Letnia aura sprzyja odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Praktyczna i estetyczna aranżacja tarasu, zagwarantuje nam miejsce, w którym ochoczo oddamy się błogiemu lenistwu w gronie najbliższych. Jednak, aby całkowicie wykorzystać potencjał tarasu, warto zadbać o jego oświetlenie, aby był on idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu także po zmroku. Jak oświetlić taras? Jakie oświetlenie zewnętrzne sprawdzi się najlepiej?

Aranżacja tarasu dobrze oświetlonego

Dobrze zaplanowane oświetlenie tarasu nie tylko ułatwi funkcjonowanie na nim wieczorem, ale także wprowadzi przyjemny klimat służący odprężeniu po ciężkim dniu. Podstawą idealnego oświetlenia tarasu jest przede wszystkim dopasowanie rodzaju oświetlenia do aranżacji tarasu. Z uwagi na różnorodność tarasów, począwszy od tarasów drewnianych, przez ceglane, aż do tarasów stalowych, dobrze jest dopasować stylistykę oświetlenia tak, by tworzyła ona spójną całość z aranżacją. W przypadku zadaszonego tarasu, dobrze sprawdzi się oświetlenie kinkietowe. Chcąc wyznaczyć centrum aranżacji tarasu, wokół którego toczy się życie towarzyskie, możemy zawiesić nad stołem piękną lampę przeznaczoną do montażu na zewnątrz. Coraz popularniejsze stają się oprawy wpuszczane np. w schodki tarasu. Celem maksymalnego podniesienia funkcjonalności tego miejsca, zadbajmy właśnie o oświetlenie schodów, by ginące w mroku stopnie nie były zagrożeniem. Największą popularnością w kwestii oświetlenia w aranżacji tarasu cieszą się kostki tarasowe oświetlające jednocześnie strefy góra-dół. Ten rodzaj oświetlenia efektownie podświetli elewację po zmroku. Równie dobrze możemy zdecydować się na lampy podłogowe przeznaczone właśnie do oświetlania przestrzeni na zewnątrz. Poza oświetleniem głównym, możemy zaplanować także kilka punktów oświetlenia dekoracyjnego. Tutaj będziemy mieć o wiele większe pole do popisu. Możemy zdecydować się np. na minimalistyczne lampki solarne, które mają postać niewysokich słupków. Mały panel solarny podczas dnia będzie absorbował promienie słoneczne i dzięki temu nocą lampki będą świecić światłem o dość niedużym zasięgu i sile. Warto jednak wspomnieć, że te wbija się w ziemię. Zatem aranżując taras np. drewniany, lampki solarne będziemy mogli wykorzystać tylko i wyłącznie wbijając je np. w duże donice z kwiatami. 

Oświetlenie tarasu: o czym warto pamiętać?

Planując oświetlenie tarasu pamiętajmy, że do montażu oświetlenia zewnętrznego używa się tylko i wyłącznie specjalnie przygotowanych do tego lamp. Na zewnętrz nie wolno stosować opraw domowych, nawet wtedy, gdy punkty świetlne zaplanowane są pod zadaszeniem. O szczelności oprawy lampy informuje podany na opakowaniu stopień ochrony IP. W przypadku oświetlenia zewnętrznego, stopień ten powinien wynosić co najmniej IP 54. O ile oświetlenie tarasu jest niezwykle ważne i staje się niezbędne w przypadku spędzania wieczorów a zewnątrz, o tyle warto pamiętać o umiarze. Odpoczynkowi i relaksowi, który ma nieść przesiadywania na przydomowy tarasie, sprzyja delikatne i rozproszone światło, a nie roziskrzone jaskrawym światłem przestrzenie. W projekcie oświetlenia tarasu warto pamiętać, że niskie światło – boczne lub podłogowe – lepiej niż to górne nada miejscu relaksujący charakter. Jako źródło światła świetnie sprawdzają się diody LED, gdyż są długotrwałe, energooszczędne i nastrojowe.