Estetyczny, schludny oraz pomysłowo urządzony balkon może cieszyć oczy prawie przez cały rok. Trzeba tylko odpowiednio wykończyć balkon. Jednym z ważniejszych elementów jest podłoga na balkonie. Z czego ją zrobić, by była ładna, trwała i praktyczna.

>>> Jak zabezpieczyć drewno? - PORADNIK

Przyjrzyj się podłodze na swoim balkonie. Jeśli jest zniszczona, warto wybrać nowet płytki na balkon lub naprawić uszkodzone. Jeśli podłoga na balkonie jest w dobrym stanie, wystarczy ją dokładnie wyczyścić.

Balkon: podłoga na balkonie dobrze dobrana

Podłoga na balkonie i na tarasie narażona jest na duże różnice temperatur. Dlatego na balkon nadają się jedynie płytki mrozoodporne, z oznaczeniem „do stosowania zewnętrznego”. Płytki powinny być twarde, antypoślizgowe i mieć wysoki stopień ścieralności (IV lub V). Do ich montażu używaj mrozoodpornego kleju oraz elastycznej fugi. Z uwagi na obciążenie balkonu idealne będą płytki gresowe, ceramiczne i z terakoty. Jeśli wolisz płyty kamienne, betonowe albo kostkę klinkierową, a do tego chcesz postawić na balkonie ciężkie meble i donice, koniecznie skonsultuj się z administratorem budynku.

Płytki na balkonie: plusy

Bez trudu dobierzesz kolory płytek do aranżacji balkonu. Na rynku dostępne są płytki w różnych formatach, wzorach i cenach. Płytki na balkonie są łatwe w pielęgnacji. Nie wymagają specjalnej konserwacji.

Płytki na balkonie: minusy

Zimą płytki na balkonie są nieprzyjemnie zimne w dotyku, latem nagrzewają się pod wpływem słońca (czasem trudno na nich stanąć bosą stopą). Na szkliwionych płytkach można się poślizgnąć.

Balkon: podłoga drewniana

Jeśli marzysz o drewnianej podłodze na balkonie, musisz wybrać odpowiedni gatunek drewna. Na balkonie najlepiej sprawdzają się gatunki egzotyczne (merbau, ipe, sapeli) - odporne na zmienną pogodę, ataki grzybów i szkodników. Niektóre podłogi drewniane trzeba zakonserwować. Rodzime gatunki (dąb, modrzew, akacja) trzeba impregnować. Drewniana podłoga na balkonie może mieć formę desek lub podestów. Wybieraj deski o grubości minimum 2 cm. Mocuj je na legarach, zachowując między deskami 0,5-centymetrowe odstępy umożliwiające drewnu „pracowanie”. Podesty składają się z drewnianych klepek przyklejonych do plastikowej podbudowy. Kwadraty, zwykle o wym. 30x30x3 cm, łączysz ze sobą za pomocą zaczepów. W każdej chwili możesz je łatwo złożyć.

Balkon i podłoga drewniana: plusy

Drewno na balkonie to materiał naturalny, ekologiczny, biodegradowalny. Taka podłoga na balkonie jest przyjemna i ciepła w dotyku. Podczas upałów nie nagrzewa się tak jak np. beton czy płytki. W zależności od użytego gatunku drewna nadaje aranżacji balkonu rustykalny albo egzotyczny charakter. W wersji ryflowanej (z niewielkimi podłużnymi rowkami) dobrze odprowadza wodę, chroni przed poślizgnięciem.

Balkon i podłoga drewniana: minusy

Niezaimpregnowane drewno na balkonie z czasem szarzeje. Ponadto podłoga drewniana jest podatna na działanie wody, grzybów i pleśni. Jeśli drewno położysz na płytkach znajdujących sie na balkonie, występujący w nim kwas taninowy może je odbarwić.