Aranżacja ogrodu: mały ogród z potencjałem, czyli jak optycznie powiększyć skrawek zieleni. WIDEO

Mały ogród wymaga przemyślanego projektu. Aranżacja ogrodu nie może przytłaczać i sprawiać, że niewielka przestrzeń wyda się jeszcze mniejsza. Projekt małego ogrodu powinien uwzględniać rozwiązania, które pozwolą na optyczne powiększenie przestrzeni. Jak to zrobić? Jak zaaranżować mały ogród? Z czego zrezygnować, a o czym pamiętać w aranżacji małego ogrodu?

Altana ogrodowa
Skalniak w aranżacji ogrodu
Aranżacja ogrodu
Pergola w ogrodzie
feng shui ogród

Aranżacja ogrodu: dom z ogrodem to spełnienie marzeń wielu z nas. Własny kawałek zieleni, którą możemy zagospodarować wedle własnych upodobań i letnimi wieczorami oddawać się w jej otoczeniu błogiemu lenistwu. Sprawa nieco komplikuje się w momencie, kiedy gospodarujemy nieustawnym i małym ogrodem. Choć wydaje się, że aranżacja małego ogrodu przysparza architektom niemałych trudności, okazuje się, że paradoksalnie to właśnie te niewielkie przestrzenie są najbardziej wdzięcznymi do urządzenia.

Wideo: jak urządzić mały ogród

Zapytaliśmy projektanta ogrodów jak dobrze urządzić mały ogród. Jakie wybrać rośliny i małą architekturę. Obejrzyj materiał wideo.

Mały ogród z dużym potencjałem: nowoczesny minimalizm

Mały ogród wydaje się nie lata wyzwaniem aranżacyjnym. Tymczasem okazuje się, że małe ogrody mają w sobie ogromny potencjał, a ich aranżacja jest o wiele bardziej wdzięcznym zajęciem, niż aranżacja dużych i przestronnych powierzchni przydomowych. W aranżacji małego ogrodu króluje detal, który zawsze przyciągnie wzrok i skupi na sobie uwagę każdego. Zaletą małego ogrodu jest fakt, że urządzając go szybko możemy uzyskać zaskakujący efekt. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w aranżacji małego ogrodu jest postawienie na nowoczesny minimalizm, czyli ograniczy do minimum ilość roślin, kolorów i dekoracji.

Mały ogród: jak optycznie powiększyć mały ogród?

Na optyczne powiększenie małego ogrodu, sprawdzonych sposobów mamy kilka. Podstawową zasadą przy aranżacji ogrodu w wersji mini jest nie powiększanie na siłę niewielkiej powierzchni trawnika. Najczęstszym błędem przy aranżacji małych przestrzeni ogrodowych jest projektowanie trawnika na jak największej powierzchni tak, że rozciągała się ona np. od samego ogrodzenia, po samą bryłę domu. Wówczas ginie nam trzeci wymiar w aranżacji ogrodu, a to sprawia, że przestrzeń wydaje się optycznie mniejsza. Pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju rabaty pozwolą nam na osiągnięcie pożądanego trójwymiaru i nadaniu głębi aranżacji małego ogrodu. Celem maksymalnego powiększenia naszego własnego skrawka zieleni, możemy zaprojektować go na kole, bądź łuku, który spowoduje złudzenie optyczne powiększenia ogrodu.

Aranżacja ogrodu w wymiarze mini: triki powiększające ogród

W przypadku długich i wąskich ogrodów, sprawdzonym patentem na udaną aranżacje są elementy, które ustawimy w poprzek. W tym celu możemy posłużyć się np. efektowną pergolą, która teoretycznie podzieli nam ogród, jednocześnie optycznie skracając go. Duże znaczenie w aranżacji małego ogrodu ma także sposób układania nawierzchni. Jeśli przez cały ogród poprowadzimy ścieżkę ułożoną z elementów w poprzek to także optycznie skrócimy długość ogrodu. W przypadku długich i wąskich ogrodów sprawdzą się wszelkie elementy, które podzielą i odgrodzą nam przestrzeń w taki sposób, by w perspektywie widzieć to, co kryje się za zaprojektowaną „granicą". Najbezpieczniejszym rozwiązaniem na aranżację małego ogrodu jest utrzymanie go w minimalistycznym stylu nowoczesnym. Ograniczmy zatem ilość roślin i dekoracji, które „zagracą" małą przestrzeń i ją optycznie pomniejszą.

Ocena: 0
Tekst: Anna Rychlewicz Zdjęcia: Piotr Goraczko, GREEN CANOE STUDIO, Marcin Czechowicz, Andrzej Szandomirski, materiały prasowe, Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY