podestów. Wybieraj deski o grubości minimum 2 cm. Mocuj je na legarach, zachowując między deskami 0,5-centymetrowe odstępy umożliwiające drewnu „pracowanie”. Podesty składają się z drewnianych klepek przyklejonych do plastikowej podbudowy. Kwadraty, zwykle o wym. 30x30x3 cm, łączysz ze sobą za pomocą zaczepów. W każdej chwili możesz je łatwo złożyć.

Balkon i podłoga drewniana: plusy

Drewno na balkonie to materiał naturalny, ekologiczny, biodegradowalny. Taka podłoga na balkonie jest przyjemna i ciepła w dotyku. Podczas upałów nie nagrzewa się tak jak np. kamień na tarasie czy płytki. W zależności od użytego gatunku drewna nadaje aranżacji balkonu rustykalny albo egzotyczny charakter. W wersji ryflowanej (z niewielkimi podłużnymi rowkami) dobrze odprowadza wodę, chroni przed poślizgnięciem.

Balkon i podłoga drewniana: minusy

Niezaimpregnowane drewno na balkonie z czasem szarzeje. Ponadto podłoga drewniana jest podatna na działanie wody, grzybów i pleśni. Jeśli drewno położysz na płytkach znajdujących sie na balkonie, występujący w nim kwas taninowy może je odbarwić.

podłoga balkon
Autor: Materiały prasowe firm Drewniana podłoga (deski tarasowe) na balkonie może być zaolejowana. Stosowanie oleju pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu drewna, wzmacnia jego kolor, połysk i uwydatnia słoje (fot. Drewnochron).
Nasi Partnerzy polecają