Odświeżenie i remont balkonu zacznij od wyniesienia wszystkich niepotrzebnych przedmiotów, które zagracają przestrzeń. Posprzątaj podłogę na balkonie. Jeśli jest bardzo zniszczona, to wybierz nowe płytki na balkon i je połóż, np. gresowe. Najlepiej antypoślizgowe i takie, które jest łatwo potem czyścić.

Balkon: balustrada jak nowa

Wyjdź na balkon i sprawdź jak prezentuje się balustrada? Po zimie warto ją odnowić, nie jest to skomplikowane, poradzisz sobie sama z czyszczeniem i malowaniem balustrady. Zetrzyj starą farbę (np. papierem ściernym) i pomaluj balustradę na nowo trzema warstwami farby: antykorozyjną warstwą gruntującą, farbą podkładową i potem nawierzchniową. Balustradę można również ozdobić modną ostatnio matą wiklinową.

Kwiaty na balkon

Jeśli posadzisz kwiaty, będziesz chętniej wychodzić na balkon. Balkonowe kwiaty można zawiesić w skrzynkach, a spore donice wystarczy po prostu postawić na podłodze. Mało istotne jest, z której strony balustrady zawisną kwiaty. Po wewnętrznej ozdobią balkon, natomiast po zewnętrznej będą bardziej widoczne.

Aranżacja balkonu

Urządzając balkon, pamiętaj że kolor doniczek i skrzynek powinien się komponować z kolorem podłogi na balkonie oraz balustrady. Wybierając rośliny balkonowe, zwróć uwagę, po jakiej stronie świata jest twój balkon, czy jest słoneczny, czy może kwiaty będą schowane w cieniu? Na balkon najlepsze są rośliny, które będą kwitły przez cały okres wegetacyjny. Popularne balkonowe kwiaty to: pelargonie, bratki, begonie, fuksje czy róże miniaturowe.

Balkon i relaks: wybieramy meble na balkon

Odświeżony balkon ma być miejscem odpoczynku, dlatego przydadzą się meble balkonowe: stolik oraz krzesła czy fotele ogrodowe. Na małym balkonie sprawdzą się rozkładane meble, na dużym można postawić wygodniejsze, większe fotele, np. ratanowe. Kolor mebli albo dodatków, które wybieramy na balkon dobrze jest dopasować do balustrady. I tak na przykład jeśli balustrada jest zielona, to możesz wybrać zielone krzesła albo zielone poduszki, które sprawią, że będzie się wygodniej siedziało. Na balkonie południowym albo zachodnim warto również umieścić osłony przeciwsłoneczne albo parasole.