Aranżacja ogrodu: oczko wodne, staw i basen, czyli słów kilka o zbiornikach wodnych w ogrodzie [WIDEO]

Aranżacja ogrodu to nie tylko różne gatunki roślin i kącik do wypoczynku w zielonym zagajniku. Oczko wodne, niewielki staw czy basen – czyli zbiorniki wodne różnego rodzaju, to także jeden z elementów małej architektury ogrodu. Podpowiadamy, jak wzbogacić aranżację ogrodu za pomocą stawu kąpielowego i oczka wodnego.

Kaskada wodna w ogrodzie
Oczko wodne w ogrodzie
Aranżacja ogrodu z oczkiem wodnym
Aranżacja ogrodu z oczkiem wodnym
Oczko wodne w ogrodzie

Czasy, kiedy w aranżacji ogrodu kierowaliśmy się tylko i wyłącznie względami estetycznymi, już dawno minęły. Bujny i zadbany ogród powinien być zaaranżowany także w zgodzie z ekologią. Zbiornik wodny w ogrodzie pozwoli nam na stworzenie prozdrowotnego środowiska i będzie jego bezcenną ozdobą. Jak zbudować oczko wodne w ogrodzie? W jaki sposób zaaranżować staw i basen w jednym?

Zbiornik wodny w aranżacji ogrodu: oczko wodne

Oczko wodne będzie przepięknym dopełnieniem aranżacji ogrodu. Samodzielne wykonanie oczka wodnego nie jest zadaniem łatwym, ale z pewnością wykonalnym. Przed przystąpieniem do budowy oczka wodnego, warto dowiedzieć się, z jakich produktów warto zbudować oczko wodne, by służyło nam przez długi czas. W tym celu najlepiej zbudować je z geomembrany EPDM, która jest wytrzymałą gumą kauczukową do hydroilozacji oczek wodnych i stawów. Kupując geomembranę EPDM warto zwrócić uwagę na to, aby miała ona certyfikat neutralności dla flory i fauny.

Sprawdź też: Aranżacja ogrodu: mały ogród z potencjałem

Przy budowy oczek wodnych korzystajmy przede wszystkim z naturalnych materiałów, czyli wszelkiego rodzaju kamieni. Tutaj zwróćmy uwagę, aby wybierać takie, które nie będą zmieniały parametrów wody. Zrezygnować powinniśmy z kamieni wapiennych i piaskowców. Optymalnym wyborem będą ciężkie kamienie, takie jak granit, który nie zmieni parametrów wody i nie zabarwi jej. W celu zakamuflowania podstawy oczka, czyli folii, stosuje się różnego rodzaju ozdobne żwiry i kamienie. Unikajmy natomiast betonowania i klejenia zbiorników wodnych. Niezwykle ważnym elementem przy budowie zbiornika wodnego, jest zbudowanie zapory kapilarnej. Zadaniem jej jest ogrodzenie oraz uniemożliwienie spływania wody opadowej z ogrodu do oczka wodnego.

Ekostaw, czyli staw i basen w jednym

Niezależnie od tego, czy nasz dom otacza mały ogród, czy przestronna zielona działka pamiętajmy, że zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, możemy pokusić się o aranżację oczka wodnego czy innego zbiornika wodnego. W dużych ogrodach możemy pozwolić sobie na urządzenie pokaźnego stawu, który będzie jednocześnie pełnił funkcję basenu. Ekostawy, inaczej stawy kąpielowe to zbiorniki, w których można pływać, jednocześnie relaksując się w towarzystwie roślin wodnych i ptaków. Woda w ekostawach filtrowana jest naturalnie, bez użycia chemii. W procesie oczyszczania wody w ekostawie, używane są filtry biologiczne i bagienne, specjalnie dobrane minerały, zooplankton i posadzone w stawie rośliny. Cechą charakterystyczną ekostawów jest wyraźny podział na strefę kąpielową i regeneracyjno-ozdobną.

Ocena: 0
Tekst: Anna Rychlewicz Zdjęcia: Andrzej Szandomirski

POLECANE ARTYKUŁY