Aranżacja balkonu: śródziemnomorskie inspiracje, czyli markiza na balkonie!

Markiza to element aranżacji balkonu wywodzący się z krajów śródziemnomorskich. Jednak ze względu na coraz częstszą obecność iście zabójczych upałów w naszej części Europy, z każdym rokiem więcej osób decyduje się na montaż tego typu osłony na balkonie lub tarasie. Nic dziwnego! Markizy skutecznie chronią przed słońcem, są też bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym.

Aranżacja balkonu
Aranżacja balkonu
Aranżacja tarasu
Aranżacja tarasu
Aranżacja tarasu

Nad inwestycją w ten szczególny element aranżacji balkonu, jakim jest markiza, warto zastanowić się, jeśli w okresie wiosenno-letnim spędza się wiele czasu na świeżym powietrzu (szczególnie, jeśli nasz balkon czy taras jest silnie nasłoneczniony – z wystawą południową lub południowo-zachodnią) albo jeśli obawiamy się, że nasze spotkania „pod chmurką” zostaną zakłócone przez opady deszczu.

Markiza na balkonie lub tarasie: rodzaje markiz

Firmy produkujące i instalujące markizy zazwyczaj mają w ofercie trzy podstawowe rodzaje tego typu osłon – markizy balkonowe, markizy tarasowe oraz markizy koszowe. Markizy balkonowe przeznaczone są do osłaniania silnie nasłonecznionych okien, balkonów, loggii oraz małych tarasów. Do osłaniania dużych tarasów i ogródków letnich używa się markiz tarasowych. Mają one składane przegubowo ramiona, poszycie z impregnowanego materiału i regulowany kąt nachylenia, a ich wysięg dochodzi nawet do 3,5 metra. Charakteryzujące się wyjątkowym, półokrągłym kształtem markizy koszowe stosowane są najczęściej do ozdabiania okien, witryn oraz wejść do lokali użyteczności publicznej, ale czasami widuje się je również w roli osłon drzwi balkonowych. Markizy różnią się też pod względem sposobu zwijania. Jedne chowają się całkowicie (w pełnej kasecie), inne zaś zwija się tylko częściowo (do zabudowanej tyko od góry półkasety). Są też i takie modele, które po zwinięciu zostają odsłonięte.

Markiza na balkonie: ze szczelnej i trwałej tkaniny

Przy wyborze markizy w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jej kolor oraz wzór, jakim jest ozdobiona, jednak by element ten służył nam przez długie lata, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Tkanina, z której wykonana jest nasza osłona powinna być odporna na płowienie, rozdarcie, zanieczyszczenia powietrza, siłę wiatru i oczywiście wodoodporna (na przykład pokryta impregnatem lub ochronną powłoką). Musi też odbijać szkodliwe promieniowanie UV. Z reguły markizy mają dwuletnią gwarancję, choć można trafić też na takie, na które gwarancja obowiązuje aż siedem lat. Mimo wszystko warto samodzielnie dbać o dobry stan osłony naszego balkonu czy tarasu, nie dopuszczając do jej zabrudzenia (ewentualnie usuwając je przy pomocy delikatnego środka czystości) i zabezpieczając ją na zimę.

Markiza na balkonie: montaż markizy

Markizy montuje się na trzy różne sposoby – do ściany, do spodu balkonu znajdującego się nad tarasem czy innym balkonem lub do krokwi dachowych. Osłony tarasowe montuje się natomiast do stalowych belek przytwierdzonych w wielu punktach elewacji. Pamiętaj – gdy wybierzesz już najbardziej odpowiadający ci sposób montażu markizy, nie bierz się za jej samodzielne mocowanie, tylko zwróć się do fachowca. W przeciwnym wypadku stracisz gwarancję na mechanizm, nie wspominając już o ryzyku zerwania się osłony i związanych z tym problemów i kosztów.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Thinkstockphotos.com, Maciej Stępiński, Materiały prasowe firmy, Sara Niedźwiecka

POLECANE ARTYKUŁY