Mała architektura ogrodowa daje wielkie możliwości. Dzięki niej aranżacja ogrodu nabiera wyjątkowego uroku. Ale nie tylko... Dzięki altanom ogrodowym, pergolom czy oryginalnym pawilonom, zaaranżujemy świetnie miejsce do odpoczynku, spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i obcowania z przyrodą. A co sprawdzi się w Twoim ogrodzie?

Mała architektura ogrodowa: pergola ogrodowa

Pergole ogrodowe to idealne rozwiązanie dla osób pragnących zaaranżować przestrzeń ogrodu w oryginalny i urokliwy sposób. Pergole idealnie komponują się z bujną zielenią ogrodu, a ponadto stanowią świetną podporę dla roślin pnących. Opleciona pnączami pergola będzie niezaprzeczalną ozdobą każdego ogrodu. Decydując się na pergolę, warto zastanowić się nad jej ulokowaniem. W dużym ogrodzie idealnym miejscem będzie główna alejka, w mniejszych i wąskich ogrodach – rozważ postawienie pergoli przy bocznej ścieżce. Na rynku dostępne są także modele z donicami, które umożliwiają zasadzenie roślin w taki sposób, by później mogły się one piąć po zintegrowanej kratce. Świetnym pomysłem jest także zainwestowanie w pergolę z ławką, która zapewni chwile relaksu w nieprzeciętnych okolicznościach przyrody.

Altana ogrodowa bohaterem aranżacji ogrodu

Altana ogrodowa to świetny sposób na wzbogacenie aranżacji ogrodu. Jednocześnie, ten element małej architektury ogrodowej zapewni urokliwe miejsce spotkań w większym gronie, albo odpoczynku po ciężkim dniu. Altana ogrodowa dając schronienie przed słońcem, jest idealnym rozwiązaniem na upalne dni. Świetnie sprawdzi się także w deszczową pogodę, chroniąc nas przed opadami. Altany ogrodowe wykonane z drewna są trwałe, a odpowiednio zaimpregnowane będą służyć nam przez długie lata. Inne mogą być wykonane z metalu, albo murowane. Do wyboru mamy różne modele altan. W zależności od upodobań, możemy zdecydować się na taką o charakterze otwartym lub w wersji rozbudowanej - częściowo zamkniętym. Zazwyczaj altanę stawia się jako oddzielną budowlę, ale często jest ona także zakończeniem trejażu lub pergoli. Aranżując dowolną altanę oryginalnymi meblami ogrodowymi, stworzysz świetne miejsce do odpoczynku w zaciszu swojego ogrodu.