Wybieramy podłogę na balkon! Drewno, gres czy coś pomiędzy?

Dobry pomysł na podłogę na balkonie to połowa sukcesu aranżacji. Najczęściej wybieramy pomiędzy drewnem i płytkami gresowymi na taras. Jeśli podłoga na balkonie jest płynnym przedłużeniem podłogi w salonie, latem możemy cieszyć się połączoną wspólną przestrzenią.

Podłoga na balkonie z desek układanych okrętowo
Elegancka drewniana podłoga na balkonie
Podłoga na balkonie - gres w stylu hiszpańskim
Wielkoformatowe płytki gresowe na podłodze na balkonie
Balkon

Ciekawy pomysł na podłogę na balkon to połowa sukcesu w aranżacji balkonu. Tak jak nie mamy wpływu na kolor ścian i ich fakturę – to nie my wybieramy elewacje budynku, tak podłoga pozwoli określić styl naszego balkonu. Dobrze jeśli aranżacja balkonu będzie w zgodzie ze stylem panującym w pokoju dziennym. Aranżacja balkonu będzie wtedy latem stanowiła naturalne jego przedłużenie.

Aranżacja balkonu: drewno na balkonie

Dobrym pomysłem na podłogę na balkonie jest drewno naturalne. Powinno to być drewno egzotyczne, odporne na trudne warunki atmosferyczne: deszcz, śnieg, słońce i wiatr. Idealny jest teak, merbau, bambus czy sapelli. Pamiętajmy o dokładnej i regularnej impregnacji drewnianej podłogi na balkonie. Na szczęście oprócz codziennej pielęgnacji dokładną impregnację wystarczy zrobić raz do roku. Drewniana podłoga na balkonie może być w formie długich desek, gładkich i ryflowanych lub mozaiki parkietowej.

Aranżacja balkonu: płytki imitujące drewno

Jeśli nie mamy czasu i ochoty na pielęgnację podłogi na balkonie, a nie chcemy rezygnować z efektu drewna zdecydujmy się na płytki gresowe z efektem drewna. Obecnie gres imitujący drewno do złudzenia je przypomina. Tak naprawdę dopóki  nie dotkniemy płytki, jesteśmy przekonani, że to prawdziwe drewno. Taki gres także sprawdza się na podłodze w domu – jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji możliwości łączenia tarasu z pokojem dziennym w jedną przestrzeń. Płytki gresowe imitujące drewno na podłodze na balkonie czyścimy jak gres.

Jakie drewno wybrać na taras: wideo

Taras w minimalistycznym stylu
camera

Balkon i taras w minimalistycznym stylu: 10 modnych aranżacji

LISTA ZAKUPÓW

Wykończenie balkonu i tarasu: płytki gresowe

Najprostszym i najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym na podłodze na balkonie są mrozoodporne płytki gresowe. Wszystkie płytki zewnętrzne mają również odpowiednią klasę ścieralności. W sklepach znajdziemy ogromny wybór płytek gresowych pasujących na podłogę na balkonie czy tarasie, w dowolnych wzorach i kolorach. Płytki gresowe nie wymagają szczególnej pielęgnacji, ważny jest tylko moment układania i spoinowania. Płytki gresowe i ceramiczne to najpopularniejszy, tradycyjny materiał do wykończenia posadzki tarasu lub balkonu. Na zewnątrz należy stosować materiały mrozo- i wodoodporne, o niskiej nasiąkliwości oraz powierzchni odpornej na ścieranie i antypoślizgowej – co najmniej klasy R10. Płytki gresowe na taras nie powinny być polerowane, wręcz odwrotnie – ich wierzch powinien być chropowaty, fakturowany. Najlepszy pod tym względem do wykończenia tarasu jest gres, który ma nasiąkliwość 1% i jest bardzo twardy. Rozpiętość formatów gresu jest bardzo duża - od 30 x 30 cm, do bardzo popularnych 60 x 60 cm, a nawet większych. Grubość płytek gresowych wzrasta wraz z ich wielkością od 0,5 do 1,2 cm. W  kolekcjach gresowych można znaleźć płytki z wyżłobieniami antypoślizgowymi na jednym boku, które układa się na krawędzi tarasu lub stopniach schodów. Można wybierać także w kolekcjach płytek ceramicznych, wśród których na taras najlepszy jest klinkier o nasiąkliwości <3%. Producenci klinkieru oferują specjalne systemy średniej wielkości płytek na balkony i tarasy obejmujące elementy nawierzchniowe, okapowe, a także stopnie i podstopnice do wykonania schodów. Na płytkach okapowych i stopniach są wyżłobienia zapobiegające poślizgnięciu się. W przypadku zwykłych płytek ceramicznych i terakotowych lepiej jest sprawdzić, czy nadają się na zewnątrz. Na naszym rynku jest dużo materiałów sprowadzanych z Włoch czy Hiszpanii. W tamtych warunkach są one przeznaczone do stosowania na zewnątrz, ale w Polsce zimy są znacznie surowsze. Mamy ponad 100 cykli zamarzania i rozmarzania rocznie. Tamte wyroby mogą im nie sprostać. Płytki gresowe i ceramiczne mają grubość 0,5-1,5 cm. Układa się je na warstwie kleju, która może mieć też grubość 0,5-1,5 cm.

Zalety płytek gresowych na tarasie

  • ładna i trwała okładzina
  • bardzo dużo wzorów płytek gresowych
  • wykończenie na każdą kieszeń – duża rozpiętość cenowa płytek gresowych
  • płytki gresowe nie przebarwiają się pod wpływem czynników atmosferycznych
  • łatwa pielęgnacja gresu
Drewniany taras i basen
camera

Drewniane tarasy i ładne ogrodzenia domów GALERIA ZDJĘĆ

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Zdjęcia: materiały prasowe, Marcin Czechowicz, Piotr Mastalerz, Andrzej Szandomirski, Monika Lewandowska, Piotr Goraczko, Materiały prasowe INCANTI, Materiały prasowe IKEA

POLECANE ARTYKUŁY